OSB’LERDE KÜRESEL REKABET STRATEJİLERİ ORTAK AKIL TOPLANTISI - OSBÜK - OSBÜK

OSB’LERDE KÜRESEL REKABET STRATEJİLERİ ORTAK AKIL TOPLANTISI

05-10-2021

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ve Vodafone tarafından OSB’lerde Küresel Rekabet Stratejileri Online Ortak Akıl Toplantısı gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ’ın yürüttüğü toplantıda OSB’lerin rekabet gücünün nasıl artırılabileceği ile ilgili istişareler yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasında küresel rekabetin COVID-19 sürecinde farklı bir boyut kazandığını ifade eden OSBÜK Başkan Yardımcısı Bekir Sütcü, dijitalleşmenin önemli bir rekabet unsuru haline geldiğine dikkat çekerek, OSBÜK’ün bu alanda yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Sütcü, “Günümüzde üretim maliyetleri azalması ve verimlilik artışı sağlanırken daha çevreci üretim modelleri ortaya çıktı. Küresel anlamda rekabet edebilmek için ise Endüstri 4.0’la birlikte artık 5.0’lar gündeme geliyor. Bunun yanı sıra dünya ile entegre olmamız için OSB’ler ve sanayiciler olarak yapacak çok işimiz var. OSB’lerin bölgesel olarak birbiri ile rekabet etmeden, yatırımcıya en iyi hizmeti sunması için güç birliği içinde olmaları da çok önemli” ifadelerini kullandı.

Türk ekonomisinin büyük oranda KOBİ’lerden oluştuğunu ifade eden Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Kestioğlu ise, Türkiye’nin ileriye gitmesi için bu alanda ciddi geliştirici projelere ihtiyaç olduğunu söyledi. Türkiye’de üreterek yurt dışına satış yapan firmaların ekonomik alanda daha esnek olduğuna vurgu yapan Kestioğlu, sanayiciler için nesnelerin interneti, 5G, e-ticaret, bulut bilişim, siber güvenlik ve dijital ödeme sistemleri gibi teknolojilerin önemli olduğuna dikkati çekerek, bu konular üzerine değerlendirmeler yaptı. Kestioğlu, OSB’lerin dijital yol haritalarının belirlenmesi ve işletmelerin teknoloji ortağı olmak istediklerini söyledi.