DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ - OSBÜK - OSBÜK

DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ

07-09-2021

Avrupa Yeşil Mutabakatı ile birlikte Türkiye’nin de gündemine hızla gelen ‘sanayide yeşil dönüşüm’ ilk defa bir Orta Vadeli Programda yer aldı. 2022-2024 dönemini kapsayan Orta Vadeli Programda yer alan sanayide yeşil dönüşüm ve Yeşil OSB konusunu Anadolu Ajansı’na değerlendiren Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, OSB’lerin Türkiye’nin en planlı ve çevreci sanayi alanları olduğunun altını çizerek, “Arıtma tesislerimizle, güneş enerjisi başta olmak üzere kurulu kapasitesi 1.000 MW’ı aşan ve her geçen gün artan yenilenebilir enerji santrallerimizle, yeşil alanlarımızla ve diğer çevreci uygulamalarımızla OSB’ler olarak Türkiye’nin bu süreçteki en güçlü yanıyız” şeklinde konuştu.

Ülkenin sanayi üretiminin yüzde 40’ını gerçekleştiren organize sanayi bölgelerindeki yeşil dönüşüme uyum sürecinin Türkiye’nin Avrupa pazarındaki hakimiyetini koruması ve geliştirmesi açısından çok önemli olduğuna değinen Kütükcü, “OSB’lerimiz devletimizin de desteğiyle yeşil dönüşüm sürecindeki tüm adımları atmaya hazır” dedi.

 

Hedef, tüm OSB’lere ‘Yeşil OSB Sertifikası’ vermek

Açıklamasında 2022-2024 dönemini kapsayan Orta Vadeli Programda yer alan ‘Yeşil OSB Sertifikasyon Sistemine’ de değinen Kütükcü, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile OSBÜK tarafından Yeşil OSB Sertifikasyon Sistemi üzerinde çalışıldığını belirtti.

Hedeflerinin Türkiye’deki tüm OSB’leri Yeşil OSB Sertifikası ile sertifikalandırmak olduğunu vurgulayan Kütükcü, şunları söyledi: “Bu çalışma ile OSB’lerimiz, enerji verimliliğinden yenilenebilir enerji kapasitesine, çevreci üretim proseslerinden atıkların bertarafına kadar şu an için belirlenen 12 ön koşul ve 20 kriterde değerlendirilecek ve Yeşil OSB Sertifikası ile sertifikalandırılacak. Hedefimiz, ülkemizdeki tüm OSB’lerimizi Yeşil OSB Sertifikası ile daha verimli, daha çevreci ve daha rekabetçi bir hale getirmek.”