KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ OSB TEKNİK HEYETİ TÜRKİYE'NİN ÖRNEK GELİŞMİŞ OSB'LERİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU - OSBÜK - OSBÜK

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ OSB TEKNİK HEYETİ TÜRKİYE’NİN ÖRNEK GELİŞMİŞ OSB’LERİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

19-10-2009

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde Organize Sanayi Bölgeleri ile ilgili yapılacak yeni girişimlerde değerlendirmek üzere ;
Sn. Ömer A. KÖSEOĞLU Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı
Sn Soley AKÇABA Sanayi Dairesi Müdür Vekili
Sn. Ayşe DÖNMEZER Yatırım Geliştirme Ajansı Direktörü
Sn. Ahmet SAYDAM Yatırım Ajansı Uzmanı
Sn Hasan BALTACIGİL İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı, Plan İşleri Şube Amiri
Sn. Deniz DEMİRCİOĞLU Kıbrıs Türk Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi
Sn. Mustafa GÜNDÜZ Kıbrıs Türk Sanayi Odası Genel Sekreterinden oluşan teknik heyet OSB Üst Kuruluşunun öncülüğünde OSBÜK Genel Sekreter Sn. Ali YÜKSEL ve yardımcısı Sn. Yasemen AYDOĞDU ile birlikte Türkiye’de ki gelişmiş OSB’lerde incelemelerde bulunuyorlar.

İncelemelerin ilk günü olan 5 Ekim 2009 tarihinde Gebze OSB’ yi ziyaret ile başladı. Gebze OSB’de Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sn. Turhan Önalan , Yönetim Kurulu Üyesi Sn Vahit YILDIRIM, Bölge Müdürü Sn. Güher TÜRKER ve Katılımcı İlişkileri Uzmanı Sn. Meral ÜNVER tarafından karşılandılar. Sn TÜRKER tarafından Gebze OSB hakkında brifing verilmesinin ardından OSB Tesisleri gezildi ve Gebze OSB Teknopark’ ında da brifing alınarak bölgeden ayrılındı.

Gebze OSB sonrasında İstanbul Deri OSB’ ye geçen Kıbrıs Teknik Heyeti burada da İstanbul Deri OSB Yönetim Kurulu Üyesi Sn Ömer ÜNSAL, Bölge Müdürü Sn.Ekrem BaYRAM, Bölge Müdür Yardımcıları Sn. İmdat ORHAN, Sn. Meryem ARIKÖK, Sn. Recep KURANOĞLU tarafındna karşılandılar ve Bölge ile ilgili brifing alarak bölgede incelemlerde bulundular.

Gebze’den Bursa’ ya geçen heyet Bursa TSO OSB’ de Bölge Müdürü ve OSBÜK Bölge Müdürleri Komisyon Başkanı Sn. Suat ÖZEL tarafından karşılanarak, Onur ONURLU
Su İşleri Grup Müdürü Sn Onur ONURAL’den brifing alarak,atıksu arıtma tesisi, itfaiye tesisi v.s. tesisler gezilerek OSB’den ayrıldılar.Akşam Mudanya’da Montania Otelde Bursa TSO OSB ve OSBÜK Başkanı Sn. Mahmut YILMAz ile biraraya gelerek OSB’de yapılan çalışmalardan,öncesi ve sonrasında Bursa TSO OSB’deki gelişmlerden bahsettiler. Ayrıca Kuzey Kıbrıs Cumhuriyetinde yapılacak olan yeni girişimlerde OSB Üst Kuruluşu olarak her türlü desteğe hazır olduklarını belirttiler. Kuzey Kıbrıs Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Sayın Ömer KÖSEOĞLU’da yapılan bu inceleme gezileri sonrasında Kıbrıs’ta konunun bu gözlemler ışığında tekrar incelenerek, mevzuatta ve uygulamalarda yapılacak yeni düzenlemeler esnasında Türkiye’den her zaman desteğe ihtiyaç duyacaklarını ve söz konusu düzenlemeler için konuyu Kıbrıs’ta hep beraber tekrar birlikte değerlendirmekistediklerinden bahsettiler ve karşılıklı plaket takdiminde bulundular.

İnceleme Gezilerinin ikinci günü 06 Ekim 2009 tarihinde Bursa İnegöl OSB’de incelemelerde bulunmak üzere OSB’ye intikal edildi ve burada İnegöl OSB Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Necmi BAŞER, Yönetim Kurulu Üyesi Sn.Samim AS ve Bölge Müdürü Sn. Erol ERUĞUR’dan brifing alındı. Türkiye’ nin en eski OSB’lerinden olan İnegöl OSB’nin zaman içerisindeki gelişiminden, OSB’deki sektör çeşitlerinden bilgi veren Sn ERUĞUR daha sonra Kıbrıs Teknik Heyetine OSB tesisini gezdirdiler.Kıbrıs Teknik Heyeti özellikle İnegöl OSB’nin atıksu arıtma tesisinin büyüklüğü ve OSB yönetimi tarafından yapılan büyük miktardaki yatırımlar sayesinde son teknoloji ile yatırımcılara verilen hizmetten dolayı tebriklerini dile getirdiler. İnegöl OSB’deki incelmelerin tamamlanması sonrasında Eskişehir Sanayi Odası OSB’ye geçildi.

Eskişehir Sanayi Odası OSB’de heyetimiz OSB Bölge Müdürü Sn. Ali İhsan KARAMANLI ve Bölge Müdür Yardımcısı Sn. Gülgün BİLDİRİCİ tarafından karşılandı ve OSB hakkında bilgi verildi. Eskişehir Sanayi Odası OSB tarafından ilk defa uygulanan bir proje olan OSB içerisinde küçük parseldeki yatırımcıların sektörlerine göre gruplandırılarak biraraya toplandığı Kobi OSB’den etkilen Kıbrıs Teknik Heyetine bölge gezdirildi. Kıbrıs OSB’lerinin hektarlarının küçük olması sebbei ile oluşturulan bu Kobi OSB heyetin oldukça dikkatini çekti. OSB’de bulunan sosyal alanlar ve teknopark da gezildikten sonra Ankara’ya dönmek üzere OSB’den ayrılındı.

OSB İnceleme Gezisinin son günü olan 7 Ekim 2009 tarihinde Ankara Sanayi Odası ve ASO I. OSB Başkanı aynı zamanda da OSBÜK Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sn. Nurettin ÖZDEBİR tarafından kabul edilen Kıbrıs Teknik Heyeti yapılan incelemelerden ve edinilen bilgilerden kendilerinde oluşan fikirleri Kıbrıs’ ta uygulamak üzere kullanacaklarından bahsederek, teşekkür ettiler. Sn. ÖZDEBİR’ de herzaman bu konuda yardıma hazır olunduğundan bahsederek kendilerine Türkiye’de olmalarından dolayı memnuniyetini dile getirdi.

Kıbrıs Heyeti son olarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Küçük Sanatlar ve Sanayi Bölgeleri ve Sİteleri Genel Müdürlüğüne yapaılan ziyaret esnasında Genel Müdür Sayın Ramazan YILDIRIM ve Genel Müdür Yardımcısı Sayın Aysun MEMİŞOĞLU ile Eğitim Şube Müdürü Sayın Mehmet Nuri TAŞKIN’ dan Türkiye’de OSB ugulamaları ve mezuatı hakkında geniş bilgi aldılar ve kendi mevzuatında yapmaları gereken değişiklikler hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Kıbrıs Heyeti OSBÜK görevlileri ile birlikte yenilen öğle yemeğinden sonra saat 14:00 te Türkiye’den ayrıldılar

Dosya 1
Dosya 2
Dosya 3
Dosya 4
Dosya 5
Dosya 6
Dosya 7
Dosya 8