“ORTA VE DOĞU KARADENİZ BÖLGE TOPLANTISI” SAMSUN İLİMİZDE YAPILDI - OSBÜK - OSBÜK

“ORTA VE DOĞU KARADENİZ BÖLGE TOPLANTISI” SAMSUN İLİMİZDE YAPILDI

07-10-2013

OSBÜK “Orta ve Doğu Karadeniz Bölge Toplantısı” Samsun OSB’nin ev sahipliğinde 28 Eylül 2013 tarihinde Anemon Hotel’ de gerçekleşti. İki ayrı salonda gerçekleşen toplantılardan ilkinde, Eylül ayı OSBÜK Yönetim Kurulu ve OSBÜK Bölge Müdürleri Komisyonu toplantısı müşterek yapıldı. Gündem maddelerinin sırasıyla görüşülerek, dilek ve temennilerle sona erdikten sonra Bölge toplantısının yapılacağı salona geçildi.

Bölge Toplantısına; Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkan Vekili ve Kayseri Milletvekili Sn. Mustafa ELİTAŞ, OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Cahit NAKIBOĞLU, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Samsun Merkez OSB Müteşebbis Heyet Başkan Vekili Sn. Salih Zeki MURZİOĞLU, Samsun Merkez OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Orhan BÜLBÜL, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Sn. Mahmut TUFAN, OSBÜK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sn. Ahmet HASYÜNCÜ, OSBÜK Yönetim Kurulu Üyelerinden Sn. Bekir SÜTCÜ, Sn. Hakkı ATTAROĞLU, Sn. Nihat TUNALI, Sn. Ahmet KAYA, Sn. Selim YEDİKARDEŞ, Sn. Ertuğrul TEZGÖREN, Sn. Memiş KÜTÜKÇÜ, OSBÜK Bölge Müdürleri Komisyonu Üyeleri, Orta ve Doğu Karadeniz de yer alan Samsun, Sinop, Amasya, Ordu, Giresun, Tokat illerimizdeki OSB’lerimizin temsilcileri olmak üzere iş dünyasının temsilcileri, ulusal ve yerel basın temsilcileri yer aldı.

Toplantının açılış konuşmasını OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Cahit NAKIBOĞLU yaptı. Sn. NAKIBOĞLU konuşmasında, OSBÜK’ün yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgiler verdi. NAKIBOĞLU “Üst Kuruluşumuz, kurulduğu günden bugüne kadar ekonomi ve iş dünyasında önemli bir boşluğu doldurmuş, Organize Sanayi Bölgelerimiz açısından pek çok sorunun yasal yönden çözüme kavuşturulmasında önemli görevleri üstlenerek, çok ciddi başarılara imza atmıştır. Ülkemizin dört bir köşesindeki OSB’lerimizin gözü, kulağı ve sesi olan OSBÜK, tüm faaliyetlerini tüzel kişilik kazanmış 279 OSB için yapmaktadır. İşte bu faaliyetlerden biri de bugün icra etmiş olduğumuz Samsun Merkez OSB’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Orta ve Doğu Karadeniz Bölge toplantısıdır. Burada Heyetimizi en iyi şekilde ağırlayan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Samsun Merkez OSB Müteşebbis Heyet Başkan Vekili Sn. Salih Zeki MURZİOĞLU olmak üzere tüm ilgililere ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu. Sn. NAKIBOĞLU, Doğal gazda fatura ödemeleri izleyen ayın 18’i tarihi olarak belirlenmişti. Bu yıl Ekim ayında olacak fatura ödemesi Kurban Bayramı tatiline denk gelmektedir. Bu durum karşısında şu an toplantımıza katılarak bizlere onur veren Ak Parti Grup Başkan Vekili, Kayseri Milletvekilimiz Sn. Mustafa ELİTAŞ Bey’in, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sn. Taner YILDIZ nezdinde yapmış olduğu girişimler neticesinde bu tarih 23 EKİM 2013 tarihine ötelenmiştir. OSB camiasının her zaman yanında olarak desteklerini esirgemeyen Sayın Vekilimize bir kez daha teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu. NAKIBOĞLU, Karadeniz bölgesinin başta sanayileşme olmak üzere birçok yönden kabuğunu kırdığını belirterek, toplantının faydalı sonuçlara ulaşmasını temenni etti.

Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Cahit NAKIBOĞLU’ndan sonra Samsun Merkez OSB adına konuşan Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Salih Zeki MURZİOĞLU “Türkiye’de çok az ile nasip olan kara, hava, deniz ve demiryolunun kesiştiği birkaç ilden bir tanesi Samsun’dur. Samsun olarak lojistiğe çok önem veriyoruz. Türkiye’nin lojistik kentlerinden bir tanesi olma yolunda yol kat ettik. Lojistik köy oluşturmak için 500 dönüme yakın bir yeri kamulaştırdık. Bunu bin dönüme çıkarmak için çalışmalarımız var. Çok büyük bir sanayimiz yok, fakat yeni kurduğumuz Gıda OSB’de 5 bin metre ile 40 bin metre arasında 25 tane parselimizin tahsisini yaptık. Hemen hemen hepsi yapılanma halinde, hatta bunlardan 3-4 tanesi üretime başladı. Bununla beraber Samsun sanayisinin biraz daha ileriye gideceğini düşünüyoruz.” dedi.

Programa onur konuğu olarak katılan Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkan Vekili ve Kayseri Milletvekili Sn. Mustafa ELİTAŞ ise yapmış olduğu konuşmasında, “Türkiye’nin 2023 hedefine yakalayabilmek için en önemli konularından biri olan sanayi sektörünün koşar adımlarla ilerlemesi gerektiğini belirtti. Sn. ELİTAŞ “OSB’lerin daha önceki dönemlerde farklı sorunlarla karşılaşırken, son zamanlarda sizlerin tavsiyesi üzerine yapılan değerlendirmeler ve yasal düzenlemeler sonucunda önündeki engeller kaldırılmaya çalışıldı. OSB’ler kendi başına bir özel kuruluş olarak bölge sınırları içerisinde faaliyet göstermekteydi. Hatta imar planı yapabilmekteydi. Böylesine yetkiyle donatılmış OSB’lerin emlak vergilerinin Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde kurulmuş OSB’nin 2 katına çıkarılması sıkıntıydı. Normal illerde emlak vergisi binde 2, OSB’lerde binde 4. Yani bunun düzeltilmesi gerektiği kanaatindeyim. Bununla ilgili bir çalışma yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’nin koşan gücü sanayilerse, 2023 hedeflerine 500 milyar dolarlık ihracat, 500 milyar dolarlık ithalat, 1 trilyon dolarlık dış ticaret hacmine ulaşmak, 25 bin dolarlık kişi başına gayri safi yurt içi hasılatın milli hasılatın olmasını sağlayabilmek amacımız ise bu engelleri ortadan kaldırıp, OSB’lerin önünü açmak ve o sanayicilere biraz heyecan katacak bir şeyler verilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından toplantıya katılan OSB yöneticileri ve sanayiciler, sırayla söz alarak sorunlarını dile getirdi.

Toplantının sona ermesinden sonra plaket töreni gerçekleşti. Orta ve Doğu Karadeniz Bölge Toplantısı’nın tamamlanması ile öğle yemeği ikramı sonrası heyet Samsun Merkez OSB’ne geçerek Samsun Merkez OSB Bölge Müdürü Sn. Hakan TÜTÜNCÜOĞLU’ ndan slayt eşliğinde brifing aldı. Brifingin ardından OSBÜK heyeti Bölgede faaliyet gösteren Bahadır Tıbbi Aletler San. A.Ş. ve Sampa Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. tesislerini inceleyerek çalışmalar hakkında bilgiler aldılar.

Dosya 1
Dosya 2
Dosya 3
Dosya 4
Dosya 5
Dosya 6