OSBÜK, ENERJİ YÖNETİM SİSTEMİ ÇALIŞTAYI BAŞLATTI - OSBÜK - OSBÜK

OSBÜK, ENERJİ YÖNETİM SİSTEMİ ÇALIŞTAYI BAŞLATTI

08-07-2021

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu tarafından TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Çalıştayı pandemi kuralları gözetilerek Ankara’da başladı.

OSBÜK, organize sanayi bölgelerinin enerji yönetimleri konusunda büyük önem arz eden ve mevzuat gereği kurulması zorunlu olan TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi ile ilgili bir çalıştay başlattı. OSB’lerin Enerji Yönetim Sistemi ile ilgili çalışmalarını tamamlar nitelikte olacak Çalıştay’da Enerji Yönetim Sistemi Standardı Yapısı, Prosedürler ile Destek Dokümanlar gibi farklı konular OSB katılımcılarına anlatılacak.

 

Soysal: “Enerji Yönetim Sistemi OSB’ler için kritik bir öneme sahip”

Çalıştayın açılış konuşmasında OSBÜK Genel Sekreteri O. Fatih Soysal, OSBÜK-TSE iş birliği protokolü sonrası başlayan Enerji Yönetim Sistemi çalışmalarına ilişkin bilgiler verdi. Süreç boyunca 80 OSB’den 191 katılımcıya 6 grup şeklinde TSE eğitmenleri tarafından online eğitimler verildiğini aktaran Soysal, çalışmalarda emeği bulunan herkese teşekkür ederek, “Bu çalışmaların yanı sıra, OSBÜK olarak “Taslak Dokümantasyon” çalışmasını da tamamlayarak 1 Temmuz 2021 tarihinde ilgili OSB’lere gönderdik. OSB’lerimiz gönderilen taslak dokümanları kendilerine göre düzenledi, TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemini kurdu ve uygulamasını gerçekleştirdi. Ayrıca doğru bir süreç yürütülmesi için de sistemin eksikliklerini tespit etti. İşte bugün başlayacak ve 3 gün sürecek Çalıştayımız ile de OSB’miz tarafından kurulan sistemin varsa aksayan yönleri, örnekler ve pratik çalışmalarla giderilecek. Bu çalışmalar sonrası eksiğini tamamlayan OSB’lerimiz, TSE Bölge Koordinatörlüklerine başvuru yaparak belgelerini alacak” dedi.

Enerji Yönetim Sistemi’nin OSB’ler için kritik bir öneme sahip olduğunu dile getiren Soysal, enerji verimliliği ve enerjinin doğru kullanımı gibi pek çok konunun anlatılacağı Çalıştayın hayırlı olmasını diledi.