OSB DÜNYASININ YOĞUN İLGİ GÖSTERDİĞİ “VI. OSB ENERJİ ZİRVESİ” BAŞARIYLA TAMAMLANDI - OSBÜK - OSBÜK

OSB DÜNYASININ YOĞUN İLGİ GÖSTERDİĞİ “VI. OSB ENERJİ ZİRVESİ” BAŞARIYLA TAMAMLANDI

07-11-2012

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ ’ın onur konuğu olarak katıldığı “ VI. OSB Enerji Zirvesi” 23 Kasım 2012 tarihinde Kayseri’de gerçekleştirildi.

Organize Sanayi Bölgelerinin enerji piyasasındaki sorunlarının, sektörün yetkilileri ile karşılıklı görüşülerek çözüm yollarının bulunması amacıyla bu güne kadar beş kez düzenlenen ve geleneksel hale gelen “OSB ENERJİ ZİRVESİ” nin altıncısı, “Enerji Verimliliği’ teması ile Kayseri ’de yapıldı.

Zirve öncesinde, program gereği Kayseri OSB’de bulunan METEM (Mesleki Teknik ve Eğitim Merkezi) açılış töreni yapıldı. Tören bitiminden sonra zirvenin yapılacağı konferans salonuna geçildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ ’ın onur konuğu olarak katıldığı Zirve’ye; Kayseri Valisi Sayın Şerif YILMAZ, Ak Parti Grup Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Sayın Mustafa ELİTAŞ, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Sayın Mahmut Mücahit FINDIKLI başta olmak üzere sırasıyla Komisyon Üyeleri Milletvekilleri; Sayın Hüseyin ÜZÜLMEZ, Sayın Hüseyin FİLİZ, Sayın Orhan KARASARAY, Mehmet Ali SUSAM, Sayın Ömer SELVİ, Sayın Alim IŞIK, Sayın Mehmet ERDOĞAN, Sayın Mustafa ÖZTÜRK, Kayseri Milletvekilleri Sayın İsmail TAMER, Sayın Ahmet ÖKSÜZKAYA, TEDAŞ Genel Müdürü Sayın Haşim KEKLİK, TEİAŞ Genel Müdürü Sayın Kemal YILDIR, EPDK Başkanı Sayın Hasan KÖKTAŞ, EPDK Kurul Üyesi Sayın Fazıl ŞENEL, EPDK Kurul Üyesi Sayın Abdullah TANCAN, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Kemal GÜRLÜK, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mehmet ÖZHASEKİ, OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Nurettin ÖZDEBİR ve OSBÜK Yönetim Kurulu üyeleri, bürokratlar, sanayiciler, sanayi odaları temsilcileri, Kayseri il protokolü ve çok sayıda OSB Başkanı, OSB Bölge Müdürü, OSB personeli olmak üzere yaklaşık 400 kişi katıldı.

Zirve’nin açılış konuşmaları bölümünde, OSB Üst Kuruluşu Yönetim Kurulu Üyesi ve Kayseri OSB Başkanı Sayın Ahmet HASYÜNCÜ katılımcılara teşekkür ederek, Kayseri OSB’nin geldiği son durum hakkında bilgiler verdi.

Programda konuşma yapan OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Nurettin ÖZDEBİR ise yaptığı konuşmasında, enerji verimliliğinin önemine değinerek OSB’lerin elektrik ve doğal gaz piyasasındaki sorunlarına vurgu yaptı.
ÖZDEBİR konuşmasında “Artan enerji tüketimi ve maliyetleri enerjide etkinlik ve verimlilik konularının önemini de artırmıştır. Bu nedenle Yönetim Kurulumuz; “EN UCUZ ENERJİ, TASARRUF EDİLEN ENERJİDİR” ilkesinden hareketle bu Zirve’nin ana temasının ENERJİ VERİMLİLİĞİ olmasına karar vermiştir. Enerji verimliliğinde amaç; en düşük enerji girdisiyle en fazla üretimi gerçekleştirmek ya da belirli bir üretimi en düşük enerji kullanımıyla gerçekleştirmektir. Enerji verimliliğinde artış sağlandığında; enerji maliyetleri düşecek, iklim değişikliğine sebep olacak olumsuzluklar azalacaktır. Bu amaçla enerjinin üretimi, iletimi ve nihai tüketimi aşamalarında verimliliğin geliştirilmesi için üretimde ve tüketimde bilinçsiz kullanım ve israfın önlenmesi gerekmektedir. dedi.

OSBÜK Başkanı Nurettin ÖZDEBİR’ den sonra sırasıyla EPDK Başkanı Sayın Hasan KÖKTAŞ, Kayseri Valisi Sayın Şerif YILMAZ, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Sayın Mahmut Mücahit FINDIKLI katılımcılara hitap ettiler.

Zirve’nin onur konuğu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ ise yaptığı konuşmasında; “Elektrik fiyatları bugün Avrupa Birliği üyesinin aldığı 27 ülkenin ortalamasından daha düşüktür. Türkiye petrol ve doğalgaza birinci elden sahip olan bir ülke değil. Bugün yarım dolardan daha az ham petrol alan bir ülke yok. Türkiye başta siyasi istikrarı ile sağladığı bu ortamın avantajını enerji sektöründe kullanıyor çünkü biz her yıl üretime 8 milyar TL civarında yatırım yapıyoruz. Siz sanayi tesislerine yaptığınız yatırımları müşterinizden sektörüne göre 10 yılda geri alan kuruluşlarsınız. Bu tabii ve normaldir. Kamu da böyle yapıyor. Kamu devlet ciddiyetinde özel sektör mantığı ile çalışıyor. Doğalgaz tedarikinde OSB’ler ve bölgelerimiz talepte bulundu. Bugün hem BOTAŞ’a hem toptancı özel şirketlere müracaat edenler var. Bunların toplam miktarı 54 milyar metreküpe geliyor. Türkiye’de böyle bir tüketim yok. Biz 48 milyar metreküp kış şartlarında tüketim gerçekleşmesini bekliyoruz. ‘Suriye ile siyasi sıkıntılar yansır mı?’ demelerine rağmen anlaşmalar inadına devam ediyor. Bu kontratlar Rusya Federasyonu ile izole edilmiş tarzda devam ediyor. Zamanlaması tartışılır ama kontratlar yapıldı. Asgari alım miktarını tutturamayanlar olursa Türkiye’nin al ya da öde mükellefiyetleri nasıl olursa özel sektör de o tarzda mükellefiyetini yerine getirecek. Elektrikte bugün yüzde 3’ler civarında daha uygun elektrik alanlar var. Bu bizim görevimiz. Bizim hedeflerimizin arasındaydı daha ucuz elektrik verebilmek. Bunu da gerçekleştiriyoruz. Bu da AB fiyatlarının ortalamasının altında kalarak belli oluyor. Sayın başkanın bizden talep etmiş oldukları, nükleer güç santralleri ile ortak olma talebini Rusya Federasyonu ile konuşacağız. Nükleer güç santrallerinden talep ederseniz sözleşme çerçevesinde biz yerli ortak olarak OSBÜK’ ü gösterir ve Rusya ile görüşmelere başlarız. Bir başka talep de eğer yerli kömürden elektrik üretirseniz, çıkarttığınız yerli kömür için o dediğimiz bölge teşvikleri vardı. Bir şey daha ekliyoruz. Çıkardığımız yerli kömürden, termik santral yapılması halinde teşvik kapsamına alacağız. İhalesiz veremeyeceğiz.” dedi.

Programın öğleden sonraki bölümünde ise, Sanayi’de Enerji Verimliliği temasıyla, oturum başkanlığını Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Mustafa ALÇI’ nın başkanlığında panel düzenlendi,
Panelde sırasıyla;
Kayseri OSB Elektrik Müşaviri Sayın Ahmet SEFEROĞLU,
Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcısı Sayın Erdal ÇALIKOĞLU,
KOSGEB Kayseri Müdürü Sayın Erdal ÇINAR,
TURSEFF Banka İlişkileri Müdürü Sayın Burak KARTAL,
EPDK Elektrik Daire Başkanlığı Grup Başkanı Sayın Dr. Murat GİDİŞ,

Programın son oturumundaki panelin başkanlığı EPDK Kurul Üyesi Sayın Fazıl ŞENEL tarafından yapıldı.

Panelde sırasıyla;
Konya OSB Bölge Müdürü Sayın Vahit TÜRKYILMAZ,
Türk-Alman Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Sayın Doç. Dr. Beşir Fatih DOĞAN,
EPDK Tarifeler Dairesi Başkanlığı Uzmanı Sayın Nedim KORKUTATA,
EPDK Elektrik Dairesi Başkan Danışmanı Sayın Muhsin ERSOY,
BOTAŞ Doğal Gaz Pazarlama ve Satış Daire Başkanı Sayın Ümit KAYRAK,
Elektrik Üreticileri Derneğinden Sayın Ali Erman AYTAÇ birer sunum yaptılar. Program görüş- öneri, soru ve cevaplar bölümleriyle tamamlandı.

OSB’ler ve katılımcılar için son derece önemli olan enerji verimliliğinin ve elektrik-doğal gaz piyasalarındaki OSB’lerin sorunları her yönüyle değerlendirilen ‘OSB Enerji Zirvesi’ Erciyes Lifos Restaurantta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner YILDIZ’ın da katıldığı toplu akşam yemeği ile sona erdi.

EK: BAŞKANIN KONUŞMASI,
FOTOĞRAFLAR,
SUNUMLAR

Dosya 1
Dosya 2
Dosya 3
Dosya 4
Dosya 5
Dosya 6
Dosya 7
Dosya 8
Dosya 9
Dosya 10
Dosya 11
Dosya 12
Dosya 13
Dosya 14
Dosya 15
Dosya 16
Dosya 17
Dosya 18
Dosya 19
Dosya 20
Dosya 21
Dosya 22
Dosya 23
Dosya 24