“OSB’LER DİJİTALLEŞİYOR” - OSBÜK - OSBÜK

“OSB’LER DİJİTALLEŞİYOR”

08-12-2020

Türkiye’de sayıları 347’ye ulaşan organize sanayi bölgelerinde OSBÜK’ün çalışmalarıyla, kâğıtlı çalışma ortamı hızla dijitale dönüşüyor.

Türkiye’de sanayi üretiminin lokomotifi olan ve yaklaşık 65 bin katılımcıya hizmet üreten organize sanayi bölgelerinde hizmet kalitesinin artırılmasını ve verimli yaklaşımları önemsediklerini ifade eden Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, “Türkiye’nin en planlı, en çevreci sanayi alanları olan OSB’lerimiz ekonomik ve çevreci yapılarına bir yenisini daha ekliyor. Katılımcı sanayicilere yer tahsisi, elektrik, yol, su, arıtma tesisi, çevre, mesleki eğitim, teknoloji geliştirme gibi çok sayıda alanda hizmet veren OSB’lerimiz, artık dijitalleşme süreçlerini daha da hızlandıracak. Bu alanlardan bir tanesi de kâğıtla yapılan çalışma süreçlerinin hızla dijitalleşmesi olacak. Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) ile OSB’lerimiz ‘sıfır evrak’ parolasıyla hizmet üretecekler. Web tabanlı, kesintisiz otomasyon ile kâğıt bazlı yazışma süreçlerinin dijital ortama dönüşeceği sistem, OSB’lerimizin karar verme süreçlerini de hızlandıracak” diye konuştu.

OSBÜK, EBYS sistemi kullanıcı sayısı 1 ila 5 arasındaki OSB’lerin aylık kiralama bedelinin yarısını 12 ay süreyle karşılarken yine kullanıcı sayısı 1 ila 5 olan OSB’lerin EBYS sunucu ve lisans hizmetini kiralama modeli ile sunacak.

Diğer yandan EBYS sistemine geçmek isteyen OSB’ler de OSBÜK’e başvurmaya devam ediyor.