OSB’LER “SINIRDA KARBON DÜZENLEME MEKANİZMASI” İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRİLDİ - OSBÜK - OSBÜK

OSB’LER “SINIRDA KARBON DÜZENLEME MEKANİZMASI” İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRİLDİ

07-09-2021

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ve Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından Yeşil Mutabakat ve Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. Toplantıya OSB’ler ve sanayiciler de yoğun ilgi gösterdi.

Toplantının açılışında Avrupa Yeşil Mutabakatı ve bu alanda Türkiye’nin attığı adımlara değinen OSBÜK Genel Sekreteri O. Fatih Soysal, OSBÜK olarak Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sınırda Karbon Düzenlemesi ile ilgili tüm gelişmeleri yakından takip ettiklerini vurguladı.

OSB’lere yönelik AB Yeşil Mutabakatı Bilgilendirme toplantılarının ve farkındalık çalışmalarının devam edeceğini ifade eden Soysal, “Yeşil Mutabakat Eylem Planı içerisinde yer alan Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizmasının temel hedefi seçili sektörler için ürünün ithalat fiyatının karbon içeriği dikkate alınarak belirlenmesidir. Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması, ticaretinin yarısına yakınını AB ile gerçekleştiren ülkemiz ve sanayimiz için uluslararası rekabetçiliğin korunması açısından büyük önem teşkil etmektedir. OSB’lerimizi ilgilendiren bu başlıkları ve gelişmeleri OSB’lerimiz adına çok yakından takip ediyor ve bilgilendirmelerimizi yapıyoruz. Bu bilgilendirme ve farkındalık çalışmalarımızı, ilgili kurum ve kuruluşlarla sürdürmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Soysal, toplantıya katkı veren TSE’ye teşekkür etti.

 

TSE’den OSBÜK’e teşekkür

TSE’nin temel hedeflerinden bir tanesinin yerli üretici ile ihracat yapan kuruluşların Türkiye ve uluslararası alanda ihtiyaç duyduğu standardizasyon ve uygunluk değerlendirme faaliyetlerinde destek olmak olduğunu aktaran TSE Genel Sekreteri Aykut Kırbaş da, Avrupa Yeşil Mutabakatına ilişkin farklı toplantılar yaptıklarını söyledi. Toplantının düzenlenmesi konusunda OSBÜK’e teşekkür eden Kırbaş, “TSE olarak tüm kuruluşlarımızın bu alandaki ihtiyaçları doğrultusunda gerek sanal ortamda gerekse kapasite artırarak bu alanda yapılacak uygunluk değerlendirme faaliyetleri, raporlamalar ve ihtiyaç duyulacak diğer hizmetlerde de elimizden geleni yapacağız” sözlerini kullandı.

 

1 Ocak 2023’de yürürlüğe girecek

TSE Çevresel Gözetim ve Doğrulama Müdürü Mehmet Ergün, Avrupa Yeşil Mutabakatı Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması isimli bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda Avrupa Yeşil Mutabakatı ve hedefleri konusunda bilgiler veren Ergün, “Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması temel olarak AB sınırları içerisinde üretilen ürünler için söz konusu olan karbon maliyetlerine eşdeğer bir maliyetin ithal edilen ürünlere de uygulanmasına yönelik düzenleyici bir sistemin oluşturulmasını esas almaktadır. 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olan Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması’na göre çimento, elektrik, gübre, demir ve çelik ile alüminyum sektörlerinin ürünleri uygulamalara konu olacak. Kanuna göre İzlanda, Lihtenştayn, Norveç, İsviçre ve AB dışındaki tüm ülkeler bu uygulamaya tabi olacaktır” şeklinde konuştu.

 

Yeşil Sanayi Bina Sertifikasyonu çalışmaları yürütülüyor

Sunumunda TS EN ISO 14067 Ürünlerin Karbon Ayak İzi Standardı gibi daha farklı standartların ve yönetmeliklerin de var olduğunu aktaran Ergün, bu alanda TSE’nin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler verdi. OSB’lerin bu alanda yürüteceği faaliyetler hakkında değerlendirmeler yapan Ergün, Yeşil OSB alanında TSE’nin çalışmasını anlattı. Ergün, “Bilindiği üzere Avrupa Yeşil Mutabakatı Eylem Planı’nda Sanayinin Yeşil Dönüşümünün ve Döngüsel Ekonominin geliştirilmesi hedefinin ilgili eylemlerinden biri de Yeşil OSB ve Yeşil Endüstri Bölgesi sertifikasyon sisteminin uygulamaya alınmasına yönelik olarak teknik ve idari çalışmaların tamamlanmasıdır. Sertifikasyon sisteminin hayata geçirilmesi amacıyla Enstitümüz bu eylem ile ilgili kurum olarak görevlendirilmiştir. Bakanlık ile yapılan bu toplantılarda bu sertifika sistemi kapsamında Enstitümüzün uygunluk değerlendirme faaliyetlerini yürütmesi konusunda fikir birliğine varılmıştır. Diğer yandan Enstitümüz ile Yalova İMES OSB Müdürlüğü arasında Yeşil OSB çalışmaları yürütülmekte olup, bu kapsamda söz konusu OSB’de inşa edilecek yapılara ilişkin Enstitümüz tarafından uygulanan bir belgelendirme modeli olan Yeşil Sanayi Bina Sertifikasyonuna yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Bu kapsamda yeni kurulacak OSB’lerde ve mevcut OSB’lere ilişkin sertifikasyon sürecine ilişkin çalışmalar yürütülebilmektedir” dedi.

Toplantı, katılımcıların Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması ile ilgili sorularının cevaplandırılmasıyla devam etti.