İŞKUR PROGRAMLARI VE İSTİHDAM TEŞVİKLERİ ANLATILDI - OSBÜK - OSBÜK

İŞKUR PROGRAMLARI VE İSTİHDAM TEŞVİKLERİ ANLATILDI

06-09-2021

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ile Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) iş birliğinde İŞKUR Programları ve İstihdam Teşvikleri Güneydoğu Anadolu Bölgesi Bilgilendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda teşvikler, İşbaşı Eğitim Programları ve mesleki eğitim kursları hakkında bilgiler verildi.

Toplantıda İŞKUR İstihdam Uzmanı Eser Erol, OSBÜK, Millî Eğitim Bakanlığı, YÖK ve İŞKUR tarafından üniversite öğrencilerinin OSB’lerde staj yapmaları konusunda bazı çalışmaların yürütüldüğünü söyledi. Bu çalışmaların devam ettiğini aktaran Erol, çalışmalar kapsamında bilgilendirme toplantıları düzenleneceğini bildirererek, “Bu tarz bilgilendirme toplantılarımız 7 bölgede gerçekleştirilecek. Bütün Türkiye’de bu şekilde çevrimiçi bilgilendirme toplantıları yapılması planlanıyor” dedi.

Online gerçekleşen toplantıda İŞKUR İş ve Meslek Danışmanı Fadli Erol, işveren danışmanlarının yaptıkları çalışmalar, firma-İŞKUR arasındaki ilişkiler ve İş Gücü Piyasası Araştırma çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

İŞKUR’dan işveren ve işçilerin faydalanabileceği destekleri dile getiren İŞKUR İş ve Meslek Danışmanı Engin Köseer ise, kadın ve genç mesleki yeterlilik belgesi olanların teşviklerine değinerek, “Bu teşvik 31.12.2022 tarihine kadar uzatıldı. Burada işveren prime esas kazancın üst sınırına kadar bir kısmı devlet tarafından karşılanmaktadır. Bunun tutarı da 733 TL ile 5 bin 500 TL arasındaki tutar, kişinin aldığı ücrete göre değişen tutar İşsizlik Fonundan karşılanmaktadır. Bu teşvikten yararlanma şartları ise kişinin son 6 aydır işsiz olması gerekiyor ve istihdam edildiği tarihten önceki 6 ay çalışan ortalamasına da ilave olması gerekiyor. Bu iki şart teşvik için yeterlidir” dedi.

Toplantı katılımcıların sorularının cevaplandırılması ile sona erdi.