“OSB’LER İHRACAT VE İSTİHDAMI OMUZLUYOR” - OSBÜK - OSBÜK

“OSB’LER İHRACAT VE İSTİHDAMI OMUZLUYOR”

08-04-2021

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ile Rehberlik ve Teftiş Başkanlığının iş birliğinde OSB Denetim Rehberi Ege Bölgesi Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Düzenlenen toplantılardaki sunumların birer ders niteliğinde olduğunu söyleyen OSBÜK Yönetim Kurulu Üyesi Necip Filiz, OSB’lerin Türkiye’nin ihracat ve istihdamını omuzladığını vurguladı.

Rehberlik ve teftiş konusunda uygulama birlikteliğine dikkati çeken OSBÜK Yönetim Kurulu Üyesi ve Denizli OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Necip Filiz, yapılan sunumların hepsinin birer ders niteliğinde olduğunu söyledi. Filiz konuşmasında şunları kaydetti: “Bugün geldiğimiz noktada 325’i Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı, 25’i ise Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı olmak üzere toplam 350 OSB’miz, Türkiye’nin sadece sanayi üretimini değil, ihracatını ve istihdamını da omuzlamaktadır. Bununla da kalmıyor 64 binden fazla fabrikamızla, 2 milyonun üzerinde çalışanımızla planlı yapılarımız, atık su arıtma tesislerimiz, içme suyu arıtma tesislerimiz, teknoloji geliştirme bölgelerimiz ve yenilenebilir enerji santrallerimiz, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimizle aslında Türk sanayisine rol model oluyoruz.”

 

“OSB’ler Türkiye’nin lokomotifi”
Toplantı öncesi kısa bir konuşma yapan Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı Başmüfettişi Dr. Soner Altaş, organize sanayi bölgelerinin yarım asırlık hikayesi bulunduğunu ve gelinen süreçte OSB sisteminin yurtdışında örnek olmaya başladığını kaydetti. OSB’lerin Türkiye’nin lokomotifi olduğunu ifade eden Altaş, mevzuat ve denetim rehberinin önemli olduğunu söyleyerek, “Denetim yaparken ön planda tuttuğumuz husus rehberlik. Bölgede hata varsa bunları tespit edelim cezalandıralım değildir” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından OSB Denetim Rehberi hakkında birer sunum yapan Altaş ile Müfettiş Oktay Altın, katılımcıların sorularını yanıtladı.