KÜTÜKCÜ, AKDENİZ BÖLGESİ OSB’LERİYLE BULUŞTU - OSBÜK - OSBÜK

KÜTÜKCÜ, AKDENİZ BÖLGESİ OSB’LERİYLE BULUŞTU

20-10-2020

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK)’nun düzenlediği online bölge toplantıları Akdeniz Bölgesi’ndeki OSB’lerle devam etti. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, bölgedeki 32 OSB Başkanı ile bölge müdürlerinin katıldığı toplantıda OSB’lerin sorun ve talepleri istişare edildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Akdeniz Bölgesi denildiği zaman akla ilk önce tarım ve turizmin geldiğini ancak bölgenin ciddi bir de sanayi üretim potansiyeli olduğuna dikkat çekti. Akdeniz’de bulunan 8 şehirde 32 OSB bulunduğunu söyleyen Kütükcü, “Bu OSB’lerimiz Türkiye’deki yaklaşık 103 bin hektarlık toplam OSB alanımızın yüzde 10’unu oluşturuyor. Bölgedeki OSB’lerimiz bin 600 sanayi tesisi ile 109 bin kişiye doğrudan istihdam sağlıyor. Türkiye’nin ihracatının yüzde 6’sı da Akdeniz Bölgemizden yapılıyor. Bütün bunlara baktığımızda bölgenin sanayi üretiminde ne kadar istekli olduğunu görüyoruz” dedi.

Kütükcü, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da desteğiyle OSBÜK olarak bölgelerin yatırım iştahını korumayı ve sorunların ortak akılla çözülmesini hedeflediklerini söyledi.

 

SCADA sorunu çözüme kavuşacak

Konuşmasında OSB’lerin TEİAŞ’la SCADA bağlantısından dolayı yaşadığı problemi yakından takip ettiklerini hatırlatan Başkan Kütükcü, “Geçen hafta Sayın Bakan Yardımcımız Hasan Büyükdede, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcımız Abdullah Tancan, EPDK Başkan Yardımcısı, TEİAŞ Genel Müdürü, BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı’nın katılımıyla bu soruna odaklanan bir toplantı yaptık. İnşallah, bu meseleyi de çözüme kavuşturacak gibi görünüyoruz. Hamdolsun, OSBÜK’ü artık bu tür meselelerde birlikte hareket eden, tüm paydaşlarıyla birlikte aynı hedefe doğru yürüyen bir kurum haline getirdik” diye konuştu.

 

Bölge Toplantılarıyla OSB’lerin nabzı tutuluyor

OSBÜK’ün düzenlediği bölge toplantılarının Bakanlık için ufuk açıcı olduğunu söyleyen Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise, online toplantılarla fikir jimnastiği yapılabildiğini anlattı. OSBÜK ve OSB’lerin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı için önemli olduğunu ifade eden Büyükdede, “Bu vesileyle Türkiye’deki tüm OSB’lerimizin nabzını tutabilmek imkânına sahip oluyor, çözümler üretmeye gayret ediyoruz. Fırsat buldukça da sanayi bölgelerini gezmeyi ve onların yönetimleriyle toplantılar yapmayı sağlamaya gayret ediyoruz” dedi. Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, hem online toplantılar hem de ziyaretlerle bölge sorunlarını çözme gayreti içinde olduklarını anlattı.

 

Akdeniz bölgesi için büyük planlar yapılıyor

OSB’ler üzerinde detaylı şekilde çalıştıklarını aktaran Büyükdede, bu sayede toplantılar öncesinde adeta “ders çalıştıklarını” belirtti. Akdeniz Bölgesi’nin çok önemli olduğunu dile getiren Büyükdede, “Çok büyük sanayi tesislerimizin bulunduğu bölge olduğu gibi, gelecek için de çok büyük planlarımızın olduğu bölge. Büyük sanayi alanları, tesisleri ve liman yapılarını çok iyi kullanmaya gayret ediyoruz. Buradaki şehirlerimizin çoğunluğu Burdur, Isparta ve Kahramanmaraş gibi şehirlerimizin dışında hepsi birer liman şehri. Dolayısıyla beraberinde lojistik, ulaşım ve liman hizmetlerinin düşünüldüğü bölgeler. Bu bölge ile şüphesiz makro planda beraber düşünmemiz gerekir. Bakanlık olarak her karışını nasıl değerlendirileceğini ciddi çalışıyoruz” dedi.

Büyükdede konuşmasında belgelendirme vurgusu yaparak, şunları söyledi: “TSE olarak biz sertifikalandırmalara devam ediyoruz. Eğer OSBÜK olarak TSE’den sertifikalanmak isteyen OSB’lerimiz veya firmalarımız varsa TSE’yi her zaman görevlendirebilecek durumdayız.”

 

AKDENİZ BÖLGESİ OSB’LERİ

NO              OSB UNVANI

1                 Adana-Ceyhan OSB

2                 Adana-Gıda İhtisas OSB

3                 Adana-Hacı Sabancı OSB

4                 Adana-Kozan OSB

5                 Adana Sera TDİOSB

6                 Antalya OSB

7                 Antalya-Korkuteli Mermer İhtisas OSB

8                 Burdur-Bucak OSB

9                 Burdur II. OSB

10               Burdur OSB

11               Hatay- Antakya OSB

12               Hatay-Hassa OSB

13               Hatay-Erzin OSB

14               Hatay-İskenderun II OSB

15               Hatay-İskenderun OSB

16               Hatay-Kırıkhan OSB

17               Hatay-Payas OSB

18               Hatay – Altınözü, Enek Süt TDİOSB

19               Isparta-Deri İhtisas  ve Karma OSB

20              Isparta-Süleyman Demirel OSB

21               Isparta-Yalvaç OSB

22               Kahramanmaraş-Elbistan OSB

23              Kahramanmaraş-Tekstil İhtisas OSB

24              Kahramanmaraş-Türkoğlu OSB

25              Kahramanmaraş OSB

26              Mersin-Silifke OSB

27              Mersin-Tarsus OSB

28              Mersin Mut OSB

29              Mersin-Tarsus Tarımsal Ürün İşleme İhtisas OSB

30              Osmaniye-Kadirli OSB

31              Osmaniye OSB

32              Tarsus OSB