OSBÜK 16.OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI - OSBÜK - OSBÜK

OSBÜK 16.OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

26-03-2018

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) 16.Olağan Mali Genel Kurul Toplantısını yaptı. Genel Kurul Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükçü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Dr. Veysel Yayan, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk, Savunma Sanayi Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, çok sayıda OSB başkan ve delegelerinin katılımıyla Ankara’da yapıldı.

Genel Kurulda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, OSB’lerin ve OSBÜK’ün Türkiye ekonomisi için önemine değinerek, “Türkiye; bilimde, teknolojide ve sanayide yükseliyor. Teknolojide yükselen bir Türkiye; gümbür gümbür geliyor. Avrupa’da 7.sıraya yükseldik. AB Sanayi ürünleri listesinde yer alan 3 bin 836 ürünün, 2 bin 982’sini yani yüzde 78’ini üretebiliyoruz. 134 Milyar dolarlık sanayi ithalatımızın, 105 milyar dolar seviyesindeki kısmını ülkemizde üreteceğiz. Bu hedeften geri dönmeyeceğiz, buna muktediriz” şeklinde konuştu.

Yıllık ortalama 8 OSB projesi hayata geçti
Bakanlık olarak OSB’lere yaptıkları yatırımlarla ilgili bilgi veren Bakan Faruk Özlü,”1962 yılından 2002 yılı sonuna kadar geçen 40 senede, 70 adet OSB projesi, 2003 yılından, 2017 yılı sonuna kadar geçen 14 yılda, 110 adet OSB projesi tamamlanarak, sanayicimizin hizmetine sunulmuştur. 1962-2002 arasında yıllık ortalama 2 adet OSB projesi biterken, 2003-2017 arasında yıllık ortalama 8 adet OSB projesi hayata geçirilmiştir” dedi.

Bakan Özlü, KOSGEB veri tabanında 1 milyon 367 bin KOBİ bulunduğuna da vurgu yaparak, bu KOBİ’lerin 52 bininin OSB’lerde faaliyet gösterdiğini ifade etti. Özlü, “2010-2017 yılları arasında, OSB’lerdeki KOBİ’lerimize; 490 milyon lira destek sağladık. Sadece 2017 yılındaki desteğimiz 140 milyon lira seviyesine ulaştı. KOSGEB’in 15 müdürlüğü ve 4 temsilciliği OSB’ler içinde hizmet vermeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

OSBÜK kamuoyu önderi
OSBÜK’ün bakanlık nazarında hem ciddi bir sivil toplum örgütü, hem de üyelerinin vasıflarından dolayı, “Kamuoyu Önderi” niteliği taşıyan bir üst kuruluş olduğuna da dikkat çeken Özlü, “Türkiye’nin sanayileşmesi, kalkınması, büyümesi, her anlamda dünyanın en önde gelen ülkelerden biri olması yolunda OSB’lerin katkılarına inanıyoruz, güveniyoruz” şeklinde konuştu.

Bölge toplantıları devam edecek
16. Olağan Genel Kurul açılışında konuşan OSBÜK (Organize Sanayi Üst Kuruluşu) Başkanı Memiş Kütükcü, bir yandan OSB’lerin sorunları ile ilgilenirken diğer yandan OSBÜK’ün kurumsal yapısını güçlendirmek üzere ciddi çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Tüm OSB’leri OSBÜK çatısı altında toplayan Üretim Reform paketinin yürürlüğe girmesiyle birlikte hızlı bir çalışma temposuna girdiklerine de değinerek, ”Genel kurulumuzdan bu yana, 8 ayda 4 bölgemizdeki 41 ilimizde 189 organize sanayi bölgemizle bir araya geldik. Marmara bölge toplantısıyla, başladığımız bölge istişare toplantımıza, Doğu Anadolu, Akdeniz ve Ege Bölgelerimizdeki OSB’lerimizle devam ettik. Bu yıl içerisinde üç bölgemizle daha bir araya gelerek, Türkiye’deki tüm OSB’lerimizle istişare etmiş olacağız” dedi

Enerji maliyetleri OSB’leri tedirgin ediyor
Kütükcü, Bakan Özlü’ye organize sanayi bölgelerinin taleplerini iletti. Özellikle enerji konusunda OSB’lerden yoğun talepler aldıklarını vurgulayarak, EPDK’nın Son Kaynak Tedarik Tarifesi’nin Düzenlenmesi ile ilgili tebliğ taslağı ve BOTAŞ’ın doğalgazda yaptığı düzenlemelerin OSB’leri tedirgin ettiğini ifade etti. Türkiye’de sanayide tüketilen elektriğin yüzde 30’unu, doğalgazın ise yüzde 50’sini OSB sanayicilerinin kullandığını kaydeden Kütükcü, şunları söyledi:
“Enerji maliyetlerindeki yüksek artış sanayimizin rekabet gücünü zayıflatıyor. Enerjideki bu maliyet artışlarının büyüme üzerinde de baskı oluşturacağı açıkça ortada. Dolayısıyla sanayimizin üzerindeki enerji baskısı bir an önce alınmalı”

Çalışma alanlarımız arasına mesleki ve teknik eğitim meselesini aldık
Öncelikli çalışma alanlarının arasına mesleki ve teknik eğitim meselesini aldıklarını söyleyen OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Türkiye’nin geleceğinin nitelikli insan kaynadığında olduğunu belirtti. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı ile Milli Eğitim Bakanını 3.OSB Mesleki Teknik Eğitim Zirvesinde buluşturduklarını söyleyen Kütükçü, zirvenin çok etkili ve sonuç verici olduğunu vurguladı. Öte yandan Kütükçü, OSBÜK’ün bizzat sahaya inerek hangi OSB’lerin öncelikli olarak teknik kolej kurabileceklerini raporla ortaya koyduklarını dile getirdi.

Kadın istihdamı konusunda örnek bölgeler haline geleceğiz
Organize sanayi bölgelerinin 1 milyon 7 milyon 730 binin üzerine istihdam sağladığını dile getiren OSBÜK başkanı Kütükcü, “Türkiye’nin üretim gücüne doğrudan katkı verdiğini düşünürsek, daha müthiş bir tablo görürüz. Özellikle kadın istihdamı konusunda da örnek bölgeler haline geleceğiz. Bu konuda Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın destekleriyle OSB’lerimizde kreş ile ilgili adımları attık.” diye konuştu.

Yeni başarılara yelken açma vakti geldi
Organize Sanayi Bölgelerinin, Türkiye’nin dört bir yanında, üretim gücü olmuş büyük bir camia olduğunu söyleyen Başkan Kütükcü, yeni başarılara yelken açma vaktinin geldiğine vurgu yaptı. Tek gayelerinin OSB’leri nitelikli hale getirerek Türkiye’yi kaldırmak olduğunu ifade etti. Kütükçü, “Elbette ki yolda sorunlarla karşılacağız. Fakat Türkiye sorunlarla boğuşsun, yerinde saysın diye umanların hayali asla gerçek olmayacak. Aziz şehitlerimizin emaneti olan bu vatanı hep beraber tarih sahnesindeki görkemli haline kavuşturacağız. Yeter ki birlik olmaya devam edelim.“ diyerek sözlerini tamamladı.