'IV. OSB ÇEVRE ZİRVESİ' BAŞARIYLA TAMAMLANDI - OSBÜK - OSBÜK

‘IV. OSB ÇEVRE ZİRVESİ’ BAŞARIYLA TAMAMLANDI

02-06-2016

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile OSBÜK tarafından düzenlenen “4. OSB Çevre Zirvesi” 26-28 Mayıs 2016 tarihlerinde Bursa’da gerçekleştirildi. Zirveye Türkiye’de arıtma ve çevre teknoloji alanında yoğun şekilde çalışan üniversiteler bünyesinde faaliyet gösteren yetkin isimlerin yanı sıra, arıtma ile ilgili profesyonel firmalar ve OSB yetkilileri katılım gösterdi. Zirvenin açılış konuşmasını yapan OSBÜK Başkanı Cahit Nakıboğlu, zirveye, daha önce açıklandığı gibi Bilim, Sanayi ve Teknoloji ile Çevre ve Şehircilik Bakanları’nın da katılacaklarını ancak gerçekleşen hükümet değişikliği nedeniyle bakanların katılım sağlayamadığını söyledi. Nakıboğlu, OSBÜK olarak Başbakan Binali Yıldırım başkanlığındaki 65’inci hükümeti kutladıklarını ve başarılar dilediklerini kaydetti.

ÇEVREYE KARŞI ÖZVERİLİ DAVRANMALIYIZ

Çevreyi hoyratça kullanan, ormanları tüketen, suyu ve havayı kirleten ekonomik büyümenin sürdürülebilir bir büyüme olmadığını vurgulayan Nakıboğlu “Çünkü bu tür bir büyüme ile er ya da geç, doğal kaynaklar tükenecek ve ekonomik büyüme tersine dönecektir. Bu nedenle hepimizin, ‘Biz dünyayı atalarımızdan miras değil, çocuklarımızdan ödünç aldık’ diyen Kızıldereli atasözüne uygun bir hassasiyetle çevreyi gözetmemiz gerekmektedir. Bu nedenle özellikle sanayileşmemizi, çevreye duyarlı ve saygılı bir biçimde gerçekleştirmeliyiz. Bu açıdan bakıldığında OSB’ler en ideal çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.”

İLK OSB BURSA’DA KURULMUŞTUR

Zirveyi Bursa’da yapmalarının önemli nedenleri olduğunu belirten Nakıboğlu, “Bunlar, ülkemizin ilk OSB’sinin 1961 yılında Bursa’da kurulmuş olması, hali hazırda en fazla OSB’ye sahip iller sıralamasında 18 OSB ile zirvede yer alması ve zirvemizin temasıyla anlamlaşan, yeşilliğiyle dillere destan olan Yeşil Bursa olmasıdır” dedi. Nakıboğlu ayrıca, geçtiğimiz aylarda aramızdan ayrılan OSB camiasında çalışkanlığıyla bilinen Bursa Hasanağa OSB Başkanı Ahmet Sezgi Erceiş’i de anarak, rahmet ve başsağlığı diledi.

HAYALİMİZİ OSB’LER GERÇEKLEŞTİRECEK

Büyük Türkiye hayalimizin gerçekleşmesinde ki en önemli rolü OSB’lerin üstleneceğini söyleyen OSBÜK Başkanı Cahit Nakıboğlu, “1961 yılında Bursa’dan başlayarak Anadolu ya dalga dalga yayılan OSB’ler; bir zamanlar iğneden ipliğe her şeyin ithal edildiği tüketen Türkiye’nin, üreten Türkiye olması hayalini bu gün gerçekleştirerek ülkemiz ekonomisini en büyük 20 ülke arasına yükseltmiştir. 21. Yüzyıla Türk damgasını vuracak Büyük Türkiye hayalimizin gerçekleşmesinde ki en önemli rolü yine OSB’ler üstlenecektir” ifadelerini kulandı.

3 MİLYON İSTİHDAM

Üretimin lokomotifleri olan, Organize Sanayi Bölgelerinin; sanayileşmeyi planlı bir şekilde hızlandırmak, ulusal ve bölgesel işsizliği azaltmak, dengeli bir bölgesel kalkınmayı sağlamak, yerli ve yabancı yatırımlar için çekim alanı oluşturmak gibi sayısız etkiyi de beraberinde gerçekleştirdiğini belirten Nakıboğlu, “Cumhuriyet tarihimizin en büyük ve en başarılı sosyo-ekonomik projelerinden birisi olarak nitelendirilen OSB’ler bugün; 50 bin sanayi tesisinde, 1 milyon 700 binden fazla istihdam sağlanmaktadır. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu rakamın 3 milyona ulaşacağı öngörülmektedir” dedi.

TERÖRÜN HERTÜRLÜSÜNÜ KINIYORUZ

Bu cennet vatanımızda bizlerin can ve mal güvenliğini sağlamak için gece gündüz demeden mücadele eden kahraman güvenlik güçlerimizden şehadete eren, aziz şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, geride kalan ailelerine sabr-ı cemil niyaz ediyorum diyen Başkan Nakıboğlu, OSBÜK olarak, Masum canlarımıza acımasızca kıyan, terörün her türlüsünü şiddetle kınıyor ve lanetlediğimizi bir kez daha yineliyorum. İçinde bulunduğumuz zor günlerin bir an önce sona ermesini ve insanlarımızın dostluk kardeşlik ve huzur ortamında hayatlarını sürdürmelerini temenni ediyorum” dedi.

Başkan Nakıboğlu, “Zirvemizin gerçekleştirilmesinde büyük emekleri olan ve bizleri en iyi şekilde ağırlayıp ev sahipliği yapan OSBÜK Yönetim Kurulu Üyemiz ve İnegöl OSB Başkanımız Zeki Şahin, Bursa OSB Başkanımız Hüseyin Durmaz, Demirtaş OSB Başkanımız Ferudun Kahraman olmak üzere tüm Yöneticilerimize teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Dosya 1
Dosya 2
Dosya 3
Dosya 4
Dosya 5
Dosya 6
Dosya 7
Dosya 8
Dosya 9
Dosya 10
Dosya 11
Dosya 12
Dosya 13
Dosya 14
Dosya 15
Dosya 16
Dosya 17
Dosya 18
Dosya 19
Dosya 20
Dosya 21
Dosya 22
Dosya 23
Dosya 24
Dosya 25
Dosya 26
Dosya 27
Dosya 28
Dosya 29
Dosya 30
Dosya 31