MEYDİP, OSB’LERİN DİJİTALLEŞMESİNDE YENİ BİR DÖNEM BAŞLATACAK - OSBÜK - OSBÜK

MEYDİP, OSB’LERİN DİJİTALLEŞMESİNDE YENİ BİR DÖNEM BAŞLATACAK

26-02-2021

MEYDİP/ Mekânsal Yönetim ve Dijitalleşme Projesi Sistemi ile ilgili işletmede olmayan OSB’lere yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda MEYDİP’in önemine vurgu yapılarak, bu proje ile OSB’lerin dijitalleşmesinde yeni bir dönemin başlayacağı vurgulandı.

Toplantıya katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdür Vekili Soner Erkek, OSBÜK’ün Bakanlık ile OSB’ler arasında koordineyi sağladığını vurguladı. Erkek, 1 Haziran tarihinden itibaren OSB’lerin bütün işlemlerini MEYDİP üzerinden yapacağını hatırlatarak, toplantıya katılan OSB temsilcilerine şu şekilde seslendi: “İllerde sizler bizim elimiz, kolumuz, gözümüzsünüz. Eğer bir başarı varsa bu hepimizin başarısıdır. Hepimiz aynı kökten besleniyoruz. OSB’lerimizin bu konuda bakanlığımıza, bizlere yardımcı olmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Yabancı yatırımcıların odak noktası OSB’ler

Türkiye’de bulunan tüm OSB’ler için bir platform geliştirdiklerini dile getiren Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanı Dr. Emre Öğütçen de, “MEYDİP ile, yatırımcı Türkiye haritası üzerinden herhangi bir OSB’den boş parsel için online talepte bulunabilecek. Bu yüzden proje çok önemli. Bu kapsamda OSB’lerimizden katkı sağlamalarını bekliyoruz” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Mekânsal Planlama Daire Başkanı Ramize Esra Oğuz da, dijital teknolojilerin getirdiği olanaklarla girilen yeni çağa ayak uydurulması gerektiğini ifade etti. Oğuz, “Artık OSB’ler küresel dünyanın tam merkezinde. Dolayısıyla yabancı yatırımcılar için bir odak noktası olabilirsiniz. Bu fırsatları değerlendirmek bölgelerimiz için çok önemli” ifadelerini kullandı.