OSBÜK DOĞU ANADOLU BÖLGE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ - OSBÜK - OSBÜK

OSBÜK DOĞU ANADOLU BÖLGE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

06-10-2020

Bölge OSB’lerin talepleri istişare edildi

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK)’nun düzenlediği online bölge toplantıları başladı. İlk toplantı Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü ve Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki 26 organize sanayi bölgesinin başkan ve bölge müdürlerinin katılımı ile yapıldı.

Toplantıda konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Doğu Anadolu Bölgesi’nin kendine özgü değerleri ve insanı ile Türkiye’nin zenginliğini temsil ettiğini ifade ederek, bu kültürel zenginliğin ekonomiye ve üretim hayatına daha fazla yansıması gerektiğinin altını çizdi. Doğu Anadolu Bölgesi’nde özellikle OSB’lerin doluluk oranlarının artırılması ve ihracatın geliştirilmesine odaklanacak çalışmalar yapmanın önemine değinen Kütükcü, şunları söyledi: “Doğu Anadolu Bölgemizdeki 14 şehirde toplam 26 organize sanayi bölgemiz var. Bu OSB’lerimiz bölgenin sanayi üretimine ve istihdamına önemli katkılar sunuyor. Ancak bölgedeki OSB’lerimizin doluluk oranlarını mutlaka artırmalıyız. OSB’lerimizdeki parsellerin her metrekaresini acilen sanayi üretimine kazandırmamız şart. Aksi halde Türkiye’yi kalkındırmamız mümkün değil. Eğer Türkiye’yi kalıcı bir kalkınma patikasına sokmak istiyorsak, işe Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki yatırımları ve üretimi artırmakla başlamak zorundayız. Bölgedeki ikinci odak konumuz ise ihracat. Doğu Anadolu Bölgemiz, Malatya ve Elazığ’ın lokomotifliğinde, son 1 yılda 703 milyon dolar ihracat yaptı. Bu ihracat rakamını da artırmak zorundayız.”

Kütükcü, bölge toplantıları ile Doğu Anadolu Bölgesi’nde olduğu gibi Türkiye’nin 7 bölgesindeki 343 organize sanayi bölgesiyle bir araya geleceklerini de sözlerine ekledi.

 “OSBÜK toplantıları ufuk açıcı”

Organize sanayi bölgeleri ile yapılan bölge toplantılarının sorunların ve taleplerin değerlendirilmesi konusunda çok faydalı olduğunu dile getiren Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise, “Organize sanayi bölgelerimizin dertlerine çare olmaya devam edeceğiz” dedi. OSB’lerin taleplerini dinleyen Bakan Yardımcısı Büyükdede, “Gerçekleşen bu organizasyonlar sayesinde OSB’lerimiz ve sanayi sitelerimiz arasındaki diyaloglarımız koordine oluyor. Bu sayede Doğu Anadolu’da bulunan OSB yöneticileri ile Bakanlığımız arasında yapılması gerekenleri ele alma fırsatı bulduk. OSBÜK toplantıları gerçekten ufuk açıcı” şeklinde konuştu.

Ardından Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki organize sanayi bölgelerinin başkan ve bölge müdürleri söz alarak taleplerini dile getirdi.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ OSB’LERİ

NO OSB ÜNVANI
1  AĞRI OSB
2  AĞRI – DİYADİN SERA TDİOSB
3  ARDAHAN OSB
4  BİNGÖL OSB
5  BİTLİS OSB
6  ELAZIĞ 2. OSB
7  ELAZIĞ OSB
8  ELAZIĞ HAYVAN ÜRÜNLERİ TDİOSB
9  ERZİNCAN OSB
10  ERZİNCAN BESİ TDİOSB
11  ERZURUM MERKEZ I. OSB
12  ERZURUM MERKEZ II. OSB
13  OLTU OSB
14  HAKKARİ YÜKSEKOVA OSB
15  IĞDIR OSB
16  KARS OSB
17  KARS BESİ TDİOSB
18  DARENDE OSB
19  MALATYA II. OSB
20  MALATYA MERKEZ I. OSB
21  MALATYA BESİ TDİOSB
22  MALATYA – YAZIHAN SERA TDİOSB
23  MUŞ OSB
24  TUNCELİ OSB
25  ERCİŞ OSB
26  VAN OSB