Okumak için tıklayınız - OSBÜK - OSBÜK

Okumak için tıklayınız

17-08-2020

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, OSB’lerdeki mesleki ve teknik anadolu liselerinin LGS sonuçlarına göre öğrenci alan bölümlerinde kontenjanların tamamının dolduğunu belirterek, “Gençlerimizin mesleki eğitime, üretime artan ilgisi ülkemiz adına gerçekten memnuniyet verici. Meslek liselerini tercih eden tüm gençlerimizi tebrik ediyorum” dedi.

OSBÜK olarak nitelikli insan kaynağı meselesini çok önemsediklerinin altını çizen Başkan Kütükcü, OSB’lerdeki mesleki liselerinin insan kaynağı yetiştirmede Türkiye’ye rol model olduklarını ifade etti.

Kontenjanların tamamı doldu

Kütükcü, organize sanayi bölgelerindeki mesleki ve teknik anadolu liselerinde 50 bine yakın öğrencinin eğitim gördüğünü kaydederek, şunları söyledi: “Ülkemizin 81 vilayetinde 342 organize sanayi bölgemiz bulunuyor. Bu organize sanayi bölgelerimiz, ülkemizin sanayi üretiminin yüzde 35’ini gerçekleştiriyor. OSB’lerimiz bu anlamda, yani planlı sanayi üretiminde ülkemizin lokomotifi durumunda. Ancak sanayi üretiminin yanı sıra, teknokentlerimizle, mesleki ve teknik anadolu liselerimizle teknoloji geliştirmeden insan kaynağı yetiştirmeye değin pek çok alanda ülkemize hizmet ediyoruz. Biz OSBÜK olarak, özellikle insan kaynağı meselesini çok önemsiyoruz. Onun için; ‘ara eleman’  kavramı yerine ‘aranan eleman’ diyoruz. Hamdolsun, bu noktada bu yıl LGS sonuçlarında bir kez daha gördük ki, OSB’lerimizdeki mesleki ve teknik anadolu liselerimiz, gençlerimizin yoğun ilgisi ile karşılaştı. Organize sanayi bölgelerimizde, 44’ü özel mesleki ve teknik anadolu lisesi olmak üzere toplam 78 mesleki ve teknik Anadolu Lisemiz var. Bu okullarda 50 bine yakın öğrencimiz eğitim görüyor. Ve bu yıl, OSB’lerimizdeki 78 mesleki ve teknik anadolu lisemizin, LGS sonuçlarına göre öğrenci alan bölümlerinde kontenjanların tamamı doldu. Bu son derece memnuniyet verici.”

Kütükcü’den gençlere tebrik

Açıklamasında “Bizim, üretime eli değen, üretimin içinde, geleceğini üretimde arayan bir gençliğe ihtiyacımız var” ifadesini kullanan Kütükcü, meslek liselerinden mezun olan gençlerin, Türkiye’nin girişimcileri, sanayicileri, yarınların iyi ustaları olacağını vurgulayarak meslek liselerini tercih eden tüm gençleri tebrik etti.

Gençlerin mesleki eğitime daha fazla teşvik edilmesi gerektiğini de kaydeden Kütükcü, özel mesleki ve teknik anadolu lisesi öğrencilerine, devlete maliyetinin bir buçuk katını geçmemek üzere her yıl verilen teşvik miktarlarının mutlaka artırılması gerektiğini, ayrıca mesleki ve teknik anadolu lisesi öğrencilerine yemek, servis ve okul kıyafetleri için ödenek çıkarılmasının da mesleki eğitime olan ilgiyi de artıracağını sözlerine ekledi.