OSB’LERDEN AFET BÖLGELERİNE BÜYÜK DESTEK - OSBÜK - OSBÜK

OSB’LERDEN AFET BÖLGELERİNE BÜYÜK DESTEK

13-09-2021

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN OSB’LERE TEŞEKKÜR

Türkiye’nin üreten gücü organize sanayi bölgeleri, yangın ve sel felaketleri için Cumhurbaşkanlığı tarafından AFAD koordinasyonunda başlatılan yardım kampanyasına güçlü destek verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a OSB’lerin 206 milyon 500 bin liralık temsili bağış çekini OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Kocaeli Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sedat Silahtaroğlu takdim etti. Yardım kampanyasına destek veren organize sanayi bölgelerinin başkanları ve temsilcilerinin de katıldığı törende Cumhurbaşkanı Erdoğan, OSB’lere teşekkür etti.

 

SANAYİCİLERİN YARALARINI SARACAK

Artvin, Rize, Kastamonu, Sinop, Zonguldak gibi Karadeniz illerini vuran sel felaketi ile Antalya ve Mersin başta olmak üzere Akdeniz’i etkileyen yangın afetinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yardım kampanyası başlatılmış ve kampanyaya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, 13 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmişti.

Bu kararın ardından “Ben de varım” sloganıyla başlatılan kampanya için OSB’ler el ele verdi. “Yaraları birlikte sarıyoruz” diyerek gönüllük esasına göre yapılan kampanyaya katkı sağladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda, OSBÜK ve 93 OSB yardım kampanyasına destek verdi. Kampanya kapsamında toplanan yardımlar, Cumhurbaşkanı Kararı’na uygun olarak kampanyanın yürütücüsü olan Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığına aktarıldı. Toplanan 206 milyon 500 bin lira, yangın ve sel felaketinde zarar gören 4 sanayi sitesinin yeniden inşası başta olmak üzere sanayicilerin zararlarının tanziminde kullanılacak.

 

Temsili yardım çeki Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdim edildi

Söz konusu yardıma ilişkin temsili çek, Şişecam Polatlı Fabrikası Yeni Üretim Hattı Açılış Töreni öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdim edildi. Takdim sırasında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, OSB’lerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine bir kampanya başlattığını ifade ederek “206 milyon 500 bin lira topladılar. Böyle bir dönemde devletimizin, Sayın Cumhurbaşkanımızın yanında olmayı önemsiyoruz. İnşallah hem Kastamonu hem de Sinop’taki sanayi sitesinin yeniden yapımında kullanılacak. Temsili olarak çeki size arz ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kampanyaya verilen destekten dolayı teşekkür ederken “Bu felaketin yaşandığı bölgelerin alt yapısı üst yapısı çok ciddi rakamlara bali. Bunu devlet millet el ele yapacağımıza göre bu sadaka-i cariye noktasında çok önemli” dedi.

 

Yardım kampanyası devam edecek

Bunun üzerine Bakan Varank, kampanyanın devam edeceğine işaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Atmamız gereken adım yapmamız gereken çok hayır var. Bir an önce de diyoruz ki 1 yıl içerisinde biz bu işi bitirelim.” dedi.

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü de Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın liderliğinde kampanyanın devam edeceğini söyledi.

 

______

______

______