OSB YÖNETİCİLERİ EĞİTİM TOPLANTISI SANAYİ BAKANIMIZ SAYIN ZAFER ÇAĞLAYAN'IN TEŞRİFLERİ İLE 31 EKİM-1 KASIM 2008 TARİHLERİNDE ANTAKYA OTTOMAN PALACE DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ - OSBÜK - OSBÜK

OSB YÖNETİCİLERİ EĞİTİM TOPLANTISI SANAYİ BAKANIMIZ SAYIN ZAFER ÇAĞLAYAN’IN TEŞRİFLERİ İLE 31 EKİM-1 KASIM 2008 TARİHLERİNDE ANTAKYA OTTOMAN PALACE DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

20-12-2008

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve OSB Üst Kuruluşu’nun işbirliği ile organize edilen “Kümelenme ve İnovasyon” konulu OSB Yöneticileri Eğitim Toplantısı 31 Ekim-1 Kasım 2008 tarihlerinde Sanayi ve Ticaret Bakanımız Sayın M. Zafer ÇAĞLAYAN’ın teşrifleri ile Antakya Ottoman Palace‘da yapıldı.
Bakanlık ve OSBÜK işbirliği ile yılda minimum 2 kez yapılan OSB Yöneticileri Eğitim Toplantılarından birisi daha;
Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Zafer ÇAĞLAYAN,
Hatay Valisi Sayın Nusret MİROĞLU,
Antakya Milletvekili ve AKP Grup Başkan Vekili Sayın Sadullah ERGİN ve Hatay Milletvekilleri,
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Küçük Sanatlar ve Sanayi Bölgeleri ve Siteleri Genel Müdürü Sayın Ramazan YILDIRIM,
Antakya Belediye Başkanı Sayın Mehmet YELOĞLU,
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Hikmet ÇİNÇİN,
Sanayi Bakanlığı, DPT ve KOSGEB temsilcileri
OSBÜK Yönetim ve Denetim Kurulları üyeleri ile Yüksek İstişare Komisyonu ve Bölge Müdürleri Komisyonu üyeleri,
ve 250’de fazla OSB temsilcisinin iştiraki ile tamamlandı.
Toplantı, OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Sayın Mahmut YILMAZ’ın OSB’lerin içinde bulunduğu durumu, yapılan toplantının amaçları ve OSB’lerin sorunları ile Sayın Bakanımızdan beklentilerimizi dile getiren konuşması ile başladı. (KONUŞMA METNİ İLİŞİKTE SUNULMUŞTUR.)
Daha sonra Hatay Valisi Sayın Nusret MİROĞLU’nun toplantının ülkemizin en önemli kültür merkezlerinden biri olan Antakya da yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren konuşmalarının ardından Sayın Bakanımız toplantıya katılanlara hitap etti.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Zafer ÇAĞLAYAN yaptığı konuşmada; “gazete okuyarak, televizyon izleyerek bakanlık yapmıyorum. 27 yıl sanayicilik yaptım, 18 yıl Organize Sanayi Bölgesi yöneticiliği yaptım, 12 yıl oda başkanlığı yaptım. OSB’lerin, sanayici ve iş adamının sorunlarını en iyi ben bilirim. ABD’de başlayan mortgage konut kredisi çıkmazı nedeniyle ABD tarihinde ilk kez 11 bankaya el konuldu, bankalar devletleştirildi. Likitide krizi daha sonra hızla Avrupa ve tüm dünyaya yayıldı. Bundan Türkiye etkilenmeyecek demek saf dillilik olur. Buna rağmen krizi hafif atlatacağımıza inanıyorum. Bazı bankaların krizi bahane göstererek, iş adamlarına verdikleri kredilerin gününden önce ödenmesini istemesi veya faizi artırması ise etik değil. Bankalar Birliği yöneticileriyle toplantılar yaparak bunun yanlışlığını anlattık. 4562 sayılı OSB Kanunda değişiklik yapan Kanunun TBMM’de kabul edilerek Cumhurbaşkanlığı Makamına sunulmuştur. OSB’lerin yılardır birikmiş çok önemli sorunlarına çözüm getiren kanunun Resmi Gazete yayımını müteakip yönetmelik çalışmalarına başlayacağız. Bunu da yine Siz OSB Temsilcileri ile birlikte yapacağız. Amacımız, bu vesile ile Nisan 2002 ayından beri yürürlükte olan OSB Uygulama Yönetmeliğini baştan sona Sizlerin görüşleri doğrultusunda değerlendir yepyeni ve OSB’lerin bütün sıkıntılarına çare olacak yönetmelik yapmak olacaktır. Bu çalışmalar da aynen bu günkü gibi OSBÜK ile yapılacak işbirliği sonucu yapılacaktır. Kümelenme ve inovasyon Bakanlık ve Hükümet olarak çok önemsediğimiz iki konudur. Bu iki hususun hayata geçmesi içim her türlü destek verilecektir.” şeklindeki görüşlerini belirtti.
Daha sonra ilişikte sunulan program gereği iki gün süre ile konunun uzanmaları, Bakanlık ve OSB temsilcileri tarafından kümelenme ve inovasyon konusu her yönüyle incelenerek OSB’lerin bu konuda yapmaları gerekenler anlatıldı ve tartışıldı.

Toplantı Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Küçük Sanatlar ve Sanayi Bölgeleri ve Siteleri Genel Müdürü Sayın Ramazan YILDIRIM’ın; 60. Hükümet Programında da yer alan ve üretimin uluslararası piyasalara yönelimi, rekabet gücü ve yenilikçiliği hızlandıracak olan “Kümelenme ve İnovasyon” konularında desteklenmesi için OSB yöneticilerini bilgilendirmek ve Sanayi ve Ticaret Bakanımız Sayın Zafer ÇAĞLAYAN’ ın “OSB YÖNETİMLERİNİN KÜMELENMEDE ÖNEMLİ ROL ÜSTLENMELERİ SAĞLANACAKTIR” ifadesinden yola çıkılarak yapılan toplantıda tebliğ sunan uzmanlara ve katılımcılara teşekkür konuşması ile sona erdi.

Dosya 1
Dosya 2
Dosya 3
Dosya 4
Dosya 5
Dosya 6
target=”_blank”>Dosya 7Dosya 8
Dosya 9
Dosya 10
Dosya 11
Dosya 12
Dosya 13
Dosya 14
Dosya 15
Dosya 16
Dosya 17
Dosya 18
Dosya 19