“OSB'LERİMİZ ÜLKEMİZİN YÜZ AKI” - OSBÜK - OSBÜK

“OSB’LERİMİZ ÜLKEMİZİN YÜZ AKI”

26-03-2021

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK), Mart Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı’nda konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, organize sanayi bölgelerinin Türkiye’nin yüz akı olduğunun altını çizdi.

OSBÜK’ün  Genişletilmiş Yönetim Kurulu Toplantısı OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeleri, Denetim Kurulu Üyeleri ve Yüksek Koordinasyon Kurulu Üyelerinin katılımı ile online olarak gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasında OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Türkiye ekonomisinin büyümesinde OSB’lerin büyük rol oynadığını söylerken, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da organize sanayi bölgelerinin Türkiye’nin yüz akı olduğunun altını çizdi.

 

Büyümeye OSB’ler önemli katkı verdi

Pandemi sürecinde organize sanayi bölgelerinin büyük bir mücadele verdiğini aktaran OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, bu süreçte verilen desteklerden dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a teşekkür etti. OSBÜK’ün vazgeçilmezinin sanayi üretiminde sürdürülebilirliği sağlamak olduğunu dile getiren Kütükcü, OSB’lerin pandeminin ilk şoklarını atlatmasında büyük bir rol oynadığını dile getirdi. 2020 yılının 1,74 oranında elektrik tüketim artışı ile kapatıldığını kaydeden Kütükcü, “OSB’lerin katkısı ile Türkiye ekonomisi salgın yılında bile yüzde 1.8 büyümeyi başardı. Büyümeye en güçlü katkıyı da imalat sanayimiz verdi. Özellikle son çeyrekte imalat sanayinin büyümeye verdiği yüzde 10.5’lik katkı takdire şayan. OSB’lerimizin üretim performansı, elektrik tüketimlerinin seyri bize bu yükseliş trendinin devam edeceğini gösteriyor. Elektrik tüketimimiz Ocak’ta yüzde 7, Şubat’ta ise yüzde 3.3 arttı. 1-18 Mart döneminde de yüzde 8.6 artış oranı görüyoruz. Bu da bize bu yılın ilk çeyreğine daha pozitif bir mesaj veriyor. OSBÜK olarak biz de OSB’lerimizin bu üretim performansının artarak devam etmesi için sahada mücadelemizi sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

 

Konuşmasında OSBÜK’ün yürüttüğü çalışmalara değinen Başkan Kütükcü, Merkez Bankası, ve TSE ile yapılan iş birlikleri ile OSBÜK – OSB Yıldızları – İlk 500 Araştırması, MEYDİP, Enerji İzleme Sistemi, EBYS Sistemi ve Tablet Kampanyası gibi konular hakkında bilgi verdi.

 

Varank: “OSBÜK’ün OSB’lere yapacağı “abilik” rolünü önemsiyoruz”

Sanayideki üretim ivmesinin artarak devam ettiğini ifade eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise, 2021 yılında da bu ivmenin devam edeceğini söyledi. Sorunlu alanlarda üreticileri daha rekabetçi hale getirecek yatırımlara destek vereceklerini ifade eden Bakan Varank, organize sanayi bölgelerinin ülke sanayisi için vazgeçilmez bölgeler olduğunu ifade etti. OSB’lere verilen destekler ve yapılan çalışmaları anlatan Varank, OSBÜK’ün OSB’lere yapacağı “abilik” rolünü önemsediğini vurgulayarak, “Organize sanayi bölgeleri ülkemizin yüz akı oluşumlar ve bunları çok daha ileriye götürecek kabiliyete sahibiz. Beraber çalışarak bunu yapacağız. İnşallah ülkemizdeki planlı sanayi alanlarının hem sayısını hem de büyüklüğünü artırarak ülkemizdeki sanayileşme ivmesini de hızlandırmış olacağız” dedi.

 

Bakan Mustafa Varank, bakanlık ile OSBÜK’ün yürüttüğü MEYDİP sisteminden bahsederek, 1 Haziran 2021 tarihine kadar OSB’lerin istenen tüm verileri buraya girmeleri gerektiğini aktardı.

Konuşmalarının ardından Bakan Mustafa Varank, OSBÜK Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu Üyeleri ile Yüksek Koordinasyon Kurulu üyelerinin sorularını yanıtladı. Toplantıda OSB’lerle ilgili konular istişare edildi.