KONYA VE ÇEVRE OSB’LERİ İSTİŞARE TOPLANTISI TAMAMLANDI - OSBÜK - OSBÜK

KONYA VE ÇEVRE OSB’LERİ İSTİŞARE TOPLANTISI TAMAMLANDI

20-02-2017

Türkiye’nin üreten gücü organize sanayi bölgelerini temsil eden Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK), Konya, Karaman ve Aksaray’daki OSB’leri Konya’da buluşturdu. Konya ve bölgesindeki 11 OSB’nin sorunlarının istişare edildiği toplantı OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü’nün konuşmasıyla başladı. Toplantıya AK Parti Konya Milletvekili, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız da katıldı.

Toplantının açılışında konuşan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, üretim vurgusu yaparak, “Organize sanayi bölgeleri olarak her dakika, her saniye işimizin başındayız. Biliyoruz ki, Türkiye varsa biz varız” dedi.

Dünyaya OSB projesi ihraç ediyoruz

2016 yılında tüm zorluklara rağmen Türkiye’de 13 yeni OSB kurulduğu, böylece Türkiye’deki OSB sayısının 311’e ulaştığı bilgisini veren Kütükcü, “Şu anda OSB’ler olarak 50 bin fabrikamızda bir milyon 700 binin üzerinde istihdam sağlıyoruz. İnşallah yeni OSB’lerimizle birlikte ülkemizin istihdamına ve üretimine verdiğimiz destek de artacak” ifadelerini kullandı.

Kütükcü’den bankalara çağrı

Konuşmasında Türk sanayisinin en zor dönemlerde bile üretime ara vermeden yoluna devam ettiğini, ancak sanayideki finansmanın çok pahalı olduğunu vurgulayan Kütükcü, bankalara ‘Risk alın. Sadece para satan kurumlar olmak yerine bizimle proje ortağı olun” çağrısında bulundu.

Geçtiğimiz günlerde TOBB’da düzenlenen Türkiye Ekonomi Şurası’nda OSB’lerin sorunlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilettiklerini de hatırlatan Kütükcü, sanayinin üretim maliyetlerini artıran vergilerden arınmak istediğinin altını çizdi. Kütükcü, “Önümüzdeki günlerde sorunlarımızı Maliye Bakanımızla da paylaşacağız. Şu anda bunun hazırlığını yapıyoruz. Sanayicilerimiz artık TRT payı, ÖTV, Emlak Vergisi gibi üretim maliyetlerini yükselten ek vergilerden arınmak istiyor” şeklinde konuştu.

Kütükcü, OSB’lerin Türkiye’nin en başarılı üretim projelerinden birisi olduğunun, artık dünyaya OSB projesi ihraç eder bir ülke haline geldiğimizi de sözlerine ekledi.

Altunyaldız’dan üretim vurgusu

Kütükcü’nün konuşmasının ardından söz alan AK Parti Konya Milletvekili, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız da, üretim vurgusu yaptı. “Üretenlerin her zaman yanındayız” diyen Altunyaldız, “Üretirsek 2008 krizinde olduğu gibi savrulmayız, ayakta kalırız. Üretirsek, iş ve aş yaratırız” dedi. Altunyaldız, üretimi etkin kılmak, finansman maliyetini düşürmek ve üretimde rekabet gücünü artırmak amacıyla komisyon olarak bugüne kadar beş farklı düzenlemeyi geçirdiklerini ve bunların uygulamaya konulduğunu hatırlattı.

Altunyaldız, “Türkiye Cumhuriyeti özellikle 2000’li yıllardan sonra 1980’lerde başlayan üretim ve ihracat odaklı, dışa açık ekonomi modelini perçinledi. Önümüzdeki dönemde Üretim Reform Paketi gibi pek çok düzenleme ve desteklerle sanayimiz daha da güçlenecek” diye konuştu.

OSBÜK Yönetim Kurulu Üyeleri Adem Ceylan, Mustafa Yağlı, Ömer Ünsal ve Zeki Şahin’in de katıldığı toplantıda, konuşmaların ardından Konya, Karaman, Aksaray ile Konya’nın ilçeleri Ereğli, Beyşehir, Akşehir, Seydişehir, Karapınar, Kulu, Çumra’daki 11 OSB’nin temsilcileri sorunlarını ve önerilerini dile getirdi. Toplantının ardından OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, beraberindeki heyetle birlikte Konya Valisi Yakup Canbolat ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i ziyaret etti.