OSB’LERE ‘KREŞ’ HİBE VE DESTEKLERİ ANLATILDI - OSBÜK - OSBÜK

OSB’LERE ‘KREŞ’ HİBE VE DESTEKLERİ ANLATILDI

24-08-2021

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından ‘OSB’lerde Kreş, Hibe ve Kredi Desteği Uygulamaları Bilgilendirme Toplantısı’ düzenlendi.

Çevrimiçi olarak gerçekleştirilen toplantıda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü Jeoloji Yüksek Mühendisi Cihan Yalçın, ‘OSB’lerde Kreş Yapımı Konusunda Faydalanılacak Hibe veya Kredi Destekleri’ sunumu yaptı. Sunum sonrası OSBÜK Kreş Komisyonu Koordinatörü Mehmet Koçer de OSBÜK’ün kreşler konusunda yaptığı çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

OSB’lerin kreş konusunda faydalanabilecekleri kredi veya hibe destekleri hakkında bilgiler veren Cihan Yalçın, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü’nün iç ve dış finansman kredilerinden, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nın İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Projesi’ne kadar birçok farklı başlıkta desteklerin bulunduğunu anlattı.

OSB’lerde başta kadınlar olmak üzere çalışanların çocuklarını bırakabilecekleri kreşlerin bulunması için çalışmaların yürütüldüğünü dile getiren Yalçın, TÜSSİDE’nin bu alanda çalışmalar yürüttüğünü ve OSB’nin gelişmişlik düzeyi ile kreş ihtiyacının doğru orantılı olduğunu belirtti.

 

Kreş yapımı için verilen destekler önemli bir fırsat

“Şu an OSB’lerde kreş yapımı için kredi veya hibe destek mekanizmalarını fırsat olarak görüyoruz” diyen Yalçın, aktif çalışan ancak kreşi bulunmayan OSB’lerin belirlenerek kreş ihtiyacı acil olanların destekler konusunda bilgilendirilebileceğini söyledi.

Yalçın, destekler konusunda, “OSB’lerimizin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nın İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Projesi kapsamındaki AB projelerinden fon alması sağlanabilir. Bu hibe destek çağrılarında hibe miktarı projenin toplam uygun maliyetlerinin en az yüzde 80’i, en fazla ise yüzde 90’ı kadardır. Yine OSB’lerimiz, Kalkınma Ajanslarından Güdümlü Proje Desteği alabilirler. Bu destek kapsamında yüzde 90’a varan hibeler ile kreş yapılabilir” dedi.

Özel vakıfların da bu alanda destekleri olduğuna dikkati çeken Yalçın, Hacı Ömer Sabancı Vakfı’nın açık çağrılı hibe programı bulunduğunu belirterek sözlerini şöyle tamamladı: “Bu destek kreşlerin yapılması için doğrudan ilişkili ve sürekli açık olan bir destektir. Bunun yanı sıra OSB’lerimiz, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü’nün Yatırım Programına alabileceği iç krediden yararlanabilir. Ayrıca Dünya Bankasının OSB’lere vereceği 300 milyon dolarlık krediden faydalanılabilir. Bunun için Genel Müdürlüğümüzdeki Proje Uygulama Birimine ulaşabilirsiniz. Yine bu konuda MEYDİP üzerinden çalışmalar yürüyecek.”

Sunum sonrası katılımcıların eğitim kurumları ile teknik konularda sordukları sorular cevaplandırıldı.