“OSB’LER, TÜRK SANAYİSİNE VE BÖLGE SANAYİSİNE ROL MODEL OLUYOR” - OSBÜK - OSBÜK

“OSB’LER, TÜRK SANAYİSİNE VE BÖLGE SANAYİSİNE ROL MODEL OLUYOR”

31-03-2021

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, organize sanayi bölgelerinin üretim gücü ve planlı yapıları ile Türk sanayisine ve bölge sanayisine rol model olduğunu söyledi.

OSBÜK, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı iş birliğinde OSB Denetim Rehberi İç Anadolu Bölgesi Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. Bölgedeki 54 OSB’nin katılımıyla yapılan toplantının açılış konuşmasını yapan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, “Organize sanayi bölgeleri olarak Türkiye’nin sadece sanayi üretimini değil, ihracatını, istihdamını da omuzluyoruz. Bununla da kalmıyoruz; 64 bin fabrikamızla, 2 milyonun üzerinde çalışanımızla, planlı yapılarımızla, atık su arıtma tesislerimizle, içme suyu arıtma tesislerimizle, teknoloji geliştirme bölgelerimizle, yenilenebilir enerji santrallerimizle, mesleki ve teknik liselerimizle aslında Türk sanayisine ve bölge sanayisine rol model oluyoruz” şeklinde konuştu.

 

Uygulama birlikteliğini el birliği ile sağlayacağız

“Biz, bakanlığımızla birlikte büyük bir aileyiz” diyen Kütükcü, bu ailenin hedefinin Türkiye’nin sanayi üretimini sürekli olarak geliştirmek ve sürdürülebilir gelişmeyi sağlamak olduğunu vurguladı. Kütükcü, şunları söyledi: “Bu hedef doğrultusunda, günlük gelişmelere takılmadan, uzun vadeli projeksiyonlarla senkron bir şekilde yürümeye devam edeceğiz. Rehberlik ve teftiş konusu da aynı tonu, aynı senkronu tutturmamız gereken başlıklardan birisi. Yani bu konuda da el birliği ile uygulama birlikteliğini sağlayacağız. Zira biz denetimi, bir cezalandırma değil, bir rehberlik ve bilgilendirme faaliyeti olarak görüyoruz. Rehberlik ve Teftiş Başkanlığımızın, çok kıymetli başkanımızın, müfettişlerimizin de aynı anlayışa sahip olduğunu biliyorum. Ancak tabi uygulamalarda varsa farklılıklar, hatalar, eksikler bunları da yine birlikte düzelteceğiz.”

Başkan Kütükcü, OSB’leri bilgilendirmek ve rehberlik etmek amacıyla yapılan çalışmaların dijital ortamda ara vermeden sürdüğünü aktararak, toplantılara verdikleri destekten dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına, Rehberlik ve Teftiş Başkanı Kibar Altunal’a ve­ müfettişlere teşekkür etti.

 

Altunal: “Üretim ve istihdamın ekosistemini OSB’ler oluşturuyor”

Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı’nın yıllık çalışma potansiyelinin yaklaşık yüzde 30’unun organize sanayi bölgelerine hizmet üretmekle geçtiğini aktaran Rehberlik ve Teftiş Başkanı Kibar Altunal da, 2012 yılından beri OSB’lerde rehberlik yoğunluklu denetim çalışmaları yaptıklarını söyledi. Yıllık ortalama 40 OSB’de rehberlik ve inceleme yaptıklarını söyleyen Altunal, denetim ve şeffaflık konularının önemli olduğunu anlattı. Altunal, denetimlerin birçok açıdan bir güvence niteliği taşıdığını söyleyerek, mevzuat konusunda da önerilere açık olduklarını ifade etti.

Altunal, “OSB’ler ülkemizdeki üretim ve istihdamın ekosistemini oluşturuyor. Bizim kapımız her zaman sizler için açık. Ne zaman tereddüt ederseniz elimizden gelen yönlendirmeyi yapmaya hazırız” diyerek, katkılarından dolayı OSBÜK’e teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı Başmüfettişi Dr. Soner Altaş ile Müfettiş Oktay Altın, OSB Denetim Rehberi hakkında katılımcılara bir sunum gerçekleştirdi ve katılımcıların sorularını cevaplandırdı.