OSB DENETİM REHBERİ UYGULAMA BİRLİKTELİĞİ SAĞLAYACAK - OSBÜK - OSBÜK

OSB DENETİM REHBERİ UYGULAMA BİRLİKTELİĞİ SAĞLAYACAK

24-03-2021

OSBÜK ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından OSB Denetim Rehberi Doğu Anadolu Bölgesi Bilgilendirme Toplantısı bölgedeki 20 OSB’den sağlanan katılımla düzenlendi.

Toplantının açılışında OSBÜK’ün üstlendiği misyonlar hakkında bilgiler veren OSBÜK Yönetim Kurulu Üyesi Ali İhsan Özdoğan, OSB Denetim Rehberi ile tüm OSB’ler için uygulama birlikteliği sağlayacak usul ve esasların oluşturulduğunu söyledi. Rehber sayesinde muhasebe işlemlerinin denetimi ve altyapı tesislerinin kurulmasıyla işletmesine dair işlemlerin denetimi gibi daha birçok konunun ortak payda oluşturduğunu söyleyen Özdoğan, “Böylece teftiş ve denetimin amacı ve standartlara uygun şekilde verimli, etkin uygulama birliği içinde yapılması gibi birçok fayda sağlayacaktır” dedi.

 

Toplantılar OSB’ler için bir fırsat

Düzenlenen toplantının memnuniyet verici olduğunu kaydeden Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkan Yardımcısı Faruk Düzcan, katılımcılardan alınan geri bildirimler sayesinde bu toplantıların çok faydalı olduğunu dile getirdi. Yapılan eğitimin denetimler öncesi bir ön bilgilendirme olarak düşünülmesi gerektiğini söyleyen Düzcan, katılımcılar için eğitimin fırsat olduğunu aktardı. Düzcan, “İnşallah bu toplantılardan gerekli istifade elde edilir. Hem denetimlerin akışı kolaylaşır, denetimden beklenen etkiler ortaya çıkar” dedi.

Açılış konuşması sonrası Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı Başmüfettişi Dr. Soner Altaş ve Müfettiş Oktay Altın, Denetim Yetkisi ve Denetim Türleri ile OSB Denetim Rehberi ve Ekleri hakkında bilgiler verdi. Bilgilendirmenin ardından katılımcıların soruları cevaplandırıldı.