OSB VE KATILIMCI FİRMALARINA KOSGEB DESTEKLERİ ANLATILDI - OSBÜK - OSBÜK

OSB VE KATILIMCI FİRMALARINA KOSGEB DESTEKLERİ ANLATILDI

05-05-2021

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile KOSGEB’in ortaklaşa düzenlediği seminerde OSBÜK Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Nursaçan, KOSGEB’in destek programından OSB’lerin katılımcı firmalarının ve KOBİ’lerin yararlanabileceğini söyledi.

OSBÜK, TOBB ve KOSGEB iş birliğinde COVID-19’dan Etkilenen Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Bilgilendirme Semineri gerçekleştirildi. Seminerde KOSGEB Proje Yönetimi Dairesi Başkanı Necati Günaydın, Hızlı Destek Programı’na ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda Günaydın, pandemi nedeniyle gelir kaybına uğrayan, 2017 ve sonrasında kurulmuş imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerinde yenilikçi genç mikro ve küçük işletmelere desteklerin verileceğini anlatarak, “İstihdamı muhafaza etmek şartıyla mikro işletmelere 30 bin TL, küçük işletmelere 75 bin TL ve yenilikçi genç işletmelere de 25 bin TL’ye kadar destekler verilecek” diye konuştu.

 

Nursaçan: “KOSGEB çağrıları pandeminin kurtarıcısı”
Seminerin açılış konuşmasını yapan Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Nursaçan, Türkiye’de 351 OSB’nin bulunduğunu ve OSB’lerin ülke ihracatı ile istihdamına çok büyük katkılar verdiğini anlattı. Nursaçan, OSBÜK’ün daha önce TOBB ve KOSGEB ile farklı birçok seminerde bir araya geldiğini, bu iş birliklerinin çok önemli olduğunu belirterek, “OSB’lerdeki katılımcı firmalar ve KOBİ’lerin destek alabileceği KOSGEB çağrıları pandemi dönemi için kurtarıcı niteliğindedir” dedi. Nursaçan KOSGEB desteklerinin teknolojik ve katma değeri yüksek ürün üreten KOBİ’leri öncelediğini söyleyerek, destekleri için KOSGEB’e teşekkür etti.

 

OSBÜK-TOBB ve KOSGEB kardeş kuruluşlar
KOBİ’lerin yaşadığı sorunları takip ettiklerini ifade eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç, tam kapanma döneminde mikro ve küçük ölçekli işletmeler için finansman desteğinin sağlanmasının önemli olduğunu vurgulayarak, KOBİ’ler için yapılan çalışmalar konusunda bilgiler verdi. Kıvanç, KOSGEB’in KOBİ’lerin finansmana erişmesinde önemli bir yeri olduğunu aktardı.

KOSGEB Başkan Yardımcısı Tuna Şahin de konuşmasında TOBB ile OSBÜK’ün KOSGEB ile kardeş kuruluşlar olduğunun altını çizerek, bu tür toplantılarda çıkılan çağrıların anlatılmasının kıymetli olduğunu belirtti. Şahin, verilecek desteğin finansman kaynağı olduğunu, bankaların süreçte yer almadığını ve çıkılan çağrı ile bu zorlu süreçte imalat sanayinde üretimi durdurmayan sanayicilere destek olmaya çalıştıklarını vurguladı.