OSBÜK BAŞKANI KÜTÜKCÜ: “OSBÜK OLARAK SÜRECİ ÇOK YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ” - OSBÜK - OSBÜK

OSBÜK BAŞKANI KÜTÜKCÜ: “OSBÜK OLARAK SÜRECİ ÇOK YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

27-03-2020

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, Koronavirüs salgınından dolayı sanayi üretiminde yaşanan tüm süreçleri yakından takip ettiklerini, bu konuda OSB’lerin ve sanayicilerin taleplerini içeren bir raporu da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na ilettiklerini söyledi.

Yaşanan sürecin işletmelerde endişe yarattığının altını çizen Kütükcü, “Bu noktada bizim de taleplerimiz arasında yer alan, devletimizin aldığı kısa çalışma ödeneği, asgari ücret desteğinin devamı, KGF limitinin artırılması, ilave kredi limitlerinin açılması ve bazı ödemelerin ertelenmesi gibi önlemler son derece önemli. OSBÜK olarak biz ilk günden bu yana, bu süreci çok yakından takip ediyor, OSB’lerimizi gerek hijyen gerekse verilen bu tür destek paketleriyle ilgili sürekli olarak bilgilendiriyoruz” dedi.

Hızlı Tanı Kiti ve taahhüt sürelerinin uzatılması talebi

Koronavirüs’ün OSB sanayicilerine olumsuz etkileriyle ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı nezdinde önemli girişimlerde bulunduklarını anlatan Kütükcü, şunları söyledi: Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın Sanayi Odası Başkanları, TOBB Sektör Meclis Başkanları ile birlikte düzenlediği videokonferansa da OSBÜK Başkanı olarak katılarak, sanayi üretiminin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için önerilerimizi yineledik.  Organize sanayi bölgelerimiz Türkiye’de sanayi üretiminin yüzde 33’ünü temsil ediyor. Yine organize sanayi bölgelerimizde 2 milyona yakın istihdam sağlanıyor. Her gün bu kadar insan sabah işine geliyor, akşam evine dönüyor.  Dolayısıyla OSB’lerimizde bulunan Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinde, OSB çalışanlarına Hızlı Tanı Kiti uygulamasının hayata geçirilmesi doğru olacaktır. Böylece hem çalışanlarımızın sağlığı korunacak hem de sanayi üretimi sekteye uğramadan devam edecektir. Biz bu konudaki talebimizi de ilettik. Ayrıca Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızdan, şu anda OSB’lerde devam eden yatırımların taahhüt sürelerinin uzatılması yönünde de bir talepte bulunduk. İnşallah bu süreci hep birlikte atlatacağız. Ben Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’a, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’a, Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’ya, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a ve özel sektörün yanında olan tüm bakanlarımıza, TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ediyorum.”