KIRGIZ HEYETİNE, OSB’LER VE OSBÜK TANITILDI - OSBÜK - OSBÜK

KIRGIZ HEYETİNE, OSB’LER VE OSBÜK TANITILDI

25-11-2021

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK), Kurullar ve Strateji Müdürü Göknur Akın ile Strateji ve Komisyon Çalışmaları Birimi Uzman Yardımcısı Buse Yılmaz tarafından Kırgızistan heyetine Türk sanayisinin lokomotifi OSB’ler ve OSB’lerin yasal üst kuruluşu OSBÜK hakkında bilgiler verildi.

TOBB Sosyal Tesisleri’nde yapılan toplantıda Uzman Yardımcısı Yılmaz, Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Kalkınma Planları Dairesi Başkan Yardımcısı Itibaev Kairat Janybekovich, Cumhurbaşkanlığı İdaresi Siyasi ve Ekonomik Araştırma Departmanı İzleme ve Analiz Uzmanı Tumanov Mederbek Kubanychbekovich, Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı İş Çevreleri Politikaları Daire Başkanı Sultanbaev Ulan Sadyrbaevich, Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı İş Çevreleri Politikaları Lisanslama ve Faaliyet İzinler Baş Uzmanı Subanov Nursultan Zhumabaevich’e bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda OSB’lerin yasal mevzuatı, yatırım avantajları, güncel durumları ile OSBÜK’ün yaptığı proaktif çalışmaları anlattı.

Toplantıda Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi Kalkınma Planları Dairesi Başkan Yardımcısı Itibaev Kairat Janybekovich, “OSB’lerin kapasitesinin farkındayım ve daha fazla tanımak istiyorum” diye konuşurken, heyetin Üretim Reform Paketi, OSBÜK-OSB’ler ve TOBB arasındaki iletişim, OSB’lerde yatırım şartları ve avantajları ile ihtisas OSB’ler gibi farklı soruları cevaplandırıldı. Heyete ayrıca atıksu arıtma tesisleri, meslek liseleri ve sağlık birimleri gibi daha birçok alanda hizmet veren OSB’lerde neden yatırım yapılabileceği detaylarıyla anlatıldı.