İŞLETMELERE HIZLI DESTEK PROGRAMI SEMİNERİ VERİLDİ - OSBÜK - OSBÜK

İŞLETMELERE HIZLI DESTEK PROGRAMI SEMİNERİ VERİLDİ

29-06-2021

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından Hızlı Destek Programı (Yeni Dönem) Bilgilendirme Semineri düzenlendi. Seminerde birçok işletmeye yönelik teminatsız ve faizsiz geri ödemeli destek olarak açıklanan Hızlı Destek Programı detaylarıyla anlatıldı.

 

OSBÜK-TOBB-KOSGEB iş birliği devam etmeli

Seminerin açılış konuşmasında OSBÜK Genel Sekreteri O. Fatih Soysal, OSBÜK’ün üstlendiği misyonu anlattı. Türkiye’de 353 OSB bulunduğunu ifade eden Soysal, OSB’lerin üretim ve istihdamın merkezi olduğunu ve planlı sanayileşmede dünyaya örnek bir model olduğunu söyledi. Daha önce TOBB-KOSGEB-OSBÜK iş birliğinde çok önemli bilgiler içeren ve yoğun katılımın sağlandığı toplantılar organize edildiğini belirten Soysal, “Bize bu seminer ile ilgili çok olumlu geri dönüşler oldu. Bu gelişmeler ışığında iş birliklerimizin devam etmesini temenni ediyorum” sözlerini kullandı.

 

Hızlı Destek Programı’nın başvuru şartları yumuşatıldı

Pandemi döneminde işletmelerin finansman desteğine ihtiyaç duyduğunu söyleyen TOBB Reel Sektör Arge ve Uygulama Dairesi Başkanı Hasan Çağlayan Dündar, bu ihtiyaca karşılık KOSGEB’in Hızlı Destek Programını açtığını hatırlattı. Gelinen süreçte işletmelerden Hızlı Destek Programı’nın başvuru şartlarının yumuşatılması talebi geldiğini belirten Dündar, “KOSGEB iş dünyasının bu talebini değerlendirmeye aldı ve programın başvuru şartlarını yumuşattı” dedi.

Hızlı Destek Programı’nın ilk çağrısına Mayıs’ta çıkıldığını dile getiren KOSGEB Proje Yönetimi Dairesi Başkanı Necati Günaydın da, talepler doğrultusunda programla ilgili başvuru kriterlerinin gözden geçirildiğini belirtti. Günaydın, “Bu destekte kredilendirme söz konusu değil. Arada bir bankanın değerlendirmesi söz konusu değil. Yararlanma şartları oldukça cazip” diye konuştu.

Konuşmaların ardından KOSGEB Proje Destekleri Müdürü Kürşad Emre Dunay, KOSGEB Hızlı Destek Programını anlattı. Dunay, programın amacının COVİD-19’dan etkilenen öncelikli sektördeki mikro ve küçük ölçekli işletmelerin faaliyetlerini sürdürmesi ve istihdamlarını salgın başlangıcındaki seviyede tutmalarını sağlamak olduğunu belirtti.