OSBÜK-ABD ENERJİ VERİMLİLİĞİ PROJE TANITIM TOPLANTILARI ANKARA VE GAZİANTEP İLLERİMİZDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ - OSBÜK - OSBÜK

OSBÜK-ABD ENERJİ VERİMLİLİĞİ PROJE TANITIM TOPLANTILARI ANKARA VE GAZİANTEP İLLERİMİZDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

09-10-2012

OSBÜK-ABD Enerji Verimliliği Proje Tanıtım toplantıları; 26 Eylül 2012 tarihinde Gaziantep OSB ve 27 Eylül 2012 tarihlerinde Ankara ASO 1. OSB ’nin ev sahipliğinde gerçekleşti.
Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında yapılan anlaşma gereğince, ABD Enerji Bakanlığı; ülkesindeki konu ile ilgili uzman kuruluş ve/veya kişileri Türkiye’de görevlendirerek, projeye katılmak isteyen sanayi tesislerinde yapılan incelemeler sonucu ENERJİ VERİMLİLİĞİ konusunda önerilerde bulunarak enerjinin daha verimli kullanması konusunda çalışmalar yapmaktadır. Geçtiğimiz yıl bu konuda pilot bölge olarak seçilen İzmir Atatürk OSB’de faaliyet gösteren 20 sanayi tesisinde yapılan çalışmalar sonucu, %20-30’a varan enerji tasarrufu sağlandığı görülmüştür.
Pilot uygulamada alınan başarılı ve faydalı sonuçların ülkemiz geneline yaygınlaştırılması amacıyla ABD Enerji Bakanlığı yetkilileri ile görüşmeler yapılmış ve söz konusu projenin kademeli olarak ülkemiz genelinde yaygınlaştırılması konusunda fikir birliği sağlanmıştır.
Bu kapsamda, söz konusu projenin tanıtılması ve İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesindeki sonuçlardan bilgi verilmesi amacıyla, Ankara ve Gaziantep illerimizde iki ayrı toplantı yapılmıştır.
Enerji verimliliği temalı toplantılara; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ, ABD Enerji Bakanlığı, Politika ve Uluslararası İlişkiler Bakan Yardımcısı Sayın Andrea LOCKWOOD, ABD Büyükelçisi Sayın Francis J. RİCCİARDONE, OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Nurettin ÖZDEBİR, OSBÜK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Cahit NAKIBOĞLU olmak üzere OSBÜK yönetim kurulu üyeleri ve bölge müdürleri komisyonu üyeleri ve çok sayıda davetlinin katıldığı toplantılarda;
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Yardımcısı Sayın Erdal ÇALIKOĞLU, Sayın Andrea LOCWOOD, ABD Enerji, Politika ve Uluslararası İlişkiler Kıdemli Danışmanı Sayın Dr. Srivinas MİRMİRA birer sunum gerçekleştirdi.
Yapılan sunumların ardından Endüstriyel Enerji Verimliliği Potansiyeli Değerlendirme konulu panele geçildi. Panelde konusunda uzman Türk ve ABD yetkilileri katılımcılara uygulama yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler verdi.
Programın Enerji Tasarrufu ile Para Kazanma – Uygulama Önerileri bölümünde ise İAOSB Elektrik İşleri Müdürü Sayın Serkan ÇOLAKKAYA katılımcılara sunum yaptı. Son olarak Enerji Verimliliği Finansman Önerileri üzerine yapılan konuşmalar ve Soru-Cevap, Genel Değerlendirmelerle toplantılar sone erdi.
Enerji Verimliliği projesinin daha geniş kitlelerle paylaşılması için 8-9 Ocak 2013 tarihinde İstanbul’da eğitim programları yapılmasına karar verildi.

Dosya 1
Dosya 2
Dosya 3
Dosya 4
Dosya 5
Dosya 6
Dosya 7
Dosya 8
Dosya 9
Dosya 10