KÜTÜKCÜ, OSB’LERİ VE OSBÜK’ÜN YENİ VİZYONUNU ANLATTI - OSBÜK - OSBÜK

KÜTÜKCÜ, OSB’LERİ VE OSBÜK’ÜN YENİ VİZYONUNU ANLATTI

06-11-2019

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı’nın Eğitim, İstişare ve Değerlendirme Toplantısına katılarak, OSB’ler ve OSBÜK’ün yeni vizyonu ile ilgili bir sunum yaptı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanı Kibar Altunal ile başkanlığın yönetici ve çalışanlarının katıldığı toplantıda konuşan OSBÜK Başkanı Kütükcü, OSB’lerin Türk sanayisinin son 50 yılına damgasını vurduğunu, gelecekte 50 yılda da lokomotiflik görevini devam ettireceğini söyledi.

OSBÜK olarak yeni odak noktalarının sadece arsa tahsis eden, alt yapı hizmeti sunan değil, tüm bunların yanı sıra bölge sanayicilerinin rekabet gücünü ve verimliliğini artıracak OSB’ler olduğunu anlatan Kütükcü, ‘Yeni Nesil OSB’ ve dijitalleşme vurgusu yaptı.

Yeni Nesil OSB

Kütükcü, dijitalleşme ile ilgili OSB Bilgi Portalı, Scada Merkezi gibi önemli çalışmalar yürüttüklerini ifade ederek, şunları söyledi: “Organize sanayi bölgelerimizin daha verimli ve yüksek rekabet imkanı sunan lojistik alt yapılarının geliştirilmesi lazım. Bu noktada OSBÜK olarak bizim de katkı sunduğumuz 11. Kalkınma Planı’nda iltisak hatları ile ilgili vurgular ve yapılan çalışmalar çok kıymetli. Özellikle tüm OSB’lerimize demiryolu bağlantılarının sağlanması, yine bölge sanayicilerimize büyük katkı sunan hava kargo hizmetlerinin yayınlaştırılmasına ihtiyaç var. OSB’lerimiz için enerji konusu da en başta gelen konulardan birisi. OSB’lerimizde yenilenebilir enerji kaynaklarının güçlendirilmesi gerekiyor. Şu anda OSB’lerimizde toplam 240 MW GES kurulu gücüne sahibiz. Ancak bunların çok daha ileri taşınması lazım. Öte yandan OSB’lerimizdeki TGB sayısının artırılması ve bu TGB’lerin niteliklerinin geliştirilmesi, OSB’lerimizde teknik üniversite ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin daha da yaygınlaştırılması, gündüz bakım evi ve kreşlerin açılması, OSB’lerimizin fiber optik ağlarla donatılarak güçlü iletişim alt yapılarına kavuşturulması gibi atmamız gereken adımlar var. OSBÜK olarak tüm bu konuları çalışıyor, ilgili kurumlarımızla birlikte hareket ediyoruz.”

Kütükcü, sunumunun ardından soruları yanıtladı. Programda ayrıca Rehberlik ve Teftiş konuları ile ilgili istişarelerde bulunuldu.