NURSAÇAN, ‘TOBB TÜRKİYE YÜKSEKÖĞRETİM EĞİTİM MECLİSİ TOPLANTISI'NA KATILDI - OSBÜK - OSBÜK

NURSAÇAN, ‘TOBB TÜRKİYE YÜKSEKÖĞRETİM EĞİTİM MECLİSİ TOPLANTISI’NA KATILDI

25-10-2021

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Nursaçan, TOBB Türkiye Yükseköğretim Eğitim Meclisi Toplantısı’na katıldı. Özel okullar ile mesleki ve teknik eğitim gibi farklı başlıkların konuşulduğu toplantıda Nursaçan, mesleki ve teknik eğitime ilişkin değerlendirmeler yaptı.

TOBB Sosyal Tesisler Toplantı Salonu’nda Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katılımıyla TOBB Türkiye Yükseköğretim Eğitim Meclisi Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda OSBÜK Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Nursaçan, mesleki ve teknik liselerin talepleri konusunda bilgiler vererek, bu alanda yapılabilecek çalışmaları anlattı.

Meslek derslerine girecek yeni öğretmenlerin yetiştirilmesi, mesleki ve teknik liselerin daha çok etkin kılınması gerektiği ve bazı eğitim teşviklerine ilişkin değerlendirmeler yapan Nursaçan, OSB okullarındaki devlet teşviklerinin artırılmasına ilişkin şunları söyledi: “Mesleki ve teknik eğitim okulları kaliteli öğretim faaliyetleri yapmakta, devlet tarafından verilen öğretim destekleri ile aranan nitelikli eleman yetiştirmek amaçlanmıştır. Her yıl yapılan zamların artış oranlarının ve süresinin belirsiz olması yapılması planlanan yatırımları zorlaştırmaktadır. Bunun için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından öğrencilere verilen teşviklerin miktarının artırılması, her yıl teşviklere yapılan zamların enflasyona veya memur maaş artışı katsayısına bağlanması ve desteklerin kaç yıl süreyle verileceğinin öngörülür olması yatırımların devamlılığı için önem arz etmektedir.”