MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ BİLGİLENDİRME SEMİNERİ DÜZENLENDİ - OSBÜK - OSBÜK

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ BİLGİLENDİRME SEMİNERİ DÜZENLENDİ

02-03-2021

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) iş birliğinde Mesleki Eğitim Merkezleri Bilgilendirme Semineri gerçekleştirildi. Seminerde, mesleki ve teknik eğitimin önemine vurgu yapıldı.

Online gerçekleşen toplantıda Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül ve MEB Uzmanı Osman Dolgunyürek, çıraklık, kalfalık, ustalık ve usta öğreticilik eğitimleri ile işletmelere yönelik devlet katkısı konularında bilgiler verdi.

 

Tahir Nursaçan: “Mesleki eğitime özen göstermeliyiz”

Seminerin açılışında konuşma yapan OSBÜK Yönetim Kurulu Üyesi ve Kayseri OSB Başkanı Tahir Nursaçan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, OSBÜK ve TOBB’un mesleki eğitim ile ilgili ciddi yatırımlar yaptığını söyledi. Sanayinin gelişmesinde, mesleki ve teknik eğitimin bir altyapı yatırımı olduğunu dile getiren Nursaçan, “Kalifiye elemanların bilgi ve becerisi ekonomik başarının temelidir. Ahilik kültürü ile çırak-kalfa-usta silsilesini uzun dönem boyunca başarıyla devam ettirip, nitelikli ve edepli nesiller yetiştiren toplum olarak mesleki eğitime büyük bir özen göstermek zorundayız” ifadelerini kullandı.

 

Numanoğlu: 600’den fazla kurumda mesleki eğitim merkezi programı uygulanıyor

Türkiye’de 335’i bağımsız olmak üzere 600’ün üzerinde okul ve kurumda mesleki eğitim merkezi programının uygulandığını aktaran Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu, 2023 Eğitim Vizyon Belgesi ve kanuni düzenlemelerle mesleki eğitim merkezlerinin altyapısının güçlendirildiğini, öğrencilerin özlük haklarının iyileştirildiğini ve öğrencilerin mesleki eğitim aldığı işletmelere yönelik teşvik ile devlet katkılarının sağlandığını kaydetti.

Mesleki eğitim merkezlerinin çok önemli olduğunu söyleyen TOBB Reel Sektör Araştırma Geliştirme ve Uygulama Daire Başkan Vekili Hasan Çağlayan Dündar da, yapılan değişikliklere dikkati çekerek, “Son yapılan değişikliklerle firmaların kendi bünyesinde mesleki eğitim merkezi açması mümkün hale geldi. Bu kolaylık özellikle OSB’lerdeki sanayi tesisleri için çok önemli bir fırsat sunuyor” dedi.

Seminer sonunda katılımcıların soruları cevaplandırıldı.