OSB BAŞKANLARI, BAKAN VARANK İLE BİR ARAYA GELDİ - OSBÜK - OSBÜK

OSB BAŞKANLARI, BAKAN VARANK İLE BİR ARAYA GELDİ

16-04-2021

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü; Sanayi ve Teknoloji Mustafa Varank, organize sanayi bölgesi başkanları ve bölge müdürlerinin katıldığı istişare toplantısında, OSB’lerin Türkiye ekonomisinin belkemiği olduğuna dikkat çekerek, sanayi üretiminden mesleki eğitime OSBÜK’ün yürüttüğü çalışmalardan ‘kısmi kapanma tedbirlerine’ kadar pek çok konuya değindi.

Türkiye’deki 351 OSB’nin Başkan ve Bölge Müdürleri, OSBÜK tarafından düzenlenen istişare toplantısında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Sanayi Bölgeleri Genel Müdür Vekili Soner Erkek ile bir araya geldi. Toplantıda OSB Başkanları taleplerini Bakan Varank’a iletirken, üretimde yaşanan son gelişmelerde istişare edildi.

Toplantının açılışında konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSB’lerin Türkiye ekonomisinin ve üretimin belkemiği olduğuna dikkat çekti. Ekonominin salgının etkisi ve yüksek kur-yüksek faiz-yüksek enflasyon gibi nedenlerden dolayı hareketli bir dönemden geçtiğini aktaran Kütükcü, OSB’lerin bu zorlu süreçte üretimi kesintisiz devam ettirmek için olağanüstü bir mücadele verdiklerinin altını çizdi. Kütükcü, “OSB’lerimizin, müteşebbislerimizin bu olağan üstü çabalarının olumlu sonucunu sanayi üretim verilerinde ve ihracatta gördük. Organize sanayi bölgelerimizdeki elektrik tüketimi yılın ilk çeyreğinde yüzde 8 arttı. Bu artış beraberinde üretim artışını getirdi. Bunun yanı sıra Edirne’den Kars’a, organize sanayi bölgelerimizin pek çoğunda bir yatırım hareketliliği görüyoruz. Yeni parseller tahsis ediliyor ya da yeni genişleme alanları açılıyor. Ben tüm başkanlarıma ve bölge müdürlerime Türkiye’nin bu üretim kararlılığına verdikleri destekler için yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

 

Mesleki eğitimde yeni planlama talebi

Konuşmasında mesleki ve teknik eğitime özellikle değinen Başkan Kütükcü, mesleki ve teknik eğitimin OSBÜK’ün en öncelikli çalışma alanlarından birisi olduğunu söyledi.

“Gençlerin üretim ve işgücü piyasasına kazandırılması için atılacak her türlü adımın destekçisiyiz” mesajı veren Kütükcü, şunları söyledi: “Türkiye’nin geleceğinin üretimde ve bu üretimi sırtlayacak gençlerimizde olduğunu biliyoruz. Kaldı ki, bu konuda organize sanayi bölgelerimiz, devletimizin de desteğiyle çok ciddi yatırımlar yapıyor. Bugün organize sanayi bölgelerimizde 76 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz var. Bu Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimizde 56 bine yakın öğrencimiz halihazırda eğitim alıyor. Yine organize sanayi bölgelerimizde, 17 tane de meslek yüksekokulumuz eğitim hayatına kazandırılmış durumda. Ankara’da, Bursa’da, Mersin’de, Konya’da, daha pek çok OSB’mizde yüksek teveccüh gören, son derece başarılı okullarımız var. Bu okullarımızdan mezun olan öğrencilerin, sanayi bölgelerimizde, işletmelerimizde istihdam edilme oranları, sanayinin dışında konuşlanmış diğer okullarımıza göre çok daha iyi durumda. Çünkü, OSB’lerimizin içinde konuşlanmış meslek liselerimizde açılan bölümler, sanayinin ihtiyaçlarına göre belirleniyor. Yani, üretimin ihtiyacı ile insan kaynağının niteliği azami ölçüde örtüştürülüyor. Ancak maalesef bunu bütün okullarımız için söyleyemiyoruz. Dolayısıyla devletimizden mesleki eğitimle ilgili arz ve talebi maksimum oranda örtüştürecek yeni bir planlama, yeni reformlar talep ediyoruz. Gerisi zaten kendiliğinden oluşacak, gençlerimizin istihdam oranları da artacaktır.”

İhtiyaç sahibi öğrencilere yönelik OSBÜK tarafından başlatılan tablet kampanyasını da hatırlatan Kütükcü, eğitime yapılan yatırımların heba olmayacağını ifade ederek, OSB’lerden kampanyaya daha fazla destek vermelerini istedi.

Kütükcü konuşmasında ayrıca OSBÜK’ün Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte yürüttüğü MEYDİP, OSBÜK Enerji İzleme Sistemi Projesi gibi çalışmalarla ilgili bilgiler de verdi.

 

Kütükcü’den OSB’lere tedbir çağrısı

Son olarak pandemi dolayısıyla alınan kısmi kapanma tedbirlerine değinen Kütükcü, sözlerini şu şekilde tamamladı: “64 bin işletmemizle, 2 milyonun üzerindeki çalışanımızla bizim görevimiz, vaka sayılarının düşmesine katkıda bulunmak. Bunu nasıl yapacağız? Tedbirlere uyarak. Bizim pandeminin ilk günlerinden bu yana bir mottomuz var; Tedbir Al, Çalışanını Koru, Üretime Devam Et Türkiye’m. Dolayısıyla bölgelerimizde, işletmelerimizde tedbirlere uymaya koşulsuz şartsız devam edeceğiz.”

 

Bakan Varank: “Mart’ta OSB’lerde elektrik tüketimi rekor kırdı”

Pandemiye rağmen 2020 yılının imalat sanayi açısından başarılı bir yıl olduğunu ifade eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise, yılın son çeyreğinde yüzde 10.5 ile büyümeye en çok desteği imalat sanayinin verdiğini söyledi. G-20 ülkeleri arasında sanayi üretimi bakımından pandemiye rağmen daralmayı en hızlı atlatan ülkelerden birisinin Türkiye olduğunu aktaran Bakan Varank, “2021 yılı ilk çeyreğine ilişkin öncü göstergelerde imalat sanayimizin bu yıla da güçlü bir başlangıç yaptığını gösteriyor. Ocak ve şubat aylarında sanayi üretimimiz beklentileri aşarak yıllık bazda sırasıyla yüzde 11, yüzde 4 ve yüzde 8,8 artış gösterdi. Mart ayında da OSB’lerde elektrik tüketiminin rekor kırarak bugüne kadar ki en yüksek değere ulaştığını ve sanayi üretimindeki pozitif eğilimin sürdüğünü görebiliyoruz. Böylelikle 2021 yılı ilk çeyreğinde OSB’lerimizdeki elektrik tüketimi geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 8,1 artış göstermiş oldu” diye konuştu. Üretim artışının istihdama da yansıdığını dile getiren Varank, OSB’lerdeki istihdam sayısının pandemi sürecinde yaklaşık 98 bin kişi arttığını ifade etti.

 

“OSB’leri yatırım dostu üretim alanları haline getirmek en büyük önceliğimiz”

Uluslararası taahhütleri yerine getirme konusunda büyük bir başarının ortaya konulduğunu ifade eden Bakan Varank, şunları söyledi: “Pandemi sonrası dönemde bölgesel ticaretin, arz kaynaklarına yakınlığın her zamankinden daha çok önem kazanacağı öngörülüyor. Bu anlamda özellikle Uzakdoğu’dan ülkemize doğru bir üretim kaymasının yavaş yavaş başlayacağı anlaşılıyor. Bunu global şirketlerde dile getiriyor. Uzakdoğu’ya alternatif üretim üssü olma noktasında da en güçlü adaylardan bir tanesi Türkiye. Bunun ilk emarelerini pandemi sonrası süreçte gördük. Çok uluslu şirketler diğer ülkelerdeki üretimlerinde ara verirken Türkiye’de kapasite arttırdılar. Ekonomik ve teknolojik yetkinliklerimizi kullanarak bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek ve yeni dönemde Türkiye’nin konumunu biz hükümet olarak güçlendirmek istiyoruz. Bu alanda en önemli avantajlardan bir tanesi planlı sanayi alt yapımız.”

Bakan Varank konuşmasında, Türkiye’de OSB’si olmayan il kalmadığını, 133 OSB’nin kurulmasına yaklaşık 11 milyar TL kredi desteği sağladıklarını, OSB’lerde üretime geçen parsel sayısının 5 kat arttığını söyleyerek, “Bu muazzam katkıyı daha yükseklere taşımak ve OSB’leri yatırım dostu üretim alanları haline getirmek en büyük önceliklerimizden birisi. Bu nedenle hem OSB yatırımlarımıza devam ediyoruz hem de uygulamayı güçlendirmek için sizlerden gelen görüş ve önerilere OSB mevzuatında güncellemelerle karşılık veriyoruz” dedi.

 

OSB mevzuatında düzenlemeler yapılacak

OSB’lerde iş süreçlerini hızlandırmak ve yönetim kalitesini artırmak için mevzuat hazırlığı içinde olduklarını dile getiren Bakan Varank, tarafların fikirlerinin alınması sonrası kanun değişikliği taslağının büyük oranda hazır hale geldiğini söyledi. Varank konuşmasında, düzenlemenin içeriğiyle ilgili bilgiler de verdi.

Bakan Varank, mesleki eğitim ve staj uygulamaları konusunda da OSB’lere büyük görev düştüğünü, bu konuyla ilgili bir çalışma grubu ­ve eylem planının oluşturulacağını belirtti.

Toplantıda konuşmaların ardından Türkiye’nin üreten gücü organize sanayi bölgelerinin başkanları ve bölge müdürleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a taleplerini iletti.