OSB’LER ENERJİDE MALİYETLERİ DÜŞÜRECEK YENİ BİR DÜZENLEME İSTİYOR - OSBÜK - OSBÜK

OSB’LER ENERJİDE MALİYETLERİ DÜŞÜRECEK YENİ BİR DÜZENLEME İSTİYOR

16-10-2018

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Ankara’da düzenlenen Enerji Tüketici Zirvesi’nde OSB’lerin enerji ile ilgili sorunlarını ve taleplerini dile getirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ve enerji ile ilgili tüm aktörlerin katıldığı Enerji Tüketici Zirvesinde büyük tüketiciler adına konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSB’lerin 2017 yılında sanayide kullanılan 138 milyar kwh elektriğin yüzde 29’unu kullandığını hatırlatarak, “Son dönemde enerji ile ilgili çok ciddi maliyet artışlarıyla karşı karşıyayız. Mutlaka OSB’lerdeki enerji maliyetlerini aşağı çekecek yeni düzenlemeler yapılmalı” dedi.

 

OSB’ler reel ekonominin en gerçek karşılığı

Konuşmasında OSB’lerin Türk sanayisi için önemine değinen Kütükcü, şunları söyledi: “Türkiye’de sanayide istihdam edilen 5 milyon insandan bir milyon 700 bini doğrudan OSB’lerde çalışıyor. 80 şehrimizde 50 binin üzerinde fabrika bu bölgelerimizde üretim yapıyor. Dolayısıyla OSB’ler ülkemizde reel ekonominin en gerçek karşılığıdır.  Ancak son dönemde enerji üzerinde oluşan maliyetler OSB sanayicilerimizi zorluyor.  Elektrik ve doğalgazda Mart ayı sonunda bu yana artan maliyetler, sanayicilerimizi de çok ciddi maliyet artışlarıyla karşı karşıya bırakıyor. Bu konuda mutlaka yeni düzenlemeler yapılarak, OSB’lerin enerji maliyetleri düşürülmeli. Devletimizle birlikte, sorumluluğu paylaşarak, ortak akılla bu sorunu çözeceğimize inanıyoruz”

 

Yeni bir motivasyon kaynağına ihtiyacımız var

Kütükcü, OSB camiası olarak her zaman sanayi üretiminden yana olduklarının ve bu konuda devletin desteğini her zaman gördüklerinin altını da çizerek, 1 Temmuz 2017’de hayata geçen Üretim Reform Paketini hatırlattı. Kütükcü, “Türkiye’nin geleceğinin sanayi üretiminde olduğunu hepimiz görüyoruz. Devletimiz de bunun çok iyi farkında ve her zaman sanayimize destek verdi.  Örneğin 1 Temmuz 2017’de hayata geçirilen Üretim Reform Paketi ile sanayicimizin üzerinden 1 milyar liralık yük kaldırıldı. Verilen bu desteklerin neticesinde Türkiye kazandı. İşte şimdi de böyle, yeni bir motivasyon kaynağına ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.  

 

Usul ve esaslar gözden geçirilmeli

Kütükcü, geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Doğal Gaz Dağıtım Şirketleri tarafından OSB’lerde Dağıtım Faaliyeti Gerçekleştirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar”ın da yeniden gözden geçirilmesini isteyerek, şunları talep etti: “Yayımlanan usul ve esaslarda, “dağıtım şirketinin talebi halinde gerektiğinde, OSB içerisindeki işletme binası yapılabilecek yer tahsisi bedelsiz olarak yapılır” ifadesi düzenlenmeli. Sanayiciye bir bedelle arsa tahsis eden OSB yönetimi, doğal gaz dağıtım şirketlerinden de tahsis edilen arsa bedelini tahsil etmeli. OSB’lerde doğal gaz şebekesi yapılması sonucunda bozulan her türlü yüzey kaplamaların eski haline getirilmesi dağıtım şirketinin sorumluluğunda olmalı.”