OSBÜK DOĞU ve GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGE TOPLANTISI 8 MAYIS 2010 TARİHİNDE SANAYİ VE TİCARET BAKANI SAYIN NİHAT ERGÜN' ÜN KATILIMI İLE MARDİN'DE YAPILDI - OSBÜK - OSBÜK

OSBÜK DOĞU ve GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGE TOPLANTISI 8 MAYIS 2010 TARİHİNDE SANAYİ VE TİCARET BAKANI SAYIN NİHAT ERGÜN’ ÜN KATILIMI İLE MARDİN’DE YAPILDI

11-05-2010

OSB Üst Kuruluşu’nun bugüne kadar 8 ayrı bölgede “OSB’leri yerinde incelemek, yöneticileri ile tanışmak, bölgesel sorunları ve çözüm önerilerini tartışmak” amacı ile yapmış olduğu Bölge Toplantılarından bir başkası “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Toplantısı” 8 Mayıs 2010 tarihinde Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat ERGÜN’ ün katılımı ile Mardin’de yapıldı.
Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Toplantısına Mardin ve civarındaki 16 İl’ deki 29 OSB temsilcileri, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Yöneticileri, OSBÜK Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri ile Yüksek İstişare ve Bölge Müdürleri Komisyonu Üyeleri, bölgesel sivil toplum kuruluşlarından temsilciler ve sanayiciler katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen OSBÜK Başkanı Mahmut Yılmaz, öncelikler Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin sorunlarını ve çözüm önerilerini görüşmek üzere 16 ilde bulunan 29 Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yöneticileri ile Sayın Bakan’ ın teşrifi ile toplantıyı Mardin’de yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sayın YILMAZ, OSB’lerin özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ da ki OSB’lerin rakamlarla son durumundan ve OSB’lerin genel sorunlarından ve beklentilerden bahsetti. Ayrıca YILMAZ, son iki yılda Amerika ve Avrupa’ da yaşanan küresel ekonomik krizin ülkemizde etkilerinin yavaş yavaş silindiğinden ve bunda da en büyük pay sahibinin Cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik projesi olan OSB’ler olduğundan bahsetti. Sayın YILMAZ, but toplantıların asıl amacının Bölge yöneticilerinin sıkıntılarını dinlemek olduğunu belirterek, teşekkür ederek sözlerine son verdi.
Toplantı Mardin Vali Vekili Yavuz Selim Süzer ise konuşmaları devam etti. Sayın Vali, toplantının Mardin’de yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Mardin’in sahip olduğu ekonomik potansiyel hakkında bilgiler verdi ve sanayicileri Mardin’e yatırım yapmaya çağırdı.
Yoğun programına rağmen zaman ayırarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki OSB Yöneticilerinin ve Sanayicilerin sıkıntıları dinlemek üzere toplantıya katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat ERGÜN ise konuşmasına “ÜLKEDE DEMOKRASİ, İNSAN HAKLARI VE ÖZGÜRLÜKLER ALANINDAKİ İLERLEMELER SANAYİLEŞME VE KALKINMA ALANINDAKİ İLERLEMELERLE AT BAŞI GİTMEKTEDİR” sözleri ile başladı.
Sayın Bakan, ülkelerin refahını ve zenginliğini artırmak için dünya standartlarında üretim yapan bir sanayinin oluşturulması gerektiğini söyleyerek, bu anlamda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesine büyük önem verdiklerini ifade etti. 2010 yılı yatırım programında yer alan OSB proje stokunun yüzde 35’ini, OSB yatırım ödeneğinin ise yüzde 51’ini Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki projelere ayırdıklarını anlatan Ergün, ”Sadece bu rakamlar dahi, bizim bu bölgelere verdiğimiz önemi ve bu bölgelerde yaşanan değişimi göstermek açısından yeterlidir. Burada 23 OSB’de yüzde 73 doluluk oranı ile yaklaşık 110 bin kişi çalışıyor. Buralarda tam kapasite ile çalışılması durumunda 25 bin vatandaşımız daha iş bulma imkânına sahip olacaktır. Ancak bu da yeterli değildir. Türkiye, ekonomik, sosyal ve demokratik açılardan geliştikçe, bu iki bölgede faaliyet gösteren OSB’lerin büyüyeceklerini ve sayılarında artış olacağını düşünüyorum” dedi. Komşu ve çevre ülkelerin önemli bir kısmının, Türkiye’yi kendilerine model olarak seçtiklerini anlatan Ergün, ayrıca;
”Toplumu ekonomik ve sosyal açıdan büyüten bir kalkınma için, bütün şehirlerimizin kendi potansiyellerini açığa çıkarmaları gerekiyor. “ dedi.
Sayın Bakan, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin çok önemli bir yatırım üssü haline geleceğini, bu nedenle OSB’lerin bu sürece hazır olmalarının büyük önem taşıdığını belirterek sözlerine son verdi.
Toplantının ikinci bölümüne geçmeden önce birlikte yenilen öğle yemeği sonrası Devlet Planlama Teşkilatı Daire Başkan Serkan VALANDOVA’ nın “Yeni Bölgesel Gelişme Yaklaşımı” ve Hazine Müsteşarlığından Uzman Bahadır KARACA’ nın “Teşvikler” konulu sunumları izlendi.
Toplantıya sanayici ve OSB Yöneticilerinin sorunlarının dinlenmesi ve çözüm önerilerinin tartışılmasından sonra son verildi.

Dosya 1
Dosya 2
Dosya 3
Dosya 4
Dosya 5
Dosya 6
Dosya 7
Dosya 8
Dosya 9
Dosya 11
Dosya 12
Dosya 13