OSB ÜST KURULUŞU VI. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI 29.05.2008 TARİHİNDE SANAYİ VE TİCARET BAKANI SAYIN ZAFER ÇAĞLAYAN' IN KATILIMI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ. - OSBÜK - OSBÜK

OSB ÜST KURULUŞU VI. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI 29.05.2008 TARİHİNDE SANAYİ VE TİCARET BAKANI SAYIN ZAFER ÇAĞLAYAN’ IN KATILIMI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

06-06-2008

OSB Uygulama Yönetmeliği 177. Maddesi hükmü gereğince her yıl haziran ayına kadar yapılması gereken OSB Üst Kuruluşu Olağan Genel Kurul Toplantısının 6.sı, 29 Mayıs 2008 tarihinde saat 1030 daTOBB Toplantı Salonunda Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Zafer ÇAĞLAYAN’ın teşrifi ile gerçekleşti.

Toplantı, Genel Kurul Gündemi gereği yoklamanın alınarak, divanın oluşturulması sonrasında Atatürk ve Türk Şehitleri için saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Gündem maddeleri gereğince Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunu okumak üzere kürsüye gelen OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mahmut YILMAZ, bir senelik zaman zarfında Üst Kuruluşun OSB’lerin sorun ve çözüm önerilerine ilişkin yapmış olduğu çalışmaları anlattı ve genel kurul temsilcilerine OSB Üst Kuruluşu çatısı altında oluşturulan birlik ve beraberlikleri sayesinde doğan sinerjiden bahsetti. Ayrıca OSB’lerini cazibe merkezleri haline getirmek, mevcut sorunlara çözüm önerileri üretmek için Sayın Bakan’ a uygun görürler ise, 2009 senesini ‘OSB YILI’ olmasını teklif ettiler.

Sayın Yılmaz, Genel Kurul toplantısını şereflendiren Sayın Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer ÇAĞLAYAN ile Sayın TOBB Başkanı Rifat HİSARCIKLIOĞLU’ na teşekkürlerini sunarak sözlerini bitirdi.

Toplantı Genel Kurul Toplantısını şereflendiren TOBB Başkanı Sayın Rifat HISARCIKLIOĞLU’ nu konuşmaları ile devam etti.

HİSARCIKLIOĞLU, OSB’lerinin Türkiye ekonomisi için gerçek bir model olduğundan OSB’lerin uluslararası arenalarda aldığı başarıların Türkiye dış ticaretinde başarılı sonuçlar almada önemli bir etken olduğundan bahsetti. OSB’lerin kendi içlerinde fikir ayrılıkları yaşasalar da dışarıya karşı her zaman birlik ve beraberlik içinde hareket etmeleri gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, OSB’lerin en önemli sorunu olan enerji konusunda da şu an çok yavaş ilerleyen liberalleşme ile sorunun çözüleceğini dile getirerek sözlerini bitirdi.

Daha sonra Divan Başkanı Kayseri Milletvekili ve Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkan Vekili Sayın Mustafa ELİTAŞ’ ı kürsüye davet etti. Kürsüye gelen Sayın ELİTAŞ, toplantının hayırlı olması temennileri ile birlikte şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da OSB’lerin sorunlarının çözümü için gerekli her tür desteği vereceklerinden bahsederek sözlerini tamamladı.

Toplantı Divan Başkanın Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın ZAFER ÇAĞLAYAN’ ı kürsüye davet etmesi ile devam etti.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı konuşmada; 2 OSB’nin kurucusu ve ASO I. OSB’de 12 yıl Başkanlık olmak üzere 20 yıl görev yapmış 27 yıllık bir sanayici olarak şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da 251 OSB’nin sorunları için çalışacağını belirtti.

Bakanlık görevine geldiği ilk günden itibaren tek hedeflerinin OSB’lerin cazibe merkezi haline getirilmesi ve bunun içinde gerekli mevzuat düzenlemelerini yapmak olduğunu belirten Bakan; OSB Yer Seçimi yönetmeliğinde yapılan değişikliklerin bir devrim olduğunu belirtti. Ancak bu sorunları en iyi OSB Kanunda yapılacak değişiklikler ile çözebileceğini belirterek, bu amaçla hazırlanan tasarının şu anda TBMM Genel Kurulunda bulunduğunu ve en kısa sürede yasalaşacağını ifade ederek geçireceklerini ifade ederek, OSB’lerle ilgili tasarıyı ”maddesi az muhtevası ve ihtivası son derece geniş bir tasarı” şeklinde niteledi.

Sayın Bakan kendisinden önce söz alan OSB’lerin enerji ve özellikle doğalgazda BOTAŞ’ ın satış tarifelerinde OSB’ler için uygulanan yüzde 3’lük iskontonun, yüzde 1’e indirilen doğal gaz ıskontosuna dair, ‘kararın son derece yanlış bir karar olduğunu ve konunun programlarında bulunduğunu’ belirtti. Bakan Çağlayan, bu konuda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile kapsamlı görüşmeler yaptıklarını da bildirerek, ‘BOTAŞ’ın özelleştirilmesi ve piyasanın liberalleştirilmesi önemli. Bu, özellikle fiyatta ve rekabette önemli etki yaratacaktır’ diye konuştu.

Sayın Çağlayan, her ilin mevcut OSB’sinde gerekli doluluk sağlanmadan, birilerinin yarışı haline gelmiş şekilde yeni bir organize sanayi bölgesi yapılmasına izin vermeyeceklerini ve OSB’leri popülizme kurban etmeyeceğini belirterek, bir ilde mevcut OSB’lerde yüzde 75 doluluk olmadan, kesinlikle yeni bir organize sanayi bölgesi yapılmasına izin vermeyeceğiz dedi.

Bakan Çağlayan konuşmasında ‘İstihdam Paketine’ de değinerek, Paketin hem OSB’lere hem ülke sanayine rekabet gücü kazandırılmasında hem de Türkiye’yi dünyanın ilk 10 ekonomisi içine sokma noktasında çok önemli bir gelişme olduğunu belirterek, paketle birlikte zorunlu istihdamın kaldırıldığını, özürlü istihdam eden işverenin SSK işveren payının devlet tarafından karşılanacağını, genç ve kadın istihdamına 5 yıllık bir teşvik geldiğini söyledi.

SSK işveren payında 5 puan indirimin de son derece önemli olduğuna işaret eden Çağlayan, ama istihdam paketi konusunda Türk özel sektöründe gerekli algılamanın yapılmadığını belirtti.

Bakan ÇAĞLAYAN, sözlerini 2009 senesinin ‘OSB Yılı’ ilan edilmesini isteyen OSBÜK Başkanı Mahmut Yılmaz’ın bu isteğine karşılık da ”Ben de taahhüt ediyorum; 2009 yılı OSB yılıdır. Hepinize hayırlı olsun” diyerek onayladı ve teşekkürlerini ileterek sözlerini bitirdi.

Daha sonra OSBÜK Başkanı Mahmut Yılmaz, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer ÇAĞLAYAN ve TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’ na OSB’lerine verdikleri desteğe teşekkür etmek için birer plaket takdim ett

Genel Kurul Toplantısı Gündem maddelerinin tek tek görüşülerek, Yönetim ve Denetim Kurulunun ibrası, Bütçenin oylanarak kabul edilmesi ile devam etti ve birçok OSB temsilcisinin söz alarak OSBÜK ve OSB’ler hakkında görüşlerini dile getirmesi sonucu saat 1430 sona erdi.

OSB ÜST KURULUŞU

Dosya 1
Dosya 2
Dosya 3
Dosya 4
Dosya 5
Dosya 6
Dosya 7
Dosya 8
Dosya 9
Dosya 10
Dosya 11
Dosya 12
Dosya 13
Dosya 14