OSBÜK Başkanı Kütükcü: “Tamamen veya kısmen bedelsiz arsa tahsisinin kapsamının genişletilmesi OSB’lere yeni yatırımlara motive edecektir” - OSBÜK - OSBÜK

OSBÜK Başkanı Kütükcü: “Tamamen veya kısmen bedelsiz arsa tahsisinin kapsamının genişletilmesi OSB’lere yeni yatırımlara motive edecektir”

05-11-2018

Resmi Gazetede kapsamı genişletilerek yayımlanan OSB’lerde tamamen veya kısmen bedelsiz arsa tahsisi, OSB camiasında memnuniyetle karşılandı.Türkiye’deki tüm organize sanayi bölgelerinin çatı kuruluşu Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, kararın son derece memnuniyet verici olduğunu ifade ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a teşekkür etti.

Türkiye’nin ekonomik olarak önemli bir süreçten geçtiği bu dönemde alınan bu kararın son derece yerinde olduğunun altını çizen Kütükcü, “OSB’lerde kısmen veya tamamen bedelsiz arsa tahsisindeki yeni düzenleme, tüm bölgelerimizin kalkınmasına ciddi destek verecektir. Aynı zamanda yatırımcıları da motive edecek, cesaretlendirecek önemli bir adımdır” şeklinde konuştu.

 

Kapsam daha da genişletilmeli

Türkiye’de şu anda 80 şehirde 327 organize sanayi bölgesi olduğunu ve bu OSB’lerde 50 binin üzerinde fabrikanın üretim yaptığını söyleyen Kütükcü, “Bugün geldiğimiz noktada OSB’lerimiz Türkiye’nin üretim, ihracat ve istihdam kaynağı haline gelmiştir. Şu anda OSB’lerimizdeki 50 binin üzerindeki fabrikada bir milyon 700 binin üzerinde insana doğrudan istihdam sağlanıyor.  İş dünyasının motivasyonunu artıracak bu tür kararların olumlu etkisiyle inşallah önümüzdeki dönemde bu rakamların daha da yukarı çıkacağını düşünüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza OSB camiamız adına teşekkür ediyorum. Bu düzenleme gerçekten çok önemli ancak önümüzdeki dönemde kapsamın daha da genişletilerek alt yapısını bakanlık kredisi kullanmadan, kendi imkanlarıyla yapan OSB’lerimizin de aynı imkanlara kavuşturulması son derece olumlu olacaktır”