MEYDİP PROJESİ OSB’LERE ANLATILDI - OSBÜK - OSBÜK

MEYDİP PROJESİ OSB’LERE ANLATILDI

25-02-2021

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile OSBÜK’ün ortak yürüttüğü Mekânsal Yönetim ve Dijitalleşme Projesi Sistemi (MEYDİP) ile ilgili OSB’leri bilgilendirmek amacıyla düzenlenen toplantı yoğun bir katılımla yapıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı OSB’lerden gönderilen verilerin daha sistematik alınması için hayata geçirilen MEYDİP ile, OSB bilgileri sistemde toplanarak veriler otomatik oluşacak. Ayrıca sistemle OSB’lerin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yapacağı başvurular da dijital olarak gerçekleşecek.

OSB’ler sanayinin amiral gemisidir

Toplantı öncesi MEYDİP Sistemi’ni anlatan Sanayi Bölgeleri Genel Müdür Vekili Soner Erkek, OSB’lerin önemine değinerek, “OSB’ler sanayi alanlarının en büyük oyuncusu. Sanayi alanlarının 3’te 1’i OSB’lerde. Ya da elektrik tüketiminden baktığımızda bir amiral gemisi gibi düşünüyorum” dedi.

Yeni bir dönem başlıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanı Dr. Emre Öğütçen, MEYDİP’in OSB’lerin kullanımına sunulan online bir sistem olduğunu ve tüm dünyanın verileri görebileceğini aktardı. Öğütçen, “MEYDİP, tüm iş, işleyişi ve başvurularınızı buradan yapacağınız bir portal. Bu uygulama ile artık yeni bir dönem başlıyor” dedi.

MEYDİP sistemine bugüne kadar 500 bin veri girişinin yapıldığını aktaran Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Mekânsal Planlama Daire Başkanı Ramize Esra Oğuz da sadece geçmişin değil geleceğin inşa edileceğini dile getirdi. Sistem için çok büyük emeğin verildiğini kaydeden Oğuz, “55-60 yıllık bir projeyi vitrine çıkartacağız. Tüm Türkiye ve dünyaya servis edeceğiz doğru şekilde servis edebilmek çok önemli” diye konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı işletmedeki OSB’lere yönelik yapılan ve yoğun bir katılımın gerçekleştiği toplantıda MEYDİP Sistemine ilişkin OSB temsilcilerine sunum yapılarak bilgi verildi.