OSBÜK Başkanı Kütükcü, 7.OSB Enerji Zirvesi’nde OSB’lerin taleplerini dile getirdi - OSBÜK - OSBÜK

OSBÜK Başkanı Kütükcü, 7.OSB Enerji Zirvesi’nde OSB’lerin taleplerini dile getirdi

14-01-2020

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ve Enerji Verimliliği Derneği tarafından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenen 7.OSB Enerji Zirvesi yoğun bir katılımla yapıldı. Zirvenin açılışında konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSB’lerin enerji ile ilgili taleplerini dile getirdi.

Ankara’da düzenlenen 7. OSB Enerji Zirvesine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü ve yönetim kurulu üyeleri, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, TOBB Başkan Vekili Salih Zeki Murzioğlu, Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Murat Kalsın, OSB Başkanları, bölge müdürleri ve sektörle ilgili çok sayıda temsilci katıldı.

OSBÜK Başkanı Kütükcü: “Enerji verimliliği eğitimlerini başlatıyoruz”

Zirvenin açılışında konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Enerji Verimliliği temasıyla düzenlenen 7.OSB Enerji Zirvesine olan yoğun ilginin memnuniyet verici olduğunu, OSBÜK olarak enerji verimliliği konusunda önemli çalışmalar yürüttüklerini vurguladı.

Kütükcü, “OSBÜK olarak, enerjide verimlilik konusunu her zaman çok önemsedik ve bu konuya odaklanan çalışmalar yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız, TOBB ve OSBÜK olarak tüm organize sanayi bölgelerimizde 500 TEP ve üzeri enerji tüketen sanayicilerimize yönelik Enerji Verimliliği eğitimlerini başlatıyoruz. İlk eğitimimiz 12 Şubat’ta Ankara’da gerçekleştirilecek” dedi.

Verimsiz motorların, verimli motorlarla değişimi süreci başlayacak

Organize sanayi bölgelerinin Türk sanayisinin tükettiği elektriğin yüzde 30’unu, doğalgazın yüzde 43’ünü kullandığını, bunun için enerji konusunun OSB’ler açısından kritik önemde olduğunu belirten Kütükcü, sanayideki elektrik tüketiminin yüzde 70’inin elektrikli motorlardan kaynaklandığını anlatarak, şunları söyledi: “Maalesef bu elektrikli motorların yüzde 90’ı verimsiz. Bu motorları verimli motorlara dönüştürerek, çok ciddi tasarruf elde etmemiz mümkün. OSBÜK olarak bu konuda Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın da üzerinde titizlikle durduğu elektrikli motorların daha verimli hale getirilmesi ile ilgili, KOSGEB destekli TEVMOT Projesinin önemli bir paydaşıyız. Türkiye’de KOBİ’lerde Enerji Verimli Motorların Teşvik Edilmesi-TEVMOT Projesi kapsamında, pilot olarak seçilen Gebze OSB’miz, İzmir Kemalpaşa OSB’miz, Antalya OSB’miz, Ankara Sanayi Odası 1. OSB’miz, Uşak OSB’miz, Adana Hacı Sabancı OSB’miz ve Bursa OSB’mizde çalışmalara başlıyoruz.  Bu 7 pilot OSB’mizde, projenin saha çalışmalarına Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın önderliğinde başlıyoruz. Organize sanayi bölgelerimiz proje kapsamında kendi bölgelerinde sahaya inecek, belirlenmiş enerji verimliliği şirketleri ile birlikte, elektrikli motorlar için ayrıntılı verimlilik etüdü yapacaklar. Ardından verimsiz motorların, verimli motorlarla değişimi süreci başlayacak. İnşallah 7 pilot OSB’mizle başlayarak, Türk sanayisinin önemli bir kısmını temsil eden organize sanayi bölgelerimizin tamamında bu verimlilik dönüşümünü bakanlıklarımızın da destekleriyle başaracağız”

Kütükcü, OSB’lerin enerji taleplerini iletti

Kütükcü, konuşmasında yenilenebilir enerjinin önemine de değinerek organize sanayi bölgelerinde toplam GES kapasitesinin 250 MW’a ulaştığının altını çizdi. Kütükcü, GES konusunda OSB’lerde önemli bir yatırım iştahı olduğunu, ancak bu noktada OSB’ler adına bazı talepleri olduğunu ifade ederek, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde; tüketim ve üretimin aynı ölçüm noktasında olması şartının getirilmesi, OSB tüzel kişiliği açısından GES yatırımlarının önünde önemli ölçüde engel teşkil ediyor. Bu konuda OSB Tüzel Kişiliklerinde, OSB Tüzel Kişiliklerimizin yatırımları olan hizmet binası, okul, yol aydınlatmaları gibi sosyal ve teknik donatı alanlarında ve OSB katılımcılarının farklı üretim tesislerinde, Tüketim Birleştirilmesi imkanı verilmesini talep ediyoruz.  Bu imkanla birlikte, OSB’lerimizde GES yatırımları daha cazip hale getirilmiş olacaktır. Ayrıca bazı OSB’lerimizin, toplam üretim tesisi kurulu güçleri, Orta Gerilim Dağıtım Barası üst limiti olan 50 MW’a ulaşmış durumda. Bu nedenle yeni elektrik üretim tesisi başvurularına TEİAŞ tarafından olumlu görüş verilmiyor. Biz bu 50 MW sınırına da bir çözüm üretilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Talebimizi EPDK’ya ilettik. Bu noktada bakanlarımızın desteklerini bekliyoruz.”

Fiyat artışları rekabeti olumsuz etkiliyor

Kütükcü, OSB’lerde elektrik tarifelerinde yaşanan fiyat artışının OSB sanayicilerinin rekabet gücünü olumsuz etkilediğine de değinerek,   “Biz her fırsatta ifade ettiğimiz gibi, Türk sanayisi olarak öngörülebilir ve rekabetçi bir fiyat talep ediyoruz.  OSB sanayicilerimizin enerji maliyetlerini aşağıya çekecek yeni düzenlemeler yapılması, YEKDEM ve PTF kaynaklı dalgalanmaların önüne geçilmesi camiamızın talepleri arasında. Enerji fiyatlarında meydana gelen dalgalanmaların giderilebilmesi için de, Ulusal Tarife benzeri, 3 aylık 6 aylık periyotlarda sabit fiyat belirlenmesi, oluşacak artı veya eksi yönlü farkların bir sonraki dönemde düzeltme yapılarak uygulanması veya doğal gaz tarife yapısı benzeri OSB tarifesinin tarife tablolarında yer almasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

Sanayinin enerji talebi 17 yılda 2 kattan fazla arttı

7. OSB Enerji Zirvesinde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise, bugüne kadar tüzel kişilik kazandırılan 315 organize sanayi bölgesinde yaklaşık 2 milyon kişinin istihdam edildiği bilgisini vererek, sanayinin büyümesiyle enerjiye olan talebin de arttığını söyledi. Türk sanayisinin enerji talebinin 17 senede 2 kattan fazla arttığına dikkati çeken Varank, bu artışın gelecekte de hızla devam edeceğini, enerjinin yoğun olarak kullanıldığı sanayi kollarında iyileştirmeler yapmanın önem kazandığını dile getirdi.

Dünya Bankası ile “Yeşil OSB” çalışması

Varank, sanayinin çevreci dönüşümü için de “Yeşil OSB” vizyonuyla çalıştıklarını ifade ederek, şu değerlendirmede bulundu:

“OSB’leri, çıktıların girdiye dönüştüğü, enerjisini kendi karşılayan, kaynak verimliliği yüksek, eko-endüstriyel parklara dönüştürmek istiyoruz. Bu proje kapsamında Dünya Bankası ile beraber çalışıyoruz. İlk aşamada Ankara, Adana, Bursa ve İzmir’den birer OSB ile başladık. Kaynak verimliliği, endüstriyel simbiyoz ve yeşil altyapı konularında analiz çalışmalarını tamamladık. Temel eksiklikleri belirleyip, her bir OSB için eylem planları hazırladık. Ayrıca tüm Türkiye geneli için de bir ‘Yeşil OSB’ çerçevesi oluşturduk. Şu an projenin ikinci aşaması yani uygulama safhasını yürütüyoruz.”

Enerji verimli motorları teşvik edecek proje başlıyor

Türkiye’de net elektrik tüketiminin yüzde 47’sinin sanayi sektörüne ait olduğunu aktaran Varank, buna karşın sanayide kullanılan elektrik motorlarının yüzde 90’ının verimsiz olduğunu bildirdi. Varank, bu motorların daha yüksek teknolojili ve daha verimli yeni motorlarla değiştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: “Bu dönüşümü gerçekleştirebilirsek, imalat sanayisi elektrik tüketiminde kayda değer bir düşüş yakalayacağız. Bakanlık olarak, OSB’ler, OSBÜK ve KOSGEB’in katkılarıyla 7 ildeki 7 OSB’de pilot projemizi başlatıyoruz. Türkiye’de KOBİ’lerde Enerji Verimli Motorların Teşvik Edilmesi (TEVMOT) Projesi, Gebze, İzmir-Kemalpaşa, Antalya, Uşak, Adana-Hacı Sabancı, Bursa ve Ankara Sanayi Odası 1. OSB’yi kapsayacak. Biz burada KOSGEB’in İşletme Geliştirme Desteği ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Fonu şemsiyesinde bir finansman mekanizmasını da kurguladık. Bu sayede sanayiciler, doğrudan finansal ve teknik desteğe erişebilecekler. 2 senede yaklaşık 10 milyon liralık bir kaynak bu iş için kullanılacak.”

Verimli motorlara hibe desteği

Sistemin nasıl işleyeceğine ilişkin de bilgi veren Varank, ilk aşamada konunun uzmanı danışmanlardan oluşan bir ekibin belirlenen OSB’lerdeki tesislerin detaylı enerji etüdünü yapacağını, verimsizliğin tespit edilmesi ve çözümünün söz konusu tesisteki elektrik motorlarının dönüşümü olması durumunda bunun sanayiciye teklif edileceğini anlattı.

Bakan Varank, şöyle devam etti:  “Diyelim ki bu dönüşüm için kullanılacak motorların maliyeti 100 bin lira. İşte bu 100 bin liranın yüzde 60’ını yani 60 bin lirasını biz sanayicilerimize hibe olarak vereceğiz. Yani sanayicinin cebinden bu iş için sadece 40 bin lira çıkmış olacak. Eğer alacağınız enerji verimli motorlar ‘Yerli Malı’ belgesine sahipse bu sefer 100 bin liranın yüzde 75’ini hibe olarak vereceğiz. Yani yerli malını tercih ederseniz, cebinizden sadece 25 bin lira ödemiş olacaksınız. İlk uygulamaya inşallah önümüzdeki hafta başlıyoruz. ASO 1. OSB’deki arkadaşlarımızla çerçeve protokolünü imzalayacak ve bu projeyi başlatacağız. Şubat ayı içinde de Gebze, Bursa, Uşak ve Antalya OSB’lerden seçilecek firmalarla yolumuza devam edeceğiz.”

Yeni mevzuat çalışmaları

Bakanlık olarak 2020 yılı Yatırım Programı’na 21 yeni OSB projesi teklif ettiklerini vurgulayan Varank, böylece toplam sayının 92 OSB’ye ulaştığını, bu sene ayrıca 10 bin kişiye istihdam imkanı oluşturacak 7 OSB’yi daha tamamlayarak sanayicilerin hizmetine sunacaklarını bildirdi.

Varank, OSB’lerin daha yatırımcı dostu olması ve keyfi uygulamaların engellenmesi için geçen sene kritik düzenlemeler hayata geçirdiklerini anımsatarak, gelecek dönemde de yeni mevzuat değişikliklerinin gündemlerinde olduğunu, OSB Kanunu üzerinde teknik çalışmalara başladıklarını ve OSB’lerin altyapı çalışmalarına katkı sunmaya devam edeceklerini söyledi.

OSB’lerimize enerji arzında ciddi bir aşama kaydettik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de, vatandaşlara ve sanayicilere kesintisiz enerji arzı sağlamayı temel ilke kabul ettiklerini söyledi. Bu amaçla sadece ulusal değil, birçok uluslararası projeyi de hayata geçirdiklerini ifade eden Bakan Dönmez, şunları söyledi:

“TANAP ve TürkAkım’ı enerjide merkez ülke olma yolunda attığımız en stratejik adımlar oldu. TANAP ve TürkAkım ile ülkemize ilk etapta yıllık 21,75 milyar metreküp doğal gaz getireceğiz. Böylece, Türkiye’de doğal gaz kesilecek ya da sanayinin dişlileri duracak gibi eski moda gazete manşetlerine kalın bir çizgi attık. Öncelikle ülkemiz adına gurur duyarak söylüyorum ki Türkiye’nin artık doğal gaz arz güvenliği sorunu kalmamıştır. Vanalar asla kapanmayacak. Üretim sorunsuz sürecek. Ülkemizde hâlihazırda 241 OSB faaliyetlerini sürdürüyor. 80 şehrimizdeki OSB’lerde 50 bine yakın fabrikada 2 milyon vatandaşımız istihdam ediliyor. Bu bölgelerde durmaksızın devam eden üretim ve yenilikler de ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine lokomotiflik yapıyor. Biz de OSB’lerimizin enerjisi her zaman yüksek, üreten Türkiye’nin dişlileri her zaman güçlü olsun diye OSB’lerimize enerji arzında ciddi bir aşama kaydettik. Bugün itibariyle ülkemizde 163 OSB’miz doğal gaz kullanıyor. Sanayide kullanılan yıllık 12 milyar metreküp doğal gazın 5,2 milyar metreküpü yani yüzde 43’ü OSB’lerimizde üretime dönüşüyor.”

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş da sanayileşmenin önündeki engelleri kaldırmak, maliyetleri düşürmek ve verimliliği artırmak için çalışacaklarını söyledi. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ve ENVER Başkanı Murat Kalsın da birer konuşma yaparak çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Açılış konuşmalarının ardından panele geçildi. “Mevzuat ve Destekler”, “Sanayide Enerji Verimliliği”, “OSB’lerde Elektrik ve Doğal Gaz Faaliyetleri ve GES Uygulamaları” , “Finans ve Destekler” başlıklı 4 oturumda gerçekleştirilen panel, gün boyu devam etti.


 


 

7. OSB ENERJİ ZİRVESİ’NDE YAPILAN SUNUMLAR
SIRA NO ADI SOYADI SUNUM
1 ERSOY METİN ENERJİ VERİMLİLİĞİ DESTEKLERİ
2 BORA OMURTAY SANAYİDE VERİMLİLİK ARTIRICI PROJE ÖRNEKLERİ
3 M. ALTUĞ KARATAŞ  SANAYİ’DE  VERİMLİLİK PROJELERİ – SÜREÇ VE SONUÇ
4 GÖKALP ÖZKÖK SANAYİ’DE ERNERJİ VERİMLİLİĞİ
5 BURHAN GÜLDİBİ SANAYİDE KOJENERASYON UYGULAMLARI
6 Dr. M. KEMAL AKGÜL KOBİ’LERDE ENERJİ VERİMLİ ELEKTRİK MOTORLARININ KULLANIMININ TEŞVİK EDİLMESİ PROJESİ TEVMOT 2017- 2022
7 MEMET ARSLAN SANAYİDE  ENERJİ VERİMLİLİĞİ
8 ALİ NACİ IŞIKLI ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE ISO 50001 ENERJİ YÖNETİM SİSTEMİ
9 ONUR KIĞILCIM OSB’LERDE DOĞAL GAZ DAĞITIM FAALİYETİ
10 SEYRAN HATİPOĞLU TurSEFF III
11 ERDAL ÇINAR KOSGEB VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ