“OSB’LERDE ARABULUCULUĞUN GÜNCEL GELİŞMELERİ PANELİ” DÜZENLENDİ - OSBÜK - OSBÜK

“OSB’LERDE ARABULUCULUĞUN GÜNCEL GELİŞMELERİ PANELİ” DÜZENLENDİ

15-11-2021

Adalet Bakanlığı, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ve TOBBUYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi iş birliğinde “OSB’lerde Arabuluculuğun Güncel Gelişmeleri Paneli” düzenlendi. Akdeniz bölgesindeki organize sanayi bölgeleri ve sanayicilerine yönelik 9.’su yapılan panelde, katılımcılara arabuluculuk sistemi anlatıldı.

Panelin açılışında arabuluculuk alanındaki istatistiklere değinen TOBB UYUM Genel Müdürü Dr. Onur Yüksel, “2013 yılından beri 2.5 milyon dosya arabuluculuğa konu olmuş. Bu rakam yargı yükünün hafifletilmesini anlatmak için dikkat edilmesi gereken bir nokta. Ticari uyuşmazlıklarda yılda 500 bin dosya açılıyor ve her yıl katlanarak devam ediyor. Biz OSB’ler, OSBÜK, TOBB olarak arabuluculuğu benimseyip ve daha etkin kullanabilirsek hem yargının yükünü hafifletmiş oluruz hem de ekonomiye katkı sağlamış oluruz” dedi.

Panelde ayrıca Antalya OSB Müdürü İlhan Metin de arabuluculuk konusunda değerlendirmeler yaptı. Metin, OSB’nin arabuluculuğa önem verdiğini kaydederek, bölgede bu alanda yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Panelin sonunda Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı Hâkimi Abdulkadir Tutar Yeni Arabuluculuk Kanunu ve İş Dünyasına Etkileri’ni anlatırken, Avukat Arabulucu Mehmet Akuğur Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk, Avukat Arabulucu Dr. Burak Aslanpınar da İşçi-İşveren Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk ve Vergi Avantajları ile ilgili sunumlar yaptı.