OSB SANAYİCİLERİNE RUSYA’NIN YATIRIM AVANTAJLARI ANLATILDI - OSBÜK - OSBÜK

OSB SANAYİCİLERİNE RUSYA’NIN YATIRIM AVANTAJLARI ANLATILDI

06-10-2021

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ile Türkiye’nin Moskova Ticaret Müşaviri Mustafa Gökceoğlu tarafından “Ticaret ve Yatırım Fırsatları: Rusya Federasyonu” toplantısı düzenlendi.

Toplantıda Ticaret Müşaviri Gökçeoğlu, Rusya’nın temel ekonomik göstergeleri, ticareti ve yatırım yapılabilecek sektörleri hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Türk-Rus ticareti hakkında değerlendirmeler yapan Gökçekoğlu, Rusya’nın Türkiye’den aldığı ürünler hakkında da bilgiler verdi. Bu ürünlerin büyük kısmının gıda maddeleri olduğunu ifade eden Gökçekoğlu, “2021 yılının son 9 ayına baktığımızda, dondurulmuş alabalık ihracatında artış var” sözlerini kullandı.

 

Rusya’da Özel Ekonomik Bölgeler istihdamı artırdı

Rusya’nın Özel Ekonomik Bölgeleri hakkında bilgi veren Gökceoğlu Rusya’da 17 sanayi ve imalat, 7 teknoloji ve inovasyon, 10 turizm ve rekreasyon ile 2 Lojistik Özel Ekonomik Bölge olduğunu belirterek, “Toplam 856 firma tarafından 15 milyar dolardan fazla yatırım taahhüdünde bulunuldu. Bu bölgelerde 497 milyar rublelik yatırım tamamlandı ve 42 bin kişi istihdam edildi” dedi.

Sunumunda Rusya’nın ekonomik görünümünü değerlendiren Gökceoğlu, Rusya’nın ihracat yaptığı ülkeler arasında Türkiye’nin altıncı, ithalatta ise Türkiye’nin dokuzuncu sırada yer aldığını söyledi. Rus ekonomisinin ithalatında yer alan başlıca ürünleri sıralayan Gökceoğlu, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Telefon, bilgisayar, kulaklık, wifi ve parçaları, tıbbi ilaçlar, taşıtları ve parçaları, kazan, depo için musluk, valf parçaları, alüminyum oksit, sarnıçlı gemiler ve tankerler.”