OSB’LER PLANLI SANAYİDE DÜNYAYA ÖRNEK - OSBÜK - OSBÜK

OSB’LER PLANLI SANAYİDE DÜNYAYA ÖRNEK

28-04-2021

 

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve KOSGEB iş birliğinde KOSGEB Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı Bilgilendirme Semineri’nde OSB’lerdeki katılımcı firmalar ve KOBİ’lere verilen destekler anlatıldı.

Seminerin açılış konuşmasında OSBÜK Genel Sekreteri O. Fatih Soysal, Türkiye’deki organize sanayi bölgelerinin planlı sanayileşmede dünyaya örnek olduğunu vurguladı. Soysal, OSB’lerin üretim ve istihdamın merkezi olduğunu belirterek, “Türkiye’nin 81 vilayetinde 351 organize sanayi bölgesi bulunuyor. 351 OSB’den 326 tanesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı, 25 tanesi ise Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Tarıma Dayalı İhtisas OSB’lerden oluşuyor. Bu OSB’lerimizden 257’si işletme aşamasında. OSB’lerimizde 64 binin üzerinde firma üretim yapıyor ve 2 milyonun üzerinde insana doğrudan istihdam sağlanıyor” diye konuştu.

Türkiye’de Ar-Ge Merkezi sayısının 1200’ü geçtiğini ve bu sayının yüzde 45’inin OSB’lerde bulunduğu kaydeden Soysal, bu durumun OSB’lerdeki katılımcı firmaların yenilikçiliğe açık olduğunun göstergesi olduğunu ifade ederek, toplantıların önemli olduğunu söyledi.

 

Seminerde bilgilendirme sunumu yapıldı
KOBİ’lerin Türkiye’nin can damarı olduğunu aktaran TOBB Reel Sektör Araştırma Geliştirme ve Uygulama Daire Başkanı Hasan Çağlayan Dündar, da “TÜİK verilerine göre ülkemizde 3,5 milyon KOBİ var ve bu KOBİ’ler toplam girişim sayısının yüzde 99,8’ini, istihdamın yüzde 74’ünü, ihracatın yüzde 63’ünü, maaş ve ücretlerin yüzde 54’ünü, cironun da yüzde 62’sini oluşturuyor. İşte bu sebeple KOBİ’lerimiz ülkemizin belkemiğidir diyoruz” dedi.

KOSGEB Teknoloji, Yenilik ve Yerlileştirme Dairesi Başkanı Mehmet Görkem Gürbüz ise, ortak amacın Türkiye’deki katma değeri yüksek projelerin sayısını artırmak ve rekabetçiliği ön plana çıkarmak olduğunun altını çizdi. Gürbüz, konuşmasının devamında Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Destek Programı Bilgilendirme sunumunu yaptı. Sunum sonrası KOBİ’ler ve OSB’lerden katılımcıların soruları cevaplandırıldı.