MARMARA BÖLGESİ’NDEKİ OSB’LERE İŞKUR PROGRAMLARI VE TEŞVİKLER ANLATILDI - OSBÜK - OSBÜK

MARMARA BÖLGESİ’NDEKİ OSB’LERE İŞKUR PROGRAMLARI VE TEŞVİKLER ANLATILDI

09-09-2021

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ile Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından düzenlenen programda Marmara Bölgesi’ndeki OSB’lere İŞKUR Programları ve İstihdam Teşvikleri anlatıldı. Çevrimiçi yapılan toplantıda sanayicilerin faydalanabileceği teşvikler, İşbaşı Eğitim Programları, Kreş Desteği ve Geleceğin Meslekleri gibi konularda bilgiler verildi.

Organize sanayi bölgeleri ve sanayicilerin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda İŞKUR İş ve Meslek Danışmanı Yasin Demir, Geleceğin Mesleklerinde İşbaşı Eğitim Programı, Kreş Desteği, İş’te Anne Projesi, MEGİP Projesi ve İstihdam Teşvikleri konularını anlattı.

İŞKUR’un İşbaşı Eğitim Programı hakkında bilgiler veren Demir, programın amacının işçi ile işveren arasında bir bağ kurmak olduğunu söyledi. Kurulan bağ ile hem işçinin işi yerinde öğrendiğini hem de işverenin elemanını kendisinin yetiştirdiğini aktaran Demir, programa ilişkin, “Genellikle işverenlerimiz bir personel aldıklarını, yetiştirdiklerini ancak tam yetiştiği dönemde çalışanın başka bir firmaya gittiğinden şikâyet ediyorlardı. Bu durum için harcanan zaman ve emeklerin boşa gittiği serzenişinde bulunuyorlardı. Kurumumuzda programla bu süreci işverenin en az hasarla atlatması için taşın altına elini koydu” dedi.

İşveren ve işçilerin faydalanabileceği destekleri dile getiren İŞKUR İş ve Meslek Danışmanı Mutlu Cepe de, İlave İstihdam Desteği, Kadın, Genç ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Olanlara verilen destekler ile Asgari Ücret Desteği Teşviklerine değinerek, proje ve desteklere İŞKUR’dan ulaşabileceklerini söyledi.

Sanayicilerin mavi yakalı istihdamı konusunda yaşadığı sorunlar, insan kaynağı niteliğinin artırılması gibi başlıkların da konuşulduğu toplantı, soru cevap bölümüyle tamamlandı.