MARMARA DENİZİ EYLEM PLANI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI - OSBÜK - OSBÜK

MARMARA DENİZİ EYLEM PLANI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

25-06-2021

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Marmara Denizi Eylem Planı Bilgilendirme Toplantısı yapıldı. Marmara Denizine kıyısı olan 7 şehirdeki işletmedeki 57 OSB ile yapılan toplantıda, OSB’lerin atık su arıtma tesislerindeki mevcut durumu ve geleceğe dair projeksiyonlar konuşuldu.

Toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Su ve Toprak Yönetimi Daire Başkanı Gürsel Erul ile OSB’lerin başkanları, bölge müdürleri ve çevre birimi yetkilileri katıldı.

Toplantının açılışında konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Marmara Denizi Eylem Planı Koordinasyon Kurulu’nda yer alan OSBÜK’ün hem Marmara Bölgesi’nde yaşanan müsilaj olayını hem de OSB’leri yakından takip ederek, çok yönlü saha çalışmaları yaptığının altını çizdi.

Eylem Planı kapsamında Balıkesir, Bursa, Çanakkale, İstanbul, Kocaeli, Tekirdağ ve Yalova illerinin belirlendiğini söyleyen Kütükcü, “Bu 7 ilimizde 70 OSB’miz var. Bu OSB’lerimizin 57’si işletme halinde. Hem bu 57 OSB’mizde hem de daha sonra işletmeye alınacak ve bölgede kurulacak OSB’lerimizde atık su başta olmak üzere çevre ile ilgili atılacak her adım bizim için çok değerli. Bunun için müsilaj sürecini yakından takip etmeye devam edeceğiz” dedi.

 

Bölgedeki atıklar yeniden gözden geçirilecek
Müsilajın Marmara Denizi’ni ciddi boyutta etkilediğini ifade eden Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede de, müsilaj konusu ile bölgedeki atıkların yeniden gözden geçirilmesi fırsatının elde edildiğini anlattı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bu alandaki çalışmaları hakkında bilgi veren Büyükdede, “Marmara Denizi ile ilgili ne kadar OSB, endüstri bölgesi, serbest bölge ve münferit sanayi tesisleri varsa bunlardan bakanlığımız sorumlu. Bugünkü toplantıyla OSB’ler özelinde konuyu gözden geçirip, ilgili arkadaşların görüşlerini almak istiyoruz” şeklinde konuştu.

OSB’lerle ilgili taleplerin konuşulmasında OSBÜK’ün önemli katkılar sağladığını söyleyen Büyükdede, bu toplantılar sayesinde sorunların teker teker çözüldüğünü vurguladı.

Online yapılan toplantıda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Su ve Toprak Yönetimi Daire Başkanı Gürsel Erul, müsilaj ve bu kapsamda yapılan çalışmalarla ilgili sunum yaparken, OSBÜK Uzmanı Erhan Işık da Eylem Planı içerisindeki OSB’lerle ilgili bilgi verdi.

Toplantı soru-cevap bölümüyle devam etti.