ISLAH VE ISLAHTAN DÖNÜŞEN OSB’LER VİDEO KONFERANSLA BULUŞTU - OSBÜK - OSBÜK

ISLAH VE ISLAHTAN DÖNÜŞEN OSB’LER VİDEO KONFERANSLA BULUŞTU

02-07-2020

OSBÜK Başkanı Kütükcü, sorunları ve talepleri Bakan Yardımcısı Büyükdede’ye iletti

OSBÜK, Islah ve Islahtan dönüşen OSB’lerin sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili toplantı düzenledi. Video konferansla yapılan toplantıya, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü ile Islah ve Islahtan dönüşen OSB’lerin başkanları ve yöneticileri katıldı.

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, toplantıda Islah ve Islahtan dönüşen OSB’lerin sorunlarını ve çözüm önerilerini içeren bir sunum yaptı. Islahtan dönüşen OSB’lerin OSB olarak kurulmamış ve planlanmamış olmalarından dolayı kendilerine özgü problemleri olduğunu aktaran Kütükcü, bu OSB’lerden en fazla bakanlık kredilerinin geri ödeme süresinin uzatılması konusunda talepler geldiğini vurguladı.

Bakanlık kredilerinde belediyelerle aynı vade imkanı talebi

Kütükcü, Islahtan dönüşen organize sanayi bölgelerimizde altyapı maliyetlerinin yüksek olması ve aidat geliri dışında önemli bir gelirlerinin olmaması sebebiyle Bakanlık kredilerinin geri ödemelerinde büyük sıkıntı yaşanıyor. Bu konuda bakanlığımızdan kredi geri ödemelerinin ertelenmesini ve mevcut durumda 3 yıl ödemesiz, 10 yıl geri ödemeli olan kredi vadesinin belediyelerde olduğu gibi 30 yıla çıkarılmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

OSBÜK’ten bakanlığa rapor

Islahtan dönüşen OSB’lerin bir parselde birden fazla katılımcının faaliyet gösterememesi, hizmet ve destek alanlarının oluşturulamaması gibi sorunlarını da dile getiren Kütükcü, sözlerine şu şekilde devam etti:  “Islahtan dönüşen OSB’lerimizde, daha önceden belediyeler tarafından belirlenen çekme mesafeleri ile şu anda tabi oldukları OSB yönetmeliğindeki çekme mesafeleri bazen uyuşmayabiliyor. OSBÜK olarak bu OSB’lerimiz daha önce yapılaştıkları için, önceden belediyeler tarafından belirlenen çekme mesafelerinin müktesep hak olarak korunmasını talep ediyoruz. Ayrıca Islah ve Islahtan dönüşen OSB’lerimiz için ayrıca bir katılımcı tanımı yapılmalıdır. Yine şu anda 3. şahısların elinde olduğu için Islah ve Islahtan dönüşen OSB’lerimizde parsel tahsisi yapılamıyor. Bu OSB’lerimizde yatırım yapılmamış parsellerin kamulaştırılarak OSB yönetimlerine devredilmesi, bu boş parsellerin üretime kazandırılmasına destek verecektir.”

Başkan Kütükcü ayrıca Islah ve Islahtan dönüşen OSB’lerin talepleri ile ilgili Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bir rapor ileteceklerini sözlerine ekledi.

Bakan Yardımcısı Büyükdede: “OSB’lerimizin taleplerini yakinen izliyoruz”

Toplantıya katılan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bugüne kadar Islah ve Islahtan dönüşen OSB’lerin taleplerinin yerine getirilmesi konusunda pek çok uygulamayı hayata geçirdiklerini ifade ederek, “ OSB’lerimizin taleplerini yakinen izliyoruz. Bugüne kadar OSB’lerimizin, üretimin pek çok sorununu çözdük. Bugün burada ifade edilen sorunların çözümünü de takip ederek, bakanlık olarak sanayicilerimizi yüklerinden kurtarmaya devam edeceğiz. Hepimiz ortak bir çabanın içerisinde olmak mecburiyetindeyiz. Islah ve Islahtan dönüşen OSB’lerin, OSB’lerin istifade ettiği tüm imkanlardan faydalanmalarını biz de arzu ederiz” diye konuştu.

Büyükdede ayrıca, OSBÜK’ten gelecek rapor üzerinde de yine OSBÜK’le birlikte çalışacaklarını kaydetti.

Toplantıya katılan Islah ve Islahtan dönüşen OSB’lerin başkan ve yöneticileri ise taleplerini dile getirdiler.