İŞLETMEDEKİ OSB’LERE YEK-G SİSTEMİ ANLATILDI - OSBÜK - OSBÜK

İŞLETMEDEKİ OSB’LERE YEK-G SİSTEMİ ANLATILDI

25-11-2021

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ile Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ) iş birliğinde Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti Sistemi (YEK-G) Toplantısı düzenlendi. İşletmedeki OSB’lerin yoğun katılımı ile yapılan toplantıda, YEK-G sistemi anlatıldı.

Toplantının açılışında elektrik alanında yeni bir piyasanın yapıldığını söyleyen EPİAŞ Piyasa Operasyonları Direktörü Tamer Emre, bu piyasanın Yeşil OSB konusu ile ilişkili olduğunu söyledi. Emre, “Bu konu tam bizim çalışma alanımıza denk gelen unsurları içeriyor. Biz de bunları sizlerle paylaşmak, böyle bir şeyin hayatta olduğunu göstermek ve bunu da kullanabileceğinizi müjdelemek amaçlı toplantıyı yapmak istedik” dedi.

 

YEŞİL OSB’ler, YEK-G belgesi kullanabilecek

Toplantının bilgilendirme kısmında EPİAŞ Çevresel Piyasalar Yönetmeni Taha Taşdemir, Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti Sistemi ve Piyasası isimli bir sunum yaptı. Sunumda YEK-G’nin üretilen elektriğin üreticiden tüketiciye kadar tüm süreçlerini takip etmek amacıyla tasarlandığını aktaran Taşdemir, YEK-G Belgesi, kullanım alanları ve belgenin temini hakkında bilgiler vererek, çevre bilinci, ülke ekonomisine katkı, marka değeri, liderlik, şeffaflık ve farkındalık gibi başlıkların YEK-G belgesi kullanımı için önemli olduğunu söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı Yeşil OSB kavramı içerisinde YEK-G’nin yer aldığını, yenilenebilir enerji ve performans göstergeleri ile konunun ilişkili olduğunu ifade eden Taşdemir, çevresel göstergelerin 3, 5 ve 6. maddelerinde YEK-G belgesinin kullanılabileceğinin altını çizdi. Taşdemir, Sınırda Karbon Düzenlemesi, Yeşil Mutabakat Eylem Planı ve YEK-G piyasası hakkında da bilgiler verdi.

Toplantının sonunda OSB ve sanayicilerden gelen sorular cevaplandırıldı.