İŞKUR PROGRAMLARI BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI SONA ERDİ - OSBÜK - OSBÜK

İŞKUR PROGRAMLARI BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI SONA ERDİ

27-09-2021

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ile Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) iş birliğinde İŞKUR’un program ve istihdam teşviklerinin anlatıldığı İŞKUR Programları ve İstihdam Teşvikleri Karadeniz Bölgesi Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi.

Karadeniz bölgesindeki OSB’ler ve sanayicilerinin katılım sağladığı toplantıda iş ve meslek danışmanları Olcay Çiftçi ve Cengiz Buzkuş, aktif işgücü hizmetleri ile teşvikler konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Toplantıda ilk olarak İŞKUR iş ve meslek danışmanı Olcay Çiftçi, Mesleki Eğitim Kurslarını anlattı. İŞKUR programları arasında yer alan kursların ilgi gördüğünü ifade eden Çiftçi, “Mesleği olmayan vatandaşlara meslek öğretmek, mesleği olan vatandaşların niteliklerini geliştirmek ve mesleği olup iş bulamayan vatandaşların istihdam garantili kurslar aracılığıyla istihdam edilmesini sağlamak amacıyla bu kurslar düzenleniyor” diye konuştu. Kursa katılan kişilere İŞKUR’un farklı katkılar sağladığını söyleyen Çiftçi, bunların yanı sıra istihdam garantili mesleki eğitim kursiyerlerine sanayi sektöründeki mesleklerde günlük 70 TL, geleneksel mesleklerde günlük 45 TL ve istihdam garantisiz mesleki eğitim kursiyerlerine 35 TL verildiğini dile getirdi.

Bilgilendirmelerin ikinci kısmında ise iş ve meslek danışmanı Cengiz Buzkuş, İşbaşı Eğitim Katılımcılara Ödenebilen Ek Ücret Teşviki, Asgari Ücret Desteği, Engelli Teşviki, 6111 Sigorta Teşviki ile KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği konularında bilgiler verdi.