OSBÜK Ege Bölge Toplantısı tamamlandı - OSBÜK - OSBÜK

OSBÜK Ege Bölge Toplantısı tamamlandı

12-02-2018

OSBÜK, Marmara, Doğu Anadolu ve Akdeniz OSB’leri Bölge İstişare Toplantısının ardından, Ege Bölgesi’ndeki 50 OSB’yi bir araya getiren Ege Bölgesi OSB’leri İstişare Toplantısını da gerçekleştirdi. İzmir Torbalı OSB ev sahipliğinde EBSO’da yapılan toplantıda gündem enerji oldu.
OSBÜK Ege Bölgesi OSB’ler İstişare Toplantısı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk, OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeleri, ev sahibi İzmir Torbalı OSB Müteşebbis Heyet Başkanı Hakkı Attaroğlu, bakanlık yetkilileri, çok sayıda OSB başkan ve temsilcisinin katılımıyla İzmir’de yapıldı.

Kütükcü’den ulusal tarife talebi
Toplantının açılışında konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, bölge toplantılarının önemine değinerek, bugüne kadar 4 bölgede 188 OSB ile bir araya geldiklerini, 2018 yılı içerisinde Güney Doğu Anadolu, Karadeniz ve İç Anadolu Bölgesi OSB’leri ile de bir araya gelerek Türkiye’deki tüm OSB’lerle istişare etmeyi hedeflediklerini söyledi.
Konuşmasında elektrik ve doğal gazda artan maliyetlere dikkat çeken Kütükcü, 20 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlanan ve 1 Nisan’da yürürlüğe girmesi beklenen Son Kaynak Tedarik Tarifesi Tebliğini hatırlatarak, “Bu tebliğ, elektrik tüketicilerini yüksek tüketimli serbest tüketici ve düşük tüketimli serbest tüketici olarak ikiye ayırıyor. Yıllık 50 milyon KWh’ın üzerinde elektrik tüketenler, yüksek tüketici grubunda yer alıyor. OSB’lerimiz de genellikle yüksek tüketici grubunda yer alacağından, bölge sanayicilerimiz elektrik enerjisi maliyetinde çok ciddi bir artış yaşayacak. Biz bu uygulamadan bir an önce vazgeçilmesini, elektrikte daha önce uygulanan ulusal tarife uygulamasına devam edilmesi talep ediyoruz. Ayrıca YEKDEM maliyetleri de sanayicinin taşıyamayacağı bir yük haline geldi. Artık YEKDEM’in tabana yayılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Doğal gaz konusunda da ikili bir tarife söz konusu olduğunu, yıllık 300 bin metreküpün üzerindeki tüketicilerin, yüksek tüketici kategorisinde değerlendirildiğini hatırlatan Kütükcü, hem elektrikteki hem de doğal gazdaki bu ikili tarife uygulamasının doğru olmadığının altını çizdi.
Organize Sanayi Bölgelerinin üretimde, ihracatta ve istihdamda Türkiye’nin gücü haline geldiğini anlatan Kütükcü, OSB’lere destek veren Bakan Özlü’ye teşekkür etti.
OSBÜK olarak mesleki eğitim, OSB’lere teknik kolej ve kreş kurulması ile ilgili yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi de veren Kütükcü, Bakan Özlü’den OSB uygulama yönetmeliğinin de bir an önce yayınlanmasını istedi.

Özlü: “OSB’lerin ve iş dünyamızın her zaman yanındayız”
Toplantının açılışında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, OSB’lerin ülke ekonomisi için önemine değinerek, OSB’lerin sorunlarının çözümü noktasında her zaman iş dünyasının yanında olduklarını söyledi. Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanında çok önemli bir yol kat ettiğini belirten Bakan Faruk Özlü, “1962-2002 yılları arasında yıllık ortalama 2 adet OSB projesi biterken, 2003-2017 arasında yıllık ortalama 8 adet OSB projesi bitirilmiştir. Ar-Ge merkezi sayısını 16’dan 800’e çıkardık. Tasarım merkezi sayısını 7’den 157’ye yükselttik. 2010 yılında Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinde 10 bin kişi çalışırken, bugün bu merkezlerde 45 bin kişi istihdam ediliyor. Yine Ar-Ge ve Tasarım merkezlerinde, 27 bine yakın tamamlanan veya devam eden proje bulunuyor” dedi.

Ege Bölgesi ikinci sırada

Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda yapılan toplantıda Ege Bölgesinin ekonomisine değinen Özlü, Ege Bölgesi’nin ekonomik gelişmişlik açısından, Marmara Bölgesi’nin ardından ikinci sırada yer aldığına dikkat çekti. Özlü, bölgede sanayinin gelişmesinde ulaşım kolaylığı, hammadde kaynaklarının fazlalığı ve pazarlama imkanlarının yeterli olmasının bu gelişimde etkili olduğunu kaydetti. Bakanlıkça sicil verilerek tüzel kişilik alan 312 adet OSB’den, 49’unun Ege Bölgesinde yer aldığını, OSB’lerde, üretime geçen 3 bin 217 sanayi parselinde yaklaşık 210 bin kişi istihdam edildiğini belirten Özlü, tüm parsellerde üretime geçilmesiyle bu rakamın yaklaşık 300 bin kişiye ulaşacağının öngörüldüğünü, bakanlık tarafından bugüne kadar Ege Bölgesi’nde sanayicilerin hizmetine sunulan OSB projelerine, 2018 yılı fiyatları ile yaklaşık 580 milyon TL kredi desteği verildiğini anlattı.

Afyonkarahisar Merkez 2. OSB projesinin de bakanlığın 2018 yılı yatırım programına “341 hektar” büyüklüğü ile “Yeni Proje” olarak dahil edildiğini aktaran Özlü, yatırım programında Ege Bölgesi’nde devam eden 14 OSB projesinin yer aldığını ve projelere yönelik istikrarlı devlet desteğinin sağlanmasına devam edileceğini ifade etti.

“Küresel bir oyuncu olma iddiasındayız”

Yaşanan çağın üretim çağı olduğunu ve eski alışkanlıklarla bir yere varılamayacağını belirten Bakan Faruk Özlü sözlerine şu şekilde devam etti: “Yaşadığımız dünyanın yoğun rekabet ortamında; yüksek teknolojinin kullanıldığı yatırımlara ağırlık veren, sosyal ve kurumsal işbirliğini tesis eden girişimler öne çıkmaktadır. Bu anlamda, bizim bütün gayretimiz; bilim ve teknoloji odaklı bir sanayi anlayışıyla ilerlemek, mesafe almaktır. Bilim, teknoloji ve sanayide, bir sıçrama yaparak, ’büyük ve güçlü Türkiye’ hedefine doğru ilerlemeye devam edeceğiz. Bu ilerlemede en büyük dayanak noktamız ise, akıl ve bilim olacaktır. ’Bölgesel bir güç ve küresel bir oyuncu’ olma iddiasındayız. Bu iddiamızı; bilim ve teknolojiyle destekleyeceğiz.”

İzmir Valisi Erol Ayyıldız ise sanayi altyapısının planlı bir şekilde gelişimine yön vermek amacıyla organize sanayi bölgelerine önem verdiklerini belirterek, İzmir’in üçüncü sırada yer aldığını söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, İzmir’de OSB’lerle ilgili yaptıkları çalışmalardan bahsederek, OSB kurulurken verimsiz arazilerin tercih edilmesi gerektiğini belirtti.

Sanayicilerin elektrik sorunu

Ege Bölgesi Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı, TOBB Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar da, YEKDEM maliyetlerinin döviz arttıkça yukarıya doğru çıktığını ifade ederek, Bakan Özlü’den Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile birlikte tüm sanayicilerin elektrik sorununun çözülmesi ile ilgili desteğini rica etti.

Konuşmaların ardından istişare kısmına geçilerek, toplantıya katılan OSB yöneticilerinin talepleri dinlendi.

Ege Bölgesi OSB’leri İstişare Toplantısı’na katılmak için İzmir’e gelen OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü ve Yönetim Kurulu Üyeleri ayrıca İzmir Valisi Erol Ayyıldız ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na nezaket ziyaretinde bulundu.