OSB’LERE ROMANYA’NIN TİCARET VE YATIRIM FIRSATLARI ANLATILDI - OSBÜK - OSBÜK

OSB’LERE ROMANYA’NIN TİCARET VE YATIRIM FIRSATLARI ANLATILDI

02-11-2021

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından “Ticaret ve Yatırım Fırsatları: Romanya” toplantısı düzenlendi. Toplantıda Bükreş Ticaret Müşaviri Sude Gürcan, Türkiye ile Romanya arasında yıllık yaklaşık 7 milyar dolarlık ticaret hacmi olduğunu söyledi.

Çevrimiçi düzenlenen toplantıda Bükreş Ticaret Müşavirleri Sude Gürcan ve Mehmet Naci Akdoğan katılımcılara bir sunum gerçekleştirerek, Türkiye-Romanya ikili ticareti ve ülkenin temel ekonomik verilerine ilişkin bilgiler paylaştılar.

Açılış konuşmasında toplantı için OSBÜK’e teşekkür eden Sude Gürcan, “Romanya yıllık yaklaşık 7 milyar dolar ticaret hacmimizin olduğu çok önemli bir pazar. Bu ülke için Orta ve Doğu Avrupa ile Balkan coğrafyasındaki en önemli ticaret ortağımız ve ihracat pazarımız diyebiliriz” ifadelerini kullandı. Gürcan, Romanya pazarının Gümrük Vergisi Avantajı, AB fonları ve ekonomik göstergelerdeki istikrar gibi daha birçok avantaj sunduğunu anlatarak, ülkenin pazarında potansiyel taşıyan sektörler hakkında bilgiler verdi.

 

Türkiye, Romanya’nın en fazla ithalat yaptığı ülkeler arasında 7. sırada

Romanya’nın ülkeler bazında dış ticaret verilerini anlatan Ticaret Müşaviri Mehmet Naci Akdoğan da, Türkiye-Romanya arasındaki ticarete ilişkin, “Ekseriyetle Romanya’nın dış ticaretinde Avrupa Birliğindeki ülkelerin varlığı göze çarpıyor. İlk 3 sırada Almanya, İtalya ve Macaristan yer alıyor. İthalat tablosunda Türkiye’nin 2020 yılında 4 milyar dolar seviyesinde ihracat gerçekleştirdiğini görüyoruz. Ülkemiz, Romanya’nın en fazla ithalat yaptığı ülkeler arasında 7. sıradadır. İhracatta ise yine ithalata benzer bir durumla karşılaşıyoruz. Almanya ve İtalya’ya ek olarak Fransa, Romanya’nın en fazla ihracat yaptığı üçüncü ülke konumunda. 2020 yılında Romanya’dan 2.4 milyar dolarlık ithalat gerçekleştiren Türkiye, Romanya’nın ihracat yaptığı ülkeler arasında 8. sıradadır” dedi.

Romanya’nın kişi başına milli geliri, büyüme hızı, enflasyon oranı ve kur fiyatları bilgisini paylaşan Akdoğan, ithalat ve ihracat rakamlarına ilişkin de şunları söyledi: “Romanya’nın toplam ithalatını sektörler bazında incelediğimizde ilk sırada yüzde 25 pay ile elektrikli makine ve cihazların geldiğini görüyoruz. Ülkenin ithalatındaki diğer önemli sektörler ise makinalar, motorlu kara taşıtları, mineral yakıtlar ve yağlar ile plastikler ve mamulleridir. Ülkenin ihracatında alt gruplarda ilk sırada yüzde 27 ile yine elektrikli makine ve cihazların yer aldığını söyleyebiliriz. Romanya’nın başlıca diğer ihracat kalemleri motorlu kara taşıtları, makineler, optik aletler ve cihazlar ile mobilya ürünleridir.”