OSB’LERE “DİJİTAL DÖNÜŞÜM ÇAĞRISI” ANLATILDI - OSBÜK - OSBÜK

OSB’LERE “DİJİTAL DÖNÜŞÜM ÇAĞRISI” ANLATILDI

12-10-2021

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı Dijital Dönüşüm Çağrısı Bilgilendirme Semineri gerçekleştirildi. Seminerde teknoloji tedarikçilerine yönelik ilan edilen ve dijital dönüşüm alanında 188 ürün ve 54 yenilikçi teknoloji yatırımını destekleyen Çağrı hakkında bilgiler verildi.

 

Seminerin selamlama konuşmasını yapan OSBÜK Genel Sekreteri O. Fatih Soysal, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’nın çok kıymetli olduğunu ve yerli üretime büyük bir destek verildiğini anlatarak, seminer için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TOBB’a teşekkür etti.

 

“DİJİTAL DÖNÜŞÜM OLMAZSA OLMAZ”

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır da seminerin açılış konuşmasında, Bakanlığın izlediği yol haritası ve yaptığı çalışmaları anlattı. Türkiye’nin Ar-Ge ve İnovasyon kapasitesinden Milli Teknoloji Hamlesi’ne kadar birçok konuda bilgiler veren Kacır, yeni nesil teknoloji ve yerli üretime vurgu yaptı. 2023 Sanayi ve Teknoloji Hedeflerini dile getiren Kacır, Bakanlığın daha önce çıktığı çağrılar hakkında değerlendirmeler yaparak, yeni çıkılan çağrı hakkında şunları söyledi: “Burada 188 ürünü ve 54 yenilikçi teknoloji alanını listeledik. Veri ve Yazılım Altyapısı Teknolojileri, Yeni Nesil Akıllı Sensörler, Giyilebilir Teknolojiler, Mikroelektronik Teknolojileri, Nükleer Teknolojiler, Diğer Elektronik ve Yazılım Teknolojiler bu çağrı kapsamında listelediğimiz teknoloji başlıklarıdır. 3 Kasım’a kadar ön başvurularımız devam ediyor. Dijital dönüşüm bizim için olmazsa olmaz. Dijital dönüşümü ithal teknolojiler ile gerçekleştirmeye kalkarsak hızlandığımızı hissetsekte koşu bandında koştuğumuzu bilmemiz gerekir. Elde edilen ilave kazançların çok büyük kısmını yurtdışına, o dijital dönüşü teknolojilerinin bedeli olarak ödemekle karşı karşıya kalırız” dedi. Kacır, dijital dönüşümün hayata geçirilmesi, buradan ortaya çıkan verimlilikten yararlanmayı ve bu teknolojilerin yerli ve milli geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, özel sektör, yatırımcı ve girişimcileri desteklemeye devam edeceklerini anlattı.

TOBB Reel Sektör Arge ve Uygulama Dairesi Başkanı Hasan Çağlayan Dündar ise, ekonomi için KOBİ’lerin önemine değindi. Dündar, KOBİ’lerin teknolojiden etkilendiğini ve dijitalleşmesi gerektiğini ifade ederek, “Dijital dönüşümünü gerçekleştiremeyen KOBİ’ler ticari hayatlarını sürdürmekte zorlandı, rekabette geri kaldı. Pandemi ile dijitalleşme bir zorunluluk haline geldi. Teknolojik altyapısı hazır olan işletmeler e-ticaret, uzaktan çalışma sistemleri ve dijital ödeme kanallarının da yardımıyla pandemiden en az etkilenenler arasında yer aldılar” diye konuştu. Dündar, sanayicileri programdan yararlanmaya davet etti.

Seminerde konuşmaların ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü Program Yönetimi Dairesi Başkanı Hakan Erten, Dijital Dönüşüm Çağrısı Tanıtım Sunumu yaptı. Sunum sonrası katılımcıların soruları cevaplandırıldı.