OSB’LERDEKİ SANAYİCİLERE BULGARİSTAN’IN YATIRIM AVANTAJLARI ANLATILDI - OSBÜK - OSBÜK

OSB’LERDEKİ SANAYİCİLERE BULGARİSTAN’IN YATIRIM AVANTAJLARI ANLATILDI

09-08-2021

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK), OSB’ler ve katılımcı firmaları için uluslararası ihracat ile ticaret konusunda bilgilendirme toplantılarına devam ediyor.

OSBÜK ile Türkiye’nin Sofya Ticaret Müşavirleri Okan Pakbeşe ve Sinem Taştan tarafından Bulgaristan’ın ticareti ve yatırımlarının anlatıldığı “Ticaret ve Yatırım Fırsatları: Bulgaristan” toplantısı düzenlendi. Online yapılan toplantıda Ticaret Müşavirleri Bulgaristan ticareti, ithalatı, ihracatı ve yatırım yapılabilecek sektörleri gibi pek çok konuda bilgiler verdi.

 

Erdim Noyan: “OSB camiası her geçen gün büyüyor”

Toplantının açılış konuşmasını yapan OSBÜK Yönetim Kurulu Üyesi Erdim Noyan, sanayicilere ihracat potansiyelinin artırılması, yeni pazarların bulunması ve ticari fırsatların etkin şekilde kullanılması için bu tür toplantıların düzenlendiğini anlattı. Noyan, toplantıda Bulgaristan’ın ticari ve ekonomik yapısı, ithalat ve ihracat potansiyeli, yatırım fırsatları, COVID-19 gelişmeleri ile iki ülke arasındaki geleceğe yönelik beklentilerin anlatılacağını belirtti.

Toplantıya katkıları için Ticaret Müşavirleri Okan Pakbeşe ve Sinem Taştan’a teşekkür eden Noyan, “Bulgaristan ve sunduğu fırsatlar en doğru kanaldan iş insanlarımıza aktarılacaktır. Ayrıca içinde bulunduğumuz bu camia her geçen gün büyüyen ve gelişen bir yapıya sahiptir. Organize sanayi bölgelerimizin Türk sanayisine katkısı sürekli artan bir ivme ile devam etmektedir” sözlerini kullandı.

 

Türkiye, Bulgaristan’a en çok yatırım yapan 15. ülke

Sofya Ticaret Müşaviri Sinem Taştan, Bulgaristan’ın ticareti, serbest bölgeleri ve sanayi bölgelerine ilişkin bilgiler aktardı. Bulgaristan’ın en çok ithal ve ihraç ettiği ürünleri dile getiren Taştan, ülkenin Türk ihracatçı firmaları için potansiyeli olan sektörleri şöyle sıraladı: “Makine ve cihazlar, tarım makinaları, plastik ve plastikten mamul eşya, ilaçlar, medikal cihazlar, oto yedek parçaları, taze, kurutulmuş ve konserve meyveler, sebzeler, tekstil ve hazır giyim.”

Bulgaristan’ın yatırım fırsatlarını anlatan Sofya Ticaret Müşaviri Okan Pakbeşe ise Bulgaristan’a en çok yatırım yapan 15. ülkenin Türkiye olduğu bilgisini vererek, yatırımcıları yönlendirdiklerini ve desteklere hazır olduklarını söyledi. Pakbeşe, “Neden Bulgaristan’a yatırım yapılır sorusunun cevabı; makroekonomik istikrar, mal, hizmet, sermaye ve insanların AB’de serbest dolaşımı, düşük vergi oranları, AB fonları, düşük işgücü maliyeti, AB, Rusya, Türkiye ve Orta Doğu pazarına yakınlık ve lojistik avantajları sayabiliriz” diye konuştu.

Toplantı katılımcıların sorularının cevaplandırılması ile devam etti.